Всичко за билките, за какво са полезни и как да ги използваме за готвене.
БОСИЛЕК
Пресният и сушеният босилек е богат на антиоксиданти, отговорни за уникалния вкус на тази подправка.
Полезни вещества: Фитохимикалите в босилека са обект на изследвания заради потенциалната им способност да понижават нивата на общия и „лошия“ (LDL) холестерол, а така също и заради свойството им да потискат растежа на туморите.
Кулинарни идеи: Използвайте босилек в домашно тесто за макарони, пици и хляб; супи и задушени ястия; доматен сос и песто; пилаф, ризото и други ястия със зърнени продукти; плънки за птици или риба; картофено пюре. Слагайте цели листа босилек в сандвичите.
МАГДАНОЗ
Той е една от най-популярните и широко използвани подправки. Избирайте предимно магданоз с гладки листа (а не къдраво листен), тъй като той е с по-добри вкусови качества и като цяло избягвайте сушения магданоз.
Полезни вещества: Флавоноидите, кумаринът и терпеновите фитохимикали в магданоза са мощни антиокси- данти, за които се смята, че стимулират имунната система и неутрализират веществата, предизвикващи рак. Високото съдържание на хлорофил може да обясни широката му употреба за освежаване на дъха.
Кулинарни идеи: Използвайте магданоз в плънки, зърнени и оризови ястия; супи и задушени гозби; салати; спагети.
КОРИАНДЪР
Подчертаният, отчетлив вкус на кориандъра е популярен в китайската, индийската и мексиканската кухня. Вкусът на прясната билка е далеч по-наситен от този на сушената.
Полезни вещества: Смята се, че кумаринът, фталидът и фитохими калите в кориандъра стимулират противораковите ензими в организма.
Кулинарни идеи: Използвайте кориандър в салца, сосове и апетитки; песто и други сосове за макарони; салати с ориз, зърнени растения, боб, царевица и домати; десерти с ананас, манго, сливи и папая; палачинки със сирене и мъфини с моркови.
ЕСТРАГОН
Острият, но приятен аромат на тази чудесна френска билка подхожда на риба и се използва за овкусяване на оцет и сос беарнез.
Полезни вещества: Естрагонът съдържа предпазващи от рак тер- пенови фитохимикали, които могат да възпрепятстват развитието на тумори и да стимулират действието на противораковите ензими в организма.
Кулинарни идеи: Използвайте естрагон в ястия с боб и зърнени продукти; домашно приготвени оцет, горчица и други сосове; варени или задушени плодове; пастети за мазане. Подхожда на риба, пилешко месо, моркови, артишок, патладжани и грах.
РИГАН/МАЙОРАН
Освен по вкус и мирис, тези традиционни италиански подправки си приличат и по силните си антиоксидантни свойства.
Полезни вещества: Изследванията сочат, че кверцетинът и галан- гинът-два флавоноида с антиоксидантни свойства, възпрепятстват развитието на рак в клетките още в самото начало. Терпеновите съединения, налични и в двете подправки, са многообещаващи, що се отнася до повишаване нивата на ензимите в организма, предпазващи от рак.
Кулинарни идеи: Използвайте риган и майоран в маринати; чили, сосове за спагети или в супи. Подхождат на гъби, картофи и тиквички.
КОПЪР
На пазара се предлага и в прясно, и в сушено състояние.
Полезни вещества: Копърът съдържа карвон, кумарини, флавоноиди, лимонен и фталиди. Проучванията сочат, че карвонът и лимионенът притежават способността да противодействат на туморите, а флавоноидите неутрализират свободните радикали. Кумаринът и фталидите стимулират противораковите ензими в организма.
Кулинарни идеи: Използвайте копър в салати и заливки; кремообразни сосове с горчица; киш и банички. Подхожда на агнешко, пилешко месо и тлъста риба.
Как да се лекуваме без антибиотици
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!