- Основната причина за увеличаването на сърдечносъдовите заболявания в България е липсата на ясна политика и стратегия за борба с рисковите фактори в страната ни
Д-р Йото Йотов е роден в Бургас. Завършил е медицина във ВМИ – Варна през 1988 г. От 1993 г. е асистент в Катедрата по кардиология и ревматология, от 1998 г. е главен ; асистент в същата катедра, а впоследствие и в Катедрата по вътрешни болести. Има придобити специалности по: вътрешни болести, кардиология и социална медицина, здравен мениджмънт. Член е на Управителния съвет на ДКБ и на Управителния съвет на асоциацията „Сърце-бял дроб“.
– Д-р Йотов, бихте ли пояснили какво представлява новото лечение на острия коронарен синдром?
– Става дума за нов препарат, който се внася за първи път в България и е с ефект, подобен на аспирина. Т.е. намалява съсирваемостта на кръвта и, разбира се, като сила на ефекта е много по- добър от аспирина и подобните му медикаменти. Сега всички болни, които са с остър инфаркт на миокарда или други остри форми на исхемичната болест на сърцето, задължително в своето лечение трябва да вземат двойна антитромбоцитна терапия, която включва по възможност аспирин и препарата клопидогрел. Тази двойна терапия се приема за срок от различно време (в рамките на около 6 до 12 месеца). Въз основа на проучвания, които бяха направени, се установи, че пациентите, които вземат тази двойна терапия, особено тези, които са лекувани със стентове или по инвазивен път, имат много по-добра прогноза (краткосрочна и дългосрочна) в сравнение с пациенти, които са само на аспирин.
– Защо българите толкова много страдаме от сърдечносъдови заболявания? Какво е вашето обяснение?
– Причините са няколко. Ще започна от това, че вероятно има и генетичен компонент, който няма как да бъде избегнат, и вероятно нашите гени са малко по-лоши, разбира се, в кавички, от гените на други народности. Но това не е най-важната причина, защото се оказва, че в други популации, където са имали много висока честота на сърдечносъдовите заболявания, сега са постигнали значителни успехи, независимо от гените. А в България за съжаление трябва да кажем, че доскоро, а и все още, не се обръща внимание на борбата с рисковите фактори за сърдечносъдовите заболявания.
– Защо?
– Просто защото сърдечносъдовите заболявания са приоритет само на думи, а на дела нищо не се прави. Самият факт, че първичната профилактика на сърдечносъдовите заболявания, например лечението със статини, не попада в обсега на Здравната каса, сам по себе си говори за това, какво е отношението на държавата и на здравните институции към първичната профилактика на сърдечносъдовите заболявания.
Следователно българинът се храни нездравословно, българинът продължава да пуши и прави стачки да не се забранява тютюнопушенето на обществени места, българинът яде страшно много сол и има високи стойности на артериалното налягане и обикновено НЕ ХОДИ НА ПРОФИЛАКТИЧНИ ПРЕГЛЕДИ, за да се установи какви му са рисковите фактори, какъв му е сърдечносъдовият риск. Има вече възможност нашият личен лекар с една простичка табличка да ни каже какъв е нашият сърдечносъдов риск и евентуално какво можем да направим, за да намалим този риск. Знаете, че профилактичните прегледи в България се правят формално, да не кажа, че въобще не се правят и оттам, борбата ни с различните фактори, всъщност, бих казал, че не е на достатъчно ниво. А когато не се борим с причината, която води до сърдечносъдовите фактори, после се борим с последствията и прилагаме медикаменти. Но това е постфактум. Това е основната причина за сърдечносъдовите заболявания – липсата на ясна политика и стратегия за борба с рисковите фактори в България.
– Жалко е, че напоследък доста млади хора страдат от сърдечносъдови заболявания.
– Нещата започват още от ученическа възраст. Трябва да сме наясно, че проблемът със затлъстяването у нас при младите хора, с хипертонията при тях, с тютюнопушенето не е на това ниво, на което бихме искали. Затова нещата не само че ще продължат в тази посока, но и сърдечносъдовите заболявания ще започнат да се подмладяват, защото още от малка възраст ЗАПОЧВА ДЕЙСТВИЕТО НА ТЕЗИ НЕБЛАГОПРИПТНИ РИСКОВИ ФАКТОРИ Новите медикаменти са като светъл лъч във вторичната превенция на инфаркта, особено в случаите след настъпил остър инфаркт, по простата причина, че рискът след преживян вече инфаркт остава висок в първата година след това (вероятността е 15%).
– Има информация от предварителните данни, че препаратът намалява инфарктите с 36%-така ли е?
– Да. Освен това общата сърдечна смъртност се намалява с 23% като цяло. А това е доста впечатляващо. Така че позитивите са добри и се надяваме да намалим влиянието на рисковите фактори при най-застрашените болни, поне като вторична профилактика.
Изненадващо, но вярно: Сега все повече жени умират от сърдечни болести, отколкото мъжете, но изследванията по сърдечно-съдови заболявания от дълго време фокусират върху мъжете.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!