Какво е т.нар. синдром на празничното сърце? Опасно ли е състоянието, какви са симптомите му и кой е най-застрашен? Отговорите на тези въпроси ще откриете тук.
За никого не е тайна, че по празниците се пие повече алкохол, отколкото по всяко друго време на годината. Тази извънредно висока консумация на алкохолни напитки може да доведе до състояние, което е опасно за сърцето.
Какво е синдром на празничното сърце?
Това състояние представлява нарушение на сърдечния ритъм и в някои случаи предсърдно мъждене, след тежко пиене. Обикновено се появява при хора, които нямат съществуващо сърдечно заболяване. „Но дали пиенето на твърде много алкохол предизвиква изолиран епизод на нарушен сърдечен ритъм или всъщност води до началото на предсърдно мъждене, зависи от много фактори”, казва д-р Ракеш Гопинатанаир, сърдечен електрофизиолог от Института за сърдечен ритъм в Канзас Сити в Мисури.
„Атриална фибрилация (предсърдното мъждене) е най-често срещаното нарушение на сърдечния ритъм и високото кръвно налягане, сънната апнея и възрастта над 65 години са всички фактори, които определят дали конкретен човек, който пие много, ще получи тези специфични проблеми с ритъма“, казва още кардиологът. Той добавя, че не е ясно колко често срещан е синдромът на празничното сърце, тъй като много хора, които изпитват това състояние, често не посещават лекар.
Едно нещо е ясно: прекомерното пиене, дори само по празниците, може да предизвика предсърдно мъждене, състояние, което е във възход от десетилетия.
„Тъй като пиенето е толкова прието от обществото, населението като цяло често не разпознава истинския ефект, който алкохолът има върху тялото”, казва д-р Кристен Браун, интервенционален кардиолог в Cardiology PC, кардиологичен център в Бирмингам, Алабама.
Това е особено вярно за хора със съпътстващи сърдечни заболявания, но алкохолът оказва влияние дори върху хора без анамнеза за сърдечно-съдови проблеми.
Защо прекомерното пиене предизвиква предсърдно мъждене?
Какво се счита за „прекомерно пиене“? Според Националния институт за злоупотреба с алкохола и алкохолизма в САЩ, това е пиене на алкохол, докато концентрацията му в кръвта стане 0,08 процента или по-висока. За мъжете това е пет или повече алкохолни напитки за два часа, а за жените четири.
Но дори едно или две питиета повишават нивото на алкохол в кръвта на човек, което може да повлияе на естествения ритъм на сърцето и да увеличи риска от празничен сърдечен синдром.
Проучване, включващо 100 участници, предимно мъже на средна възраст 64 години, установи силна връзка между дори умерената употреба на алкохол и предсърдното мъждене.
Изследователите са открили, че вероятността за появата на афиб се удвоява, когато се консумира едно питие през последните четирите часа.
Ето как алкохолът пречи на сърдечната функция:
Нарушава на функцията на сърдечните клетки
Когато пиете много, алкохолът засяга сърдечните клетки (наречени сърдечни миоцити) и може да причини дисбаланс в нивата на калций в тях. Калцият играе ключова роля в това как сърцето се свива и отпуска, злоупотребата с алкохол може да доведе до натрупване на твърде много калций по време на фазата, когато сърцето трябва да почива. Това може да създаде допълнителни електрически сигнали (наречени „след деполяризации“), които могат да предизвикат анормален сърдечен ритъм, като предсърдно мъждене.
Въздейства върху електрическата система на сърцето
Сърцето има своя собствена електрическа система, която поддържа стабилен ритъм. Алкохолът може да наруши тази система и да накара симпатиковата част на нервната система да стане свръхактивна и да съкрати времето, необходимо на сърцето да се възстанови между ударите. Това увеличава шанса за развитие на неправилен сърдечен ритъм.
Дехидратация и електролитен дисбаланс
Алкохолът е диуретик, което означава, че води до по-честа уринация и това може да доведе до дехидратиране. Дехидратацията нарушава баланса на минералите (електролити) като калий и калций, които помагат за поддържане на електрическата стабилност на сърцето. Когато тези електролити са в дисбаланс, това може да накара сърцето да бие неравномерно.
Симптоми на синдром на празничното сърце
Симптомите на афиб могат да включват:
- Неправилен сърдечен ритъм
- Сърцебиене
- Замаяност
- Силна умора
- Недостиг на въздух
- Болка в гърдите
Сърдечният ритъм на човек обикновено е доста бърз по време на епизод на афиб, между 150 и 200 удара в минута. Нормалният пулс в покой е между 60 и 100 удара в минута.
„Понякога симптомите могат да останат незабелязани и да доведат до голямо сърдечно събитие по-късно”, казва д-р Браун.
„По време на афиб кръвта е по-вероятно да се съсири. Ако съсирек се развие в лявата страна на сърцето, той може да се придвижи до мозъка, крайниците или органите и да причини исхемичен инсулт“, обяснява още кардиоложката.
Факторите, които увеличават риска от инсулт при хора с предсърдно мъждене, включват:
- Възраст 65 или повече години
- Диабет
- Сърдечна недостатъчност
- Високо кръвно налягане
- История на инсулт или инфаркт
- Периферна артериална болест (ПАБ)
Лечение на синдром на празничното сърце
За справяне със синдрома на ваканционното сърце, е задължително да не пиете алкохол.
След като се въздържате от алкохол, основното лечение ще бъде хидратация и получаване на електролити. По-голямата част от случаите на предсърдно мъждене по време на коледните и новогодишни празници спират сами, но винаги има риск от бъдещи епизоди.
Лекарите могат също да опитат кардиоверсия, лечение, което използва бързи, нискоенергийни шокове за възстановяване на сърдечния ритъм на човек. Може да се направи и с помощта на лекарства.
Предсърдното мъждене увеличава риска от инсулт значително
Хората с нелекувана атриална фибрилация са много по-склонни да получат инсулт. Поради тази причина на някои хора може да бъдат изписани и разредители на кръвта.
Празничното сърце увеличава риска от съсирване, а разредителите на кръвта помагат за предотвратяване образуването на съсиреци.
„Един епизод на предсърдно мъждене също ви излага на по-висок риск състоянието да се повтори, който след това ви излага и на по-висок риск от сърдечна недостатъчност“, обяснява д-р Браун.
За хора с рецидивираща атриална фибрилация може да се обмисли процедура, наречена аблация. Това е интервенция, която цели да се разруши нередовните електрически сигнали. Обикновено тази опция се предлага само ако състоянието продължава въпреки лечението или ако човек не иска да приема лекарства в дългосрочен план.
Как да се предпазим от синдром на празничното сърце?
Следвайте следните съвети, за да избегнете предсърдното мъждене, причинено от алкохол по празниците:
Ограничете пиенето.
Въздържането от алкохол, особено ако вече имате основен сърдечен проблем, е най-добрият начин да избегнете празничния сърдечен синдром.
Ако смятате, че не можете да се въздържате от алкохол, опитайте се да го ограничите максимално. Експертите препоръчват не повече от едно питие на ден за жените и две за мъжете в дните, когато се консумира алкохол, което не трябва да е всеки ден.
Спазвайте здравословните си навици.
Ежедневните здравословни навици играят ключова роля. Консумацията на здравословна храна, редовното движение, и отказването на цигарите играя огромна роля във всеки аспект от здравето.
Не приемайте лекарства, които съдържат стимуланти.
Трябва да се избягват лекарства, които съдържат стимуланти, включително лекарства за настинка и алергии без рецепта. Попитайте вашия фармацевт за препоръки за лекарства, които не съдържат стимуланти.
„Хората няма да се откажат напълно от пиенето, но прекомерните количества алкохол могат да имат голям ефект върху мозъка, бъбреците и сърцето“, казва Браун. „Основният урок тук е просто да ограничите употребата на алкохол”, допълва още тя.
Заключение
Дори еднократното прекаляване с алкохола може да предизвика синдром на празничното сърце, водещ до предсърдно мъждене, неравномерен сърдечен ритъм и потенциални дългосрочни сърдечни усложнения.
Хората, които имат атриална фибрилация (афиб), която не минава от само себе си, може да се нуждаят от хоспитализация, приемане на разредители на кръвта или дори процедури като аблация.
Намаляването на приема на алкохол, ограничаването на мазните и преработени храни и поддържането на добра хидратация могат значително да намалят риска от развитие на състоянието.
Линк към цитирано изследване:
https://www.nature.com/articles/s44161-021-00003-7
Източници:
https://www.everydayhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!