Коварството на бъбречните заболявания – болните бъбреци обикновено не болят

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Всеки десети възрастен жител на нашата планета живее с различни БЪБРЕЧНИ заболявания. За съжаление той научава за тях едва когато се развият усложненията.

Голяма част от тези хора в крайна сметка развиват бъбречна недостатъчност, което означава лечение с хемодиализа или други методи на бъбречна заместителна терапия. Тези хора са изложени на много по-голям риск от инфаркти и инсулти, от тежка анемия и проблеми с костите, отколкото тези без бъбречно заболяване.

 

бъбреци
Болните бъбреци не болят

Бъбреците не болят

И съответно пациентите си живеят живота в удоволствия.  Разбираемо, не отиват на лекар. Поради това огромен брой нефрологични пациенти научават, че имат бъбречни проблеми много години след началото им.

Как да разберете болни ли са ви бъбреците

Характерните признаци:

  • Повишено кръвно налягане;
  • промени при уриниране – пенеста урина, кръв в урината;
  • -увеличен или намален обем на урината (в сравнение с нормалното отделяне на урина); необходимост от ставане през нощта за уриниране;
  • умора – липсата на енергия и чувството на огромна умора може да са свързани с бъбречно заболяване;
  • подуване на ръцете и/или краката;
  • болните бъбреци не отстраняват излишната течност, която се натрупва в тялото;сърбеж по кожата – токсините, които се натрупват в кръвта, могат да причинят много силен сърбеж;
  • болка в долната част на гърба. Тази болка не се влошава при движение.

 500 милиона страдат от бъбречни болести

На практика човек не усеща по никакъв начин, че има протеини в урината (протеинурия), както и малко количество кръв (микрохематурия) или левкоцити в урината. А хората често много бързо свикват с високо кръвно налягане. И се оказва, че повече от 500 милиона души по света, т.е. приблизително всеки десети възрастен жител на нашата планета живее с различни бъбречни заболявания и научава за това едва когато се развият усложненията.

Голяма част от тези хора в крайна сметка развиват бъбречна недостатъчност, което означава лечение с хемодиализа или други методи на бъбречна заместителна терапия.

Тези хора са изложени на много по-голям риск от инфаркти и инсулти, тежка анемия и проблеми с костите, отколкото тези без бъбречно заболяване. Това се случва, защото нашите бъбреци, освен че почистват тялото от токсични продукти, участват и в кръвообразуването и метаболизма на витамин D и са отговорни за поддържането на химическото постоянство на вътрешната среда в организма.

Как да разберете имате ли проблеми с бъбреците

Достатъчно е да направите само няколко рутинни изследвания: общ тест на урината, общ кръвен тест, биохимичен анализ „от вената“ (за креатинин, урея, пикочна киселина) и ултразвуково изследване на бъбреците и пикочните пътища. Тези тестове са налични почти навсякъде.

Измервайте кръвното си налягане

Важно е да измервате кръвното си налягане поне от време на време, особено ако не се чувствате добре. И да записвате резултатите. Повишеното кръвно налягане, особено в млада възраст, може да означава бъбречно заболяване. Появата на оток може също да показва бъбречно заболяване. Появата им може да се усети, ако внезапно всички обувки ви станат твърде малки. А от пръстените или еластичните ленти на чорапите остават дълбоки следи. При натискане на пищяла остават отчетливи вдлъбнатини в областта на пищяла.

Има и състояния, когато бъбреците болят

Това са камъни в бъбреците, пиелонефрит, паранефрит, понякога нефроптоза и кисти на бъбреците. Но за тяхното лечение е необходимо да се уточнят и редица показатели, за да се избегнат усложнения и неразумни предписания. Има различни бъбречни заболявания. Много от тях се развиват в резултат на заболявания, които изглежда нямат нищо общо с нашите бъбреци. Такива са артериалната хипертония, захарен диабет, инфекциозни и ревматични заболявания, употребата на токсични вещества, на някои лекарства и други.

Как да избегнем бъбречната недостатъчност

Най-важното нещо, към което се стремим при лечението на всяко бъбречно заболяване, е да предотвратим развитието на бъбречна недостатъчност. При нея бъбреците не могат да се справят с функциите си и е необходимо провеждането на бъбречна заместителна терапия: хемодиализа, перитонеална диализа или бъбречна трансплантация .

Лекар нефролог е, който лекува бъбречните заболявания.Той се ръководи от първите признаци и предписва подходящ преглед, определя диагнозата. След което избира специална, „бъбречна“ диета, която е различна за различни заболявания, предписва и съответното лечение.

С правилно структурирана диета и подбрана терапия появата на бъбречна недостатъчност може да се забави с десетилетия или дори да се предотврати напълно, коментират специалистите.

nefrosovet.ru

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *