- Какво е диабетна ретинопатия?
- Признаци и симптоми на диабетна ретинопатия
- Причини и рискови фактори за диабетна ретинопатия
- Усложнения на диабетна ретинопатия
- Как се диагностицира диабетната ретинопатия?
- Лечима ли е ретинопатията?
- Възможности за лечение и управление диабетна ретинопатия
- Хирургични намеси
- Превенция на диабетна ретинопатия
Какво е диабетна ретинопатия, какви са симптомите, лечимо ли е състоянието и как може да бъде предотвратено?
Какво е диабетна ретинопатия?
Това е очно увреждане, причинено от хронично висока или променлива кръвна захар, което е свързано с диабета.
„Когато малките кръвоносни съдове на ретината се компрометират поради висока кръвна захар в продължение на няколко години, възниква диабетна ретинопатия“, обяснява д-р Фара Хан, лекар в Diabetes Institute на UW Medicine и асистент в Медицинския факултет на Университета на Вашингтон в Сиатъл. „Ретинопатия е общата дума, която обхваща всякакъв вид увреждане на ретината на очите, която е една от най-дълбоките тъкани на окото.“
Ако не се лекува, може да доведе до загуба на зрение и слепота, така че е важно да си правите цялостен очен преглед поне веднъж годишно, ако имате диабет. Получаването на лечение възможно най-рано, както и предприемането на стъпки за управление на диабета, може да помогне за предотвратяване или забавяне на проблемите със зрението.
Признаци и симптоми на диабетна ретинопатия
Диабетната ретинопатия протича през четири етапа, всеки от които е свързан с различни симптоми. В ранните етапи няма забележими симптоми, така че заболяването често остава неоткрито, докато не засегне зрението.
Кървенето от увредени кръвоносни съдове в ретината може да доведе до виждането петна, които се появяват в зрителното поле.
Етапите на диабетната ретинопатия са:
Лека непролиферативна
В този стадий се образуват малки участъци от подобно на балон подуване, наречени микроаневризми, в кръвоносните съдове на ретината и може да изтече течност в ретината.
Умерена
С напредването на заболяването кръвоносните съдове, които снабдяват ретината, могат да се подуят и да загубят способността си да транспортират кръв. На този етап външният вид на ретината може да се промени в резултат на тези симптоми. Но тези промени ще бъдат видими само за вашия очен лекар по време на цялостен очен преглед.
Нелекуваната умерена може да доведе до диабетен макулен едем или подуване в областта на макулата на ретината, което може да причини сериозна загуба на зрението.
Леката и умерена степен на заболяването понякога се групират заедно.
Тежка
В този стадий кръвоснабдяването на ретината е нарушено, което води до повече увреждане на кръвоносните съдове.
Пролиферативна диабетна ретинопатия
В този напреднал стадий ретината отделя растежни фактори (вещества, които стимулират клетъчния растеж), за да генерира нови кръвоносни съдове.
Тези нови кръвоносни съдове растат по вътрешната повърхност на ретината, както и в стъкловидния гел, желеподобната течност, която изпълва центъра на окото. ВТъй като са крехки, тези нови кръвоносни съдове са по-склонни да се спукат и да кървят, което може и да доведе до отлепване на ретината.
Причини и рискови фактори за диабетна ретинопатия
Всеки с какъвто и да е тип диабет, включително тип 2, тип 1 или гестационен, може да развие диабетна ретинопатия.
„Колкото по-дълго човек има диабет и колкото по-лош е контролът на кръвната му захар, толкова по-голям е рискът от развитие на диабетна ретинопатия“, казва д-р Хан.
Следните фактори също могат да повишат риска от развитие на ретинопатия:
- Висок холестерол
- Високо кръвно налягане
- Бременност
- Пушене
Усложнения на диабетна ретинопатия
Усложненията на диабетната ретинопатия могат да доведат до сериозни проблеми със зрението, включително:
Кръвоизлив в стъкловидното тяло
Това усложнение възниква, когато нови кръвоносни съдове кървят в течността на стъкловидното тяло.
Малък кръвоизлив в стъкловидното тяло може да ви накара да виждате петна. При тежък кръвоизлив в стъкловидното тяло кръвта може да запълни кухината и напълно да блокира зрението ви.
Тази загуба на зрение е временна и обикновено изчезва в рамките на няколко седмици или месеци, освен ако ретината не е увредена.
Отлепване на ретината
Това състояние се развива, когато увредените кръвоносни съдове издърпват ретината от задната част на окото. Ако не се лекува, може да доведе до тежка, трайна загуба на зрението.
Глаукома
Това състояние може да доведе до увреждане на зрителния нерв, снопа от нервни влакна, който предава визуална информация от окото към мозъка.
Ако не се лекува, глаукомата може да причини трайна слепота.
Как се диагностицира диабетната ретинопатия?
Ще трябва да се подложите на цялостен очен преглед, за да получите диагноза.
Вашият очен лекар ще използва няколко различни инструмента, за да прегледа очите ви и да идентифицира потенциални проблеми като:
- Увредени кръвоносни съдове
- Кръв или мастни натрупвания в ретината
- Нови кръвоносни съдове по вътрешната обвивка на ретината
- Белези в ретината
- Кървене в стъкловидното тяло
- Отлепване на ретината
- Аномалии на зрителния нерв
За да направи снимки на вашите ретини, вашият лекар може да използва флуоресцеинова ангиография, която използва специално багрило, което се инжектира в ръката ви.
Лечима ли е ретинопатията?
Няма лек за този вид ретинопатия, но има известна надежда за облекчение. Първите етапи на заболяването могат да бъдат контролирани с внимателно управление на диабета. Това включва подходяща диета, упражнения и евентуално лекарства, включително инжекционен инсулин.
Само медицинското управление може да причини известна регресия, но само в най-ранните етапи. Но дори ако диабетната ретинопатия се лекува, може да настъпи бъдещо увреждане на ретината и загуба на зрението, тъй като диабетът е състояние, което продължава цял живот.
Ако имате по-ранен стадий на диабетна ретинопатия, лечението може да не е необходимо веднага и Вашият лекар ще наблюдава внимателно очите Ви. Правилното управление на кръвната захар може да помогне за забавяне или спиране на прогресията на това очно заболяване.
Възможности за лечение и управление диабетна ретинопатия
Колкото по-дълг не се лекува, толкова по-голям е рискът от трайна загуба на зрението.
Ако имате ранна, лека или дори умерена ретинопатия, може да не се нуждаете от незабавно лечение. Все пак вашият очен лекар вероятно ще иска да следи отблизо състоянието ви с редовни очни прегледи.
Напредналата форма на заболяването най-вероятно ще изисква незабавна операция.
Тъй като диабетът е доживотно заболяване, е възможно допълнително увреждане на ретината и загуба на зрение дори след операция. Трябва да продължите да си правите рутинни очни прегледи, за да наблюдавате състоянието си.
Хирургични намеси
Хирургичните възможности за напреднала диабетна ретинопатия включват:
Инжекции в окото
Лекарствата, наречени инхибитори на васкуларен ендотелен растежен фактор (VEGF), могат да се използват за спиране на растежа на нови кръвоносни съдове и подобряване на зрението. Повечето хора, които получават тези инжекции, ще трябва да ги получават най-малко три месеца. С течение на времето някои хора може да се наложи да ги получават по-рядко или вече изобщо да не се нуждаят от тях, но други ще трябва да продължат, за да защитят зрението си.
Фокална лазерна хирургия
Тази операция е насочена към оток на макулата, което представлява натрупване на течност в ретината. Хирургът ще се опита да спре или намали изтичането на кръв или течност в окото чрез изгаряне и запечатване на увредените кръвоносни съдове.
Процедурата е насочена към предотвратяване на влошаването на състоянието.
Разпръсната лазерна хирургия
Тази операция използва лазери за изгаряне на увредените кръвоносни съдове, така че да се свият.
Процедурата може да изисква повече от едно приложение и зрението може да е замъглено за ден или повече след всяка сесия. Може също така да изпитате загуба на периферно зрение или нощно виждане след процедурата.
Витректомия
Тази операция включва направата на малък разрез в окото, за да се отстрани кръвта от течността на стъкловидното тяло, за да се предотврати отлепване на ретината.
Витректомията изисква използването на обща анестезия.
Превенция на диабетна ретинопатия
Основният начин за предотвратяване на диабетна ретинопатия е да следвате предписания план за лечение на диабет. Поддържането на кръвната захар в рамките на целевия диапазон трябва да помогне за намаляване на риска не само от диабетна ретинопатия, но и от всички видове усложнения, свързани с диабета.
„Тъй като диабетната ретинопатия може да стане необратима, е много важно да се грижите за здравето си, за да предотвратите появата на заболяването”, казва Хан. „Добрият контрол на кръвната захар е от решаващо значение за предотвратяване на всички усложнения“, обяснява още докторката.
Най-важните съвети за избягване на заболяването включват:
- Стремете се да поддържате здравословна диета и редовна физическа активност, за да помогнете за контролиране на теглото, кръвната захар, кръвното налягане и холестерола, които могат да намалят риска от диабетна ретинопатия.
- Правете си ежегоден цялостен очен преглед, ако имате диабет. Това ще ви помогне да сте сигурни, че всички проблеми със зрението ви ще бъдат уловени навреме.
- Спрете да пушите или ако не пушите, не започвайте. Пушенето на цигари увеличава риска от усложнения на диабета, включително диабетна ретинопатия.
- Незабавно се свържете с очен лекар, ако забележите някакви промени в зрението си.
Източници: https://www.everydayhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!