Най-често срещаните инфекции, включително грип и херпес, могат да увеличат риска от деменция
От деменция страдат между 5 и 8% от всички над 65 години, засягайки безброй семейства.
Ново изследване предполага, че често срещаните инфекции могат да увеличат риска от заболяването по-късно в живота, повдигайки въпроси за това как инфекциите допринасят за когнитивния спад и какво може да се направи, за да се намали този риск.
Проучването, публикувано в Nature Aging, анализира данни от 982 участници. Изследователите са проследили обема на мозъка на участниците и историята на инфекциите и откриха, че шест инфекции са свързани с по-голяма загуба на когнитивни способности на мозъка.
Грип, херпесни вируси, инфекции на горните и долните дихателни пътища, кожни инфекции и различни вирусни инфекции, са свързани с повишен риск от деменция. Грипните и херпесните инфекции показват специфични връзки със загубата на обем на мозъка в темпоралния лоб, който е от решаващо значение за паметта.
Учените също са анализирали данни от близо 500 000 души в U.K. Biobank и повече от 270 000 души във Финландия. Те откриват, че историята на инфекции е свързана с по-висок риск от развитие на болестта на Алцхаймер по-късно в живота. Връзката е особено силна за васкуларната деменция, която се причинява от ограничен приток на кръв към мозъка.
Тези, които са имали анамнеза за инфекции, също показват промени в 260 свързани с имунитета протеини, като 35 са специфично свързани с промени в обема на мозъка.
„Нашите открития подкрепят ролята на инфекциите в риска от деменция и идентифицират молекулярни медиатори, чрез които инфекциите могат да допринесат за невродегенерация“, пишат авторите на проучването.
Защо тези инфекции могат да увеличат риска от деменция?
Това не е първото проучване, което свързва инфекциите с проблемите с паметта.
Други изследвания предполагат непряка връзка, показваща, че ваксинирането срещу грип и херпес зостер може да намали риска от развитие на деменция.
„Отдавна е известно, че инфекциите са свързани с увреждане на когнитивните способности. Това показват и данните от последните няколко години, с появата на инфекции с COVID и неговите дългосрочни ефекти върху мозъка“, каза Джасмин Дао, д-р, невролог в детската и женска болница Милър Лонг Бийч и Медицински център Мемориал Кеър Лонг Бийч. „Въпреки това връзката все още остава неясна.“
Дао нарече новото проучване „революционно“, защото подчертава потенциалните молекулярни пътища за това как работи тази връзка.
Има няколко причини инфекцията да увеличи риска от деменция. „Тежките инфекции могат да доведат до продължителни хоспитализации, сепсис и делириум, което може да увеличи риска от когнитивен спад”, обяснява Дао. Те могат също така да предизвикат системен възпалителен и имунен отговор в тялото, който има потенциал да повлияе на здравето на мозъка.
„Проучванията са установили, че различни инфекции са свързани с когнитивен спад, но това е по-често при пациенти, които се нуждаят от хоспитализация“, обяснява още докторът. „Леката инфекция може да не предизвика толкова голям възпалителен или имунен отговор, който да повлияе на протеиновата експресия, водеща до невродегенерация.“
Могат ли ваксинте да намалят риска от когнитивни проблеми?
Понастоящем не е ясно дали прилагането на ваксини за тези инфекции може да предотврати когнитивния спад. Въпреки това, рутинните ваксинации могат да помогнат за избягване на тежки боледувания.
„Очакването, че ваксинациите ще помогнат за избягване на хронични инфекции, е разумно, а избягването на инфекции е здравословно за всички, независимо от тяхната възраст“, казва Клифърд Сегил, невролог в здравния център на Провидънс Сейнт Джон в Санта Моника, Калифорния.
Дао отбелязва, че някои данни предполагат, че ваксините могат да намалят риска от проблеми с паметта. „Ваксините и антивирусните лечения осигуряват защита, като намаляват както честотата, така и тежестта на инфекциите“. „Това може да намали дългосрочния риск от развитие на деменция или когнитивен спад.“
Тежките инфекции могат да причинят „съпътстващо увреждане“ на мозъчните клетки. Следователно получаването на препоръчителните ваксини е важно за запазване на цялостното здраве.
Линк към проучването:
https://www.nature.com/articles/s43587-024-00682-4
Източници:
https://www.verywellhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!