Учените са описали около 200 причини, които могат да доведат до цефалгия или главоболие. По данни на Световната здравна организация 90 на сто от човечеството поне веднъж в живота си е страдало от главоболие. То може да бъде причинено от повишаване или понижаване на кръвното налягане, от патология на мозъчните съдове, заболявания на гръбначния стълб, мозъчни тумори, интоксикация.
Главоболието в челото може да безпокои пациенти със синузит. В този случай лечението се извършва от отоларинголози. Ако причината за главоболието е артериална хипертония, кардиолозите провеждат антихипертензивна терапия. При наличие на интоксикация специалистите по инфекциозни заболявания лекуват пациенти с такова главоболие. При мъжете и при жените има разлики.
Мултидисциплинарният подход към лечението на пациенти, страдащи от главоболие, може бързо да подобри състоянието им. Лекарите спират главоболието с аналгетици и в същото време лекуват заболяването, което е причинило този синдром.
Причини за главоболие при жените
Най-често главоболието при жените възниква поради следните причини: Хормонален дисбаланс. Остър или хроничен стрес. Повишаване или понижаване на кръвното налягане. Дисфункции на автономната нервна система. Захарен диабет. Инфекциозни заболявания (менингит, енцефалит, туберкулоза). Възпаление на мускулите на врата: Остеохондроза на шийните прешлени. Обемни образувания на мозъка.
Причини за главоболие при мъжете
Мъжете най-често се притесняват от болка в снопа. Локализира се в областта на слепоочието и очната ябълка. Болка с различна интензивност при мъжете. Възниква по време на респираторно заболяване, инфекция в тялото, след нараняване, при развитието на мозъчен тумор. Главоболие, локализирано в задната част на главата, възниква при артериална хипертония, инсулт, черепно-мозъчна травма.
Често при мъжете има силно главоболие, придружено от кървене от носа. Причините за нарушението могат да бъдат: Болести на кръвоносната система. Проблеми във функциите на ендокринните органи. Сърдечно-съдови заболявания. Менингит. Удар. Тумори на мозъка или в носната кухина. Хипертония. Преумора.
90% от човечеството е имало симптоми на главоболие поне веднъж в живота си. Тези данни са предоставени от Световната здравна организация. В 20% от случаите главоболието е постоянно. Съотношението в структурата на заболеваемостта при мъжете и жените е 1:3.
Невролозите идентифицират различни причини за главоболие
Най-честите етиологични фактори са мигрена и тензионно главоболие.
Мигрена се диагностицира в 20-30% от случаите, HDN представлява 50-70%.
Главоболието може да е симптом на сериозно заболяване
Следователно, при честата поява на патологичен симптом, както и при наличие на други симптоми, е необходимо да се консултирате с лекар. Диагнозата на възможните причини се извършва с помощта на рентгенови лъчи, ЯМР, електроенцефалограма, ангиография и лабораторни изследвания. Ако е необходимо, се назначават допълнителни изследвания.
Индивидуално избраната от лекар терапия позволява да се спре остър пристъп на главоболие и да се предотврати повторното развитие на патологичния симптом.
Използваните лекарства са тествани за качество и безопасност. Схемите на лечение са в съответствие със световните препоръки за лечение на главоболие.
Главоболие и световъртеж могат да се появяват и при носене на неправилно избрани очила или лещи, при нарушения в съдовата система. Главоболие и мушици в очите се появяват поради умора и нервно изтощение, по време на промяна на времето, след стрес. Тези симптоми се появяват при хора, които са имали черепно-мозъчна травма, гръбначно увреждане или заболяване. По време на хипертонична криза
се появяват главоболие и мухи пред очите.
Хипертоничната криза, започва внезапно с главоболие, гадене, мушици пред очите и повръщане.
Пациентът се чувства горещ. Има повишено изпотяване, сърцебиене. Усеща се треперене в цялото тяло. Високото кръвно налягане може да причини хипертонична енцефалопатия. Проявява се със следните симптоми: Много силно главоболие. Световъртеж. Гадене, повръщане. Трепкащи мухи в очите. Ако не получи своевременна помощ пациентът може да загуби съзнание, а изходът от кризата да бъде фатален. Главоболието след събуждане от сън може да е признак за новообразувание в мозъка.
Лекуващият лекарят ще даде препоръки за корекция на храненето, начина на живот, нормализиране на работата и почивката, на съня.
Невролозите индивидуално избират за всеки пациент най-ефективното лечение според определения тип главоболие. На пациентите се предписват седативни и нестероидни противовъзпалителни средства, аналгетици, спазмолитици.
Рехабилитационни специалисти могат да обучат пациента на акупресура, която да използват за спиране на пристъп на главоболие. Курс акупунктура и физиотерапия също помагат на страдащи от главоболие пациенти.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!