Страдам от хипотония и до момента нито един от лекарите, с които съм се консултирал, не ми е препоръчал някакво лечение, само общи съвети или таблетки. Има ли лечение за това заболяване ?
Станислава Йорданова – Варна
Да вземем например такова заболяване като хипертонията. Всичко, свързано с нея, е ясно: главоболие, зачервяване на лицето, тремор, приемане на нужното лекарство, изчакваме малко да подейства и се чувстваме по-добре. А хипотонията? И симптомите не се така изразени, и са разнородни, и пристъпите са размити и неясни, и лечение не съществува.
И тъй като хипотонията застига основно хора на умствения труд, ученици и студенти по време на сесия, те търпят – защото търпението и хипотонията са постоянни спътници на интелигентността.
Всъщност, ако говорим за хипотония при хората на умствения труд, утвърдило се е не съвсем правилно название на това неприятно състояние.
Ако се опрем на медицината, хипотонията е намален съдов тонус, който сам по себе си е невидим и почти безвреден.
ВНИМАНИЕ!
Ниското кръвно налягане, което сме свикнали да наричаме хипотония, всъщност е артериална хипотония. Тя се развива, когато кръвното налягане е постоянно под 100/60 при хора до двадесет и пет години и 105/65 за хора над тридесетте.
Симптомите на хипотонията са много разтегливо понятие. Хората ги наричат „нещо не се чувствам добре“. Да се опитаме да ги определим:
- летаргия и сънливост сутрин;
- липса на бодрост след дълъг сън;
- разсеяност;
- леко отичане на краката и ходилата;
- нарушения на паметта;
- загуба на апетит;
- болки в ставите и мускулите, които се появяват в покой и отзвучават при леки физически натоварвания.
При това тези симптоми не е задължително да се проявят едновременно.
ЗА ТОВА ЗАБОЛЯВАНЕ РЯДКО СЕ ПРЕДВИЖДА ЛЕЧЕНИЕ Лечението на хипотонията не е структурирано. Е, лекарят ще ви предпише при главоболие цитрамон, жен-шен, арония или лимонена трева. Е, да, ще ви посъветва да се наспивате добре и да се разхождате надвечер. Същността на лечението е една: страдай и търпи.
Хипотонията засяга предимно жените, които се занимават с умствен труд (учители, мениджъри, журналисти), ученици (особено тези, които често се разболяват, не спазват дневен режим и отделят малко време за разходки сред природата) и студенти (най- старателните, разбира се).
Първичната хипотония почти винаги се пренебрегва, защото не ни се иска да ходим на лекар само заради някакво неясно лошо самочувствие – така че в ръцете на лекарите попадат вече закоравелите хипотоници.
Препоръките към тези, които са прихванали това толкова неясно заболяване, са прости:
Научете се да се изправяте правилно: след алармата на часовника полежете още малко, след това раздвижете ръцете и краката, седнете, без да спускате краката от леглото, след известно време ги пуснете и постойте така още малко – така постепенно ще възстановите кръвообращението във всички кръвоносни съдове и ще намалите риска от загуба на съзнание.
Спете най-малко 9 часа, а ако е възможно – дори и 10-11 часа. Хипотониците се нуждаят от много сън – това е жизнено необходимо за тях.
Яжте най-малко четири пъти на ден, на малки порции.
Разхождайте се всеки ден навън, не по-малко от 4 км, ходете на басейн или във фитнеса, където може да се раздвижите с не толкова интензивна тренировка.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!