След спукване на тъпанчето ми казаха че ще се оправи само с взимане на антибиотик. Лекувах се и очаквах да оздравее. Когато отидох на контролен преглед, се оказа, че е започнало да гноясва и инфекцията може да стигне до мозъка. Сега ми предлагат операция. Интересува ме какви са причините, тъпанчето и как трябва да се лекува, за да се избегнат такива усложнения.
Ангел Петков – Пловдив
Перфорацията на тъпанчето представлява нарушаване на целостта му под въздействие на механични фактори. Те могат да бъдат директни и индиректни.
Директно нараняване възниква при невнимателно почистване на ушния канал с клечки, фиби и др., а също и при промивки на ухото. Индиректно тъпанчето може да се разкъса при повишаване на налягането в ушния канал (при удар с длан или от ударната вълна при силен взрив). То се разкъсва и при счупване на черепната основа вследствие на различни злополуки.
При внезапно настъпило разкъсване се получава силна, режеща болка и остър звън в ухото, последван от шум и намаляване на слуха. Може да настъпи и вторично възпаление на средното ухо поради внесена отвън инфекция. При отоскопия (оглеждане на ухото с отоскоп) се вижда разцепване на тъпанчето с неравни ръбове, покрити с прясна или засъхнала кръв. В слуховия проход също може да се намери съсирена кръв. След няколко дни ръбовете на разцепването се изглаждат и засъхнала кръв липсва.
ВНИМАНИЕ!
Лечението е в зависимост от големината на перфорирането. При малка травма се прави стерилна превръзка и се поставя суха стерилна марля в слуховия проход. При по-голяма перфорация се прави възстановяване на целостта на мембраната под микроскоп. След седмица настъпва зарастване на тъпанчето. При наличие на фрактури и на черепа се прилагат също така антибиотици и кръвоспиращи средства.
Прогнозата е добра. След зарастване на тъпанчето слухът започва да се подобрява.
ЗАРАСТВА ЛИ САМА ПЕРФОРАЦИЯТА
Зависи как е възникнала и колко е голяма. Когато има пробиване на здраво тъпанче, особено когато отворът не е голям, съществува напълно реална възможност мембраната да зарасне сама. Важно е ухото да не се инфектира. Правилната намеса на ушен лекар може значително да подобри шансовете за зарастване – спонтанно или подпомогнато. Важно е да се потърси съдействие от специалист в първите дни след инцидента.
КАКВО ЩЕ СТАНЕ, АКО НЕ СЕ ОПЕРИРА?
В първите няколко дни след инцидента тъпанчето може да зарасне спонтанно. Ако за този срок това не стане и не се оперира, се случва следното: остава трайна, сравнително малка дупчица. Когато ухото се пази от намокряне, състоянието се класифицира като трайна суха перфорация – средното ухо не се инфектира или това става много рядко и в съвсем лека форма. Подобни случаи могат да не се оперират, а ухото само периодично да се проследява за евентуални усложнения.
Ако перфорацията на тъпанчето е сравнително голяма, позволява периодично или постоянно проникване на инфекция в кухината на средното ухо. Състоянието е свързано с оскъдно или обилно отделяне на секрет от външния слухов канал. Макар и бавно, необратимо се уврежда вътрешното ухо, особено в зоната, свързана с чуваемостта за високите честоти. Подобни пациенти е препоръчително да се оперират, макар и на по-късен етап.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Здравейте имам спукано тъпанче и със със слухов апарат.лекувала съм се с различни антибиотици и за момента се оправям и след време пак е въспалено търся специалист за лечвние