България има хиляди хора, които страдат от проблеми със слуха, при 50 на сто от тях, болестите са наследствени
Здравейте, кои са най-често срещаните причини, които може да предизвикат отслабване на слуха?
Златко Каменов – Варна
Има неща, за които не се замисляме. Едно от тях е слухът – смятаме го за даденост и въобще не се замисляме, че може да го загубим. Специалистите не намират логика в тези наши очаквания. Слухът е доста фино настроен механизъм, който е много чувствителен към всички, понякога и съвсем малки промени в организма ни, или към външните влияния. Най- честите причини за загуба на слуха са:
ВЪЗРАСТТА – в България има хиляди хора, които страдат от слухови увреждания. Много от тях са деца. Има много причини за това: недоносеност, родови травми, инфекциозни заболявания на бъдещата майка и на бебето, и т.н. Около 50% от всички случаи със загуба на слуха са наследствени. Но все пак най-многобройна е армията от пациенти със загуба на слуха сред по- възрастните хора. Ако на 45 години с увреден слух са едва 17% от населението, след 65 години те са повече от 35%. Свързаните с възрастта промени в органите на слуха обхващат всички части на ухото – ушната мида, ушния канал, тъпанчевата кухина, ушния лабиринт. Ушната мида става по-тънка, отпусната, ушният канал се стеснява и тъпанчевата мембрана се удебелява, помътнява. Костите на средното ухо стават тежко подвижни, ставите между тях функционират по-лошо. Но основната причина за загубата на слуха при възрастните хора са измененията във възприемащия звука апарат, определени промени възникват и в кората на главния мозък.
ОТРАЖЕНИЕТО НА БОЛЕСТИТЕ – най-опасни за слуховия апарат са усложненията, предизвикани от остри и хронични възпаления на средното ухо. В този случай в ушния канал може да се образуват белези, които ограничават подвижността на тъпанчевата мембрана, слуховите кости, което води до устойчива загуба на слуха. Друга, много често срещана причина за придобити слухови увреждания са усложненията след прекарани инфекции: паротит, Морбили, скарлатина, грип. Дори обикновената настинка може временно да намали Слуха с 10-15 децибела. Освен инфекциозните заболявания загуба на слуха може да причинят ревматоидният артрит, болестта на Мениер, диабетът, атеросклерозата.
НЕПРЕДВИДЕНИТЕ ТРАВМИ – сред тях са и наранявания при почистване на ухото от натрупаната ушна кал, което може да причини увреждане и на вътрешното ухо. Друга причина за проблеми със слуха е проникването на вода в ушите. Загубата на слуха при това заболяване се дължи на натрупване на голямо количество течност в тъпанчето.
ОТОТОКСИЧНИТЕ ЛЕКАРСТВА – пагубно влияе върху слуха (при деца и възрастни) е приемането на ототоксични антибиотици, диуретици, нестероидни противовъзпалителни средства. Трябва да се пият с повишено внимание.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!