Здравейте, интересува ме дали нелекуваната сколиоза може да доведе до сериозни увреждания на организма? Може ли по-късно започналото лечение да подобри състоянието? В кои случаи е наложителна операция?
Ангел Тянков – Плевен
Сколиозата е странично изкривяване или изместване на част от гръбначния стълб. Тя може да бъде структурна или неструктурна. Сколиоза е гръцка дума и означава криво. Най-често срещано е страничното изкривяване под формата на дъга. При това засегнатите прешлени са усукани и наклонени. Погрешното натоварване води до ранно износване на прешлените. Ако сколиозата не се лекува своевременно, може да се получи гърбица.
Изкривената стойка умалява гръдния кош, ограничава го, смущава се и функцията на сърцето. Много деца имат неправилна стойка, която на пръв поглед изглежда като сколиоза. Но от това заболяване сериозно страдат около 3 на сто от децата в училищна възраст, и то в съотношение момичета към момчета 3:1. Предполага се, че момичетата са по-уязвими, защото имат повишено хормонално (естрогенно) влияние. Женският хормон, казано по-просто, разхлабва тъканите и благоприятства за неправилното израстване. Може би тази е причината сколиозата при момичетата най-често да се изявява по време на пубертета. При леките случаи на сколиоза е достатъчна само лечебна гимнастика.
Специалният корсет е спасение при напреднала форма. Ако гръбначният стълб е изкривен 30 градуса и се установи прогресиращо изкривяване, се предписва корсет.
Ако и той не помогне, се стига до операция. Това се налаги при изкривяване 50 и повече градуса.
ВНИМАНИЕ!
Наред с обикновените рискове, възможни при всяка операция, в редки случаи могат да се засегнат нервите на гърба. Рискът е под 2%. Прогнозата при лека степен на сколиоза е добра; По-неблагоприятна е при пациенти с тежка степен на заболяването. При тях възникват сериозни функционални нарушения на сърдечносъдовата, белодробната и нервната система поради разместването на органите в гръдния кош.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Необходима ли е операция при сколиоза? | Лекува нет