Първо да припомним причините, които провокират повишаване на кръвното налягане. Заболяванията на бъбреците, на надбъбречните жлези, на щитовидната жлеза; изразената атеросклероза и като странично действие след прием на някои препарати – всички тези състояния могат да причинят повишаване на кръвното налягане. Случва се обаче и първично повишено кръвно – това става при нарушение в дейността на съдово-двигателния център на главния мозък.
Понякога в начален стадий на хипертоничната болест не се наблюдават никакви симптоми. По статистика на повече от 35% от мъжете хипертоници повишеното кръвно се открива случайно.
Понякога се появяват и неспецифични симптоми – умора, раздразнителност, безсъние, слабост, главозамайване, учестено сърцебиене, сутрешно главоболие, тежест в главата. След това при някои хора възниква хипертонична криза – бързо се покачва кръвното налягане, съпровожда се със силно главоболие, с прилошаване, с повръщане, с чувство за стягане в областта на сърцето, главозамайване, потиснатост, „мушички“ пред очите. Това вече пречи на човек да живее нормално и го заставя да се обърне към лекар.
Не са изключени и по-сериозни последствия от повишеното кръвно налягане. Статистиката показва, че при хипертониците значително по-бързо се развива атеросклероза на кръвоносните съдове. По-рано и значително по-често възникват инфаркт на миокарда и инсулт.Появява се разрастване на срасналата тъкан в бъбреците, а също и в миокарда. А това води до бъбречна и сърдечна недостатъчност.
Освен това хипертонията може да провокира отлепване на очната ретина на някои места, което съответно нарушава зрението. Ако настъпи оток на мозъчната тъкан, това води до нервно-психични нарушения.
Ето затова последствията от продължителното повишено кръвно налягане могат да бъдат опасни за живота.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!