Съществуват два основни вида оперативно лечение на хернията – традиционно и съвременно, т.е. лапароскопска херниопластика.
Вероятността от слеоперационен рецидив е доста висока при традиционната операция -10-15%. А повторната операция повишава тази вероятност чак до 50%. Това е обяснимо – след разрязване и зашиване на тъканите в областта на „вратичката“ на хернията се получава белее и тъканта отслабва.
Съвременният ефикасен хирургичен метод за лечение на хернията е лапароскопската херниопластика. Вместо разрез в зоната на хернията се правят три малки дупчици. В тях се вкарват специални медицински инструменти, предназначени за провеждане на диагностични и операционни манипулации на органите. С тези инструменти се разрязва торбичката, съдържимото се връща в коремната кухина, а на слабото място, т.е. „вратичката“, се поставя плетена мрежичка от инертния материал полипропилен. Тя се подшива с конци или се фиксира с титанови скобки. Скелетната мрежичка прораства в съдовете, нервите, съединителната тъкан, т.е. буквално се сраства с тях и задържа здраво органа. Така укрепва предната коремна стена.
Вероятността от рецидив тук е 1000 пъти по-ниска, отколкото при традиционната операция. Рецидиви могат да възникнат само ако болният през първия месец наруши режима, например повдигне нещо тежко.
Периодът на рехабилитация след лапароскопската операция е много по-кратък и протича леко – още в деня на операцията човекът може да ходи, а на третия ден си отива у дома. След 15-20 дни може да се върне на работа, а след 3-4 месеца падат всякакви ограничения за извършване на по-тежка работа. И все пак за половин година се забранява тежкият физически труд, обесняват специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!