Най-разпространеното лекарство против тази болест, леводоп, е добре да се приема (половин час преди ядене. Или един час след това. Изпива се с вода, за да може веществата от препарата по-бързо да се усвоят от организма. Не само прилошаването може да се прояви като странично действие и реакция на лекарствата против тази болест.
Болният може да бъде измъчван от жажда или постоянно чувство за сухота в устата. ! Ето няколко полезни препоръки, проверени с времето. Но и към тях се отнасяйте внимателно, отчитайте индивидуалните прояви на симптомите на болестта.
За предотвратяване на прилошаването и сухотата в устата много помага всекидневната употреба на осем и повече чаши течности. Но веднага трябва да се съобразите със състоянието на сърдечносъдовата си система и тогава да решите заедно с лекуващия лекар дали имате право да приемате толкова течности.
За да не ви преследват непрекъснато жажда и сухота в устата, ограничете количеството кофеин. Той пречи на действието на някои лекарства и е известен с това. че изхвърля течностите от организма. Знаете къде го има най-много – в кафето, чая, шоколада, кока- колата. Тези продукти въобще не ги консумирайте или ги намалете до минимум. По-добре наблягайте на млякото, то не съдържа кофеин.
Хората с Паркинсон не трябва да използват различните разтвори за изплакване на устната кухина, които сега се рекламират навсякъде. Защото повечето от тях съдържат спирт, който предизвиква сухота в устата и следователно може да влоши състоянието на болния.
МЕЖДУ ДРУГОТО:
През 1977 г. бяха описани редица случаи за тежко протичане на болестта на Паркинсон и прояви на паркинсонизъм при млади наркомани, които приемали синтетичен хероин. Този факт показва, че различните химични вещества могат да „отключат“ разрушителния процес в клетките на главния мозък и да предизвикат прояви на паркинсонизъм. Наблюдения показват, че хора. работещи с пестициди, доста повече рискуват да развият тази болест. Обаче учените още не могат да установят връзка между едни или други химични вещества и болестта на Паркинсон.
И накрая: приемът на някои лекарства за по-дълго време или в по-големи дози може да предизвика симптоми на паркинсонизъм. Такива са някои лекарства, назначавани при тежки психични нарушения, както и средства против епилепсия. Съществуват и различни заболявания и състояния, вследствие на които също може да възникне вторичен паркинсонизъм. Такива са вирусните инфекции, атеросклероза на кръвоносните съдове в главния мозък, тежките и повторни черепно-мозъчни травми, прекараният енцефалит, туморите в апавния мозък, наркоманията, някои наследствени заболявания.
Теза публикация е подготвена с любезното съдействие на д-р Бойчо Бонев, невролог, психотерапевт и иглотерапевт, консултант на в-к. „Доктор“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Помагат ли витамините срещу умората? | Лекува нет