Коронарна болест на сърцето – същност. Причини за нейната поява. Рискове за живота на пациентите. Методи и способи за установяване на коронарна болест на сърцето – коронарна ангиография и компютърната томография с контрастно вещество. Поставяне на стент – той не лекува заболяването, но помага да бъде променена симптоматиката. Прием на медикаменти в рамките на 6, 12 или 24 месеца, като съпътстваща терапия – не позволяват да се образуват тромби, които могат да запушат кръвоносния съд. Поставяне на магнезиев стент е революционен метод за лечение на коронарна болест на сърцето, който е биоразградим в рамките на 12 месеца и позволява да бъде използван в широка гама от случаи.
В поредицата „Пулс“ – Здравни предавания на Канал 3, гостува доц. д-р Добрин Василев. Наричат коронарна болест на сърцето заболяване на цивилизацията. От нея страда населението на всички развити страни, но болестта не е съвсем нова. обяснява доц. Василев.
При направени изследвания на египетски мумии, с модерна апаратура, било установено, че богата каста също страдала от проблеми със сърцето. Изводите, които учените правят са в посока начин на живот на цивилизацията.
При коронарна болест на сърцето се отлагат патологични вещества, включително и холестерол в съдовете, които са разположени по повърхността на сърцето. Те пречат на нормалния достъп на кислород и хранителни вещества до сърцето. Стесняването и запушването на съдовете, които хранят сърцето, са причина за слабото кръвоснабдяване на сърцето.
Наличието на коронарна болест на сърцето се установява чрез различни методи и способи. Според златния медицински стандарт се използва коронарна ангиография. Контрастно вещество се впръсква вътре в коронарните артерии. Друг модерен метод за диагностициране на коронарна болест на сърцето е компютърната томография с контрастно вещество.
Поставянето на стент гарантира на пациента връщане към нормалния начин на живот. Стентът не лекува заболяването, но той помага да бъде отстранена симптоматиката. Поставянето на самия стент е съпътствано с прием на медикаменти, които не позволяват да се образуват тромби около него, които могат да запушат кръвоносния съд. Медикаментозната терапия става задължителна за пациента със стент в рамките на 6, 12 или 24 месеца. Колкото по-дълго време пациентите приемат въпросните медикаменти – антикоагуланти, толкова по-добре.
Революционният магнезиев стент спада към групата на биоразградимите медицински пособия. След определено време той се разтваря в кръвта, като преди това е помогнал на кръвоносния съд да се установи в такова положение, така че през него да преминава достатъчно кръв.
Магнезиевият стент е напълно нова генерация, споделя доц. Василев. Преди да бъде изобретен той, медиците в чужбина и у нас използват стент, направен от млечна киселина, който се разгражда в рамките на 2 години. Той е труден за употреба в техническо отношение. Не може да бъде прилаган във всички ситуации, в които има нужда от поставяне на стент.
Магнезиевият стент е лесен за употреба и позволява да бъде използван в много по-широк спектър от случаи. Той се разгражда в рамките на 12 месеца, но за момента Здравната каса не поема разходите за този тип стент.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!