Ревматоидният артрит се лекува трудно. Целта на лечението е да се запази подвижността на болните стави.
Болестта може да се „отключи“ както от инфекция, така и от силен стрес, от рязка смяна на климата, от прекалено стоене на слънце, от ендокринни проблеми.
Това, което се знае с точност, е, че предразположеността на някои хора към ревматоидния артрит е наследствена. Друг рисков фактор е полът – в света се наброяват около 30 милиона болни, а жените сред тях са три пъти повече от мъжете. Има и съвсем малки деца. Ревматоидният артрит се лекува трудно – ако трябва да бъдем по-точни – човек не може да се избави от тази болест. Заболяването има много коварен, направо подъл характер: на първо време „се държи“ тихо и незабелязано, но прогресира много бързо. Същността на лечението е в това да се запазят подвижни увредените стави. И всякакви обещания, че някакъв компрес, капсула или налагане на животинска кожа ще ви помогнат – всичко това са приказки.
Ревматоидният артрит се лекува с хормонални препарати, имунодепресанти (те потискат ненужната активност на имунитета), нестероидни противовъзпалителни средства. А също и чрез физиотерапия и гимнастика, които да поддържат ставите.
Плюс някое и друго ограничение в храненето – категорични и точни диети за болни стави няма. Нужно е да ограничите червеното месо и особено мазните продукти като маслото, сметаната, сланината. Така няма да позволите на болестта да „надига глава“.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Три стъпки за борба с артрита