Има ли нещо за кариеса, което да не сте научили в първи клас? Вие ядете сладки храни. Бактериите в устата дояждат остатъците. Сити и доволни, бактериите произвеждат гъст филм, който полепва като плака по зъбите.
Плаката покрива зъбите с киселина, която разяжда минералите в зъбния емайл по повърхността на зъба. Можете да допълните (по-точно да запълните с пломби) останалото. Така че за да се защитите от кариеси, просто ограничете консумацията на сладки храни и почиствайте зъбите редовно с четка, паста и конец, за да контролирате плаката. Посещавайте зъболекаря редовно за профилактичен преглед и почистване. Тези навици са основата на здравите зъби. Но алтернативните стоматолози отдават двойно по-голямо значение на ограничаването на захарта в храненето, защото захарта причинява и вътрешно загниване на зъба.
ЗАХАР: избягвайте я
Зъбът не е малко минерално кубче, а сложен механизъм от жива тъкан. Вътре в зъба има хиляди микротубули – миниатюрни тръбички, които водят от нерва във вътрешността на зъба до зъбния емайл на повърхността. (Ако всички тръбички в един-единствен зъб се свържат, те биха образували тунел с дължина 10 км.)
Изследванията показват, че тези тръбички са „кръвообращението“ на зъбите. Тубулите са пълни с пречистваща, подхранваща водниста течност, която циркулира от вътрешността на зъба навън в процес, който може да се сравни с потенето.
Но алтернативните стоматолози смятат, че когато консумирате много захар, химичният баланс в тялото се обърква и потокът се обръща наопаки. Когато липсва нормалният поток отвътре навън, отделяните от бактериите киселини по повърхността на зъба започват да разяждат зъбния емайл. Обърканият поток позволява на бактериите да проникнат дълбоко в зъба, отваряйки големи кариеси. По тази причина добрата хигиена на устната кухина няма да ви спаси от гниенето на зъбите, ако консумирате много захар. За да се предпазите от гниенето, изключете захарта от вашата диета. Под захар се разбира не само захароза (трапезна захар), но и всички форми на рафинирана захар като фруктоза, декстроза, малтоза и глюкоза.
Живачните пломби ви тровят бавно
Сигурно знаете, че живакът е отровен. Сигурно сте чели статии, които съветват читателите да не консумират риба от водоизточници, които са замърсени с живак. Но въпреки това вие сте убедени, че плобмите от амалгама в устата ви са безопасни. („Сребърните“ пломби, както наричат денталната амалгама, съдържат около 50% живак както и мед, цинк, сребро и понякога калай.) В края на краищата зъболекарят не би ви отровил, нали? Ето какво не знаете за живачните пломби.
- Дъвченето на дъвка причинява триене върху живачните пломби, което води до покачване на нивото на живачните изпарения в устата.
- Опитните мишки, вдишвали същото ниво на живак като това в устите на хора с няколко пломби от амалгама, получавали увреждания като тези на пациентите с Алцхаймер, а някои научни изследвания предполагат, че живакът трябва да се разглежда като потенциален източник за причиняването на болестта на Алцхаймер.
- Използването на пломби с живак е забранено в няколко държави по света, включително Швеция, Германия, Австрия и Англия. Защо? Защото техните министерства на здравето са заявили, че тези пломби може да са опасни за населението, особено за бременните жени.
- Симптомите на отравянето с живак са умора, главоболие, депресия, нередовен пулс, безсъние, високо кръвно налягане, алергии и др. Ако имате пломби от амалгама, какво можете да направите за вашето здраве? Тъй като минералът селен изхвърля живака от тялото, се препоръчва дневен прием от 200 мкг.
- Дневната доза от 1000 мг витамин С предпазва организма от живачно отравяне от пломбите. Яжте много пресен кориандър. Всеки ден добавяйте към салатите и зеленчуковите ястия 15 г кориандър. (Запомнете, това се отнася само до пресните листа.) Не пропускайте и няколко скилидки чесън, защото сярата се свързва с тежките метали и ги изхвърля от организма. Златното правило е две скилидки на ден. Други богати на сяра храни са млякото, яйцата и всички белтъчини.
За да сведете до минимум проблемите, помолете вашия зъболекар да ви прави само бели пломби.
ГАЗИРАНИ НАПИТКИ: забравете ги
За съжаление, дори диетичните безалкохолни напитки съдържат един разрушителен за зъбите елемент – фосфорна киселина. Тази киселина, която се среща във всички газирани напитки, може да разяде зъбния емайл със същата бързина както бактериите. Ако не можете без газирани напитки, поне ги пийте бързо. Бавното отпиване на глътки е смърт за зъбите.
ТЕЧНИ МИНЕРАЛИ: за по-здрави зъби
Зъбът е изграден от минерали, така че ако нямате здрави зъби, вероятно страдате от недостиг на минерали, разкрива Бевърли Йейтс, лекар натуропат и директор на Групата за природолечение в Сиатъл.
Д-р Йейтс е убедена, че течните минерали се усвояват по-добре от таблетките. Течността преминава през стените на чревния тракт и бързо достига до клетките на тялото, включително зъбите.
Вземете суплемент с калций, магнезий, бор, манган и силициев двуокис. Всички те влизат в състава на здравите зъби. Приемайте 20 капки на ден. Избягвайте колоидните минерали, защото те съдържат токсичния алуминий.
ВОДА: когато нямате възможност да измиете зъбите, поне изплакнете устата
Зъбите трябва да се мият с четка и паста след всяко хранене. Но кой следва стриктно това златно правило? Най-лесната алтернатива е просто да изплакнете устата с вода 3-5 минути, след като се изяли или изпили нещо. Изплакването с чиста вода намалява концентрацията на остатъците храна, които са пиршество за бактериите. Ако усвоите този навик, вие ще намалите значително риска от развалени зъби.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!