Заради неправилен прием на лекарства против бронхит получих и усложнения. Отначало се повиши започна да ми пари езикът. А след инжекции с антибиотици езикът ми целият се покри с налеп. Поставиха ми диагноза дисбактериоза. Какво да предприема?
Станка Дончева, Пловдив
Дисбактериозата е нарушение на баланса на микроорганизмите, обитаващи червата, лигавиците и кожата. На първо място лечението на дисбактериозата включва лечение на основното заболяване и повишаване на имунологичната реактивност на организма. В периода на лечение откажете много горещата и много студената храна, както и алкохолните напитки. Необходимо е да приемате и антибактериални средства.
При ферментационни реакции в червата ограничете приема на Въглехидрати – мед, сладко, захар. А също и на прясно мляко. Препоръчват се варени продукти, бульони, яйца. Полезни за вас са ябълков пектин, овесен булгур, анасонови семена, ментови листа.
При гнилостни процеси ограничете приема на месо и мазнини, увеличете употребата на зеленчуци.
При гъбична дисбактериоза ограничете приема на продукти, съдържащи квасни гъбички (мая). Такива са гъбите, гроздето, зарзалите, шампанското, бирата, горещият заквасен хляб, домашната пита с мая, кашкавалът, киселото зеле.
При запек е най-добре лечението да започне с използване на мултивитаминен комплекс, който ще нормализира микрофлората в храносмилателния тракт.
При диария се назначават препарати, които оказват бактерицидно, противовъзпалително и ранозаздравяващо действие.
След провеждане на противовъзпалителната терапия може да се пристъпи към процесите на заселване на червата с полезна флора. За тази цел се използват препарати, в чийто състав влизат високоактивни щамове на бифидо- и лактобактерии.
За допълване количеството на полезните бактерии в устната кухина следва да ви назначат дъвчащи хапчета с прополис. Приемайте и чесново масло – то помага за развитието на нормална микрофлора.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Козето сирене е природен антибиотик