Експертите предупреждават, че има риск за здравето, причинен от готвенето със слънчогледово олио, предаде DailyMail. Те съветват да се използва масло, мас или зехтин. Според тях най-здравословно е да се готви с кокосово масло. В последни проучвания се установява, че при нагряване растителното масло отделя химикали с висока концентрация, наречени алдехиди, за които се смята, че са едни от причините за рак, деменция и заболявания на сърцето. При загряване маслото, зехтина и маста също отделят адехиди, но в значително по-малко количество. Най-малко алдехиди се отделят при нагряване на кокосовото масло.
Професор Груутвелд, който провежда серия от експерименти в университет „Де Монтфорт“, казва: „В продължение на десетилетия, сме предупреждавани да не ядем масло и свинска мас, защото са вредни, но ние открихме, че те са много по-здравословни, когато става въпрос за пържене.“ Той допълва, че въпреки здравословните полинаситените киселини, съдържащи се в слънчогледовото масло, когато се нагрее, в него се случват сложни химични реакции, които водят до натрупване на много токсични съединения. Неговият екип измерва нивата на окисление на алдехидите, отделящи се в следствие на загряване на различните продукти.
Професор Груутвелд казва, че храните, пържени в олио, като например риба и чипс съдържат 100 до 200 пъти повече алдехиди от препоръчителния дневния лимит, определен от Световната здравна организация. И все пак Националната здравна организация във Великобритания съветва да се избягват храни с високо съдържание на мазнини, както и да се използва малко количество слънчогледово олио, вместо масло и мас.
Според професор Груутвелд, проблемът е получил ограничено внимание от хранително-вкусовата промишленост и здравеопазването.
Според университета „Оксфорд“, мастните киселини в растителни масла, също допринасят и за други здравословни проблеми. Професор Джон Стейн, професор по невролофия в „Оксфорд“, казва че царевичните и слънчогледовите масла са опасни, колкото и климатичните промени. Тези растителни масла променят човешкия мозък. Те са богати на омега-6 мастни киселини, които водят до намаляване на омега-3 мастните киселини в мозъка, а те са от изключителна важност за здравето. „Ако ядете прекалено много царевично масло или слънчогледово олио, мозъка поглъща твърде много омега-6 и активно губи омега-3 мастните киселини“, казва професор Стейн. „Вярвам, че липсата на омега-3 е сериозен фактор, който допринася за проблеми със здравето.“
Експертите съветват изключването на тези растителни масла и заместването им с по-здравословните алтернативи.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
А ЗАЩО трябва да пържим изобщо? След като знаем, че пърженето създава вредни съединения?! Толкова ли сме глупави?