Сърдечният пристъп наречен още инфаркт на миокарда настъпва когато сърдечният мускул се увреди и загинат част от неговите клетки, поради недостиг на кислород.
Не всяка информация, която се появява в пресата, обаче, е полезна за читателите. Има, разбира се, крайно необходими и важни съвети, но има и случаи, когато информацията в медиите може да доведе до непоправими вреди
Ето една ситуация, която се описва в медиите.
„Да предположим, че сега е 18:15 часа и човек се прибира вкъщи след един изключително тежък ден в работата. Той е уморен и изтощен. Изведнъж чувства силна болка в гърдите, която се излъчва към ръката му и се издига към шията. Най-близката болница е само на петдесет минути път, но той не знае или не е в състояние да стигне до нея. Повечето хора получават обикновено сърдечен удар, когато няма никого наблизо. Човекът, съвсем отпаднал, има около 10 секунди на разположение, преди да загуби съзнание. Какво можете да направите?
Това време е напълно достатъчно, за да се овладеете u да накарате болния бързо и силно да кашля. Кашлицата трябва да бъде дълбока и продължителна, отхрачваща, от дълбините на гърдите. Вдишването и кашлицата трябва да се повтарят на всеки две секунди без прекъсване, докато дойде помощ, или не почувствате, че сърцето ви отново бие нормално.
Дълбоките Вдишвания осигуряват кислород на белите дробове, а кашлицата пресира сърцето и помага на кръвта да циркулира. Натискът върху сърцето помага да се възстанови и нормалният ритъм. По този начин жертвата на инфаркт може да стигне до болницата. Разкажете това на колкото може повече хора. Това може да спаси живота ви! Дори и не си помисляйте, че инфарктът е далеч от вас, защото сте на 25 или 30 години. В днешно време поради промяна в начина на живот инфарктът засяга хора от всички възрасти“.
ТРЯБВА ЛИ ДА ВЯРВАМЕ НА НАПИСАНОТО ПО-ГОРЕ?
Тази информация достига до около 10 000 души на ден. Но не бързайте да прочитате отново и да запомните тези редове. Както ни обясни д-р Таня Маринова, консултант на вестника, този метод не трябва да се прилага в никакъв случай!
Първо, при класическия инфаркт болката е толкова силна, че е малко вероятно човек да може да диша дълбоко и да кашля. На второ място, това увеличава натоварването на сърцето, така че този метод не трябва да се прилага в никакъв случай! При някои видове аритмии кашлицата може да възстанови нужната сърдечна честота, но ефектът не е гарантиран! А при инфаркт няма да помогне.
S Най-ефикасната помощ в такъв момент е да повикате линейка. Ако сте си вкъщи, трябва да отворите входната врата. Докато чакате лекаря, може да вземете таблетка нитроглицерин. Най-добрият начин да направите това е в седнало или легнало положение, защото понякога при инфаркт се понижава кръвното налягане, а това лекарство може да ускори процеса и човек може просто да падне. Може също да сдъвчете един аспирин, за разреждане на кръвта. Другите мерки са от компетентността на лекар.
Какви са били мотивите на хората, разпространяващи тази невярна информация, е трудно да се предположи. Но да се приема всичко за чиста монета, както се убедихте, не си струва.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!