От името нищо не можем да научим и да разберем защо кетонната диета е толкова модерна в чужбина в момента
Преди да кажем на какво са базира актуалната кетонна диета, трябва да си припомним, че човешкият организъм получава енергия от въглехидратите и от мазнините.
Когато се ядат прекалено много въглехидрати, а тази енергия не се изразходва, организмът ги преработва и ги складира под формата на излишни мазнини по корема, стомаха, ханша и бедрата.
Тук на помощ идва кетонната диета, която цели да накара организма сам да изразходи натрупаните мазнини под формата на полезна енергия.
При кетонната диета се прекратява консумацията на въглехидрати и растителни белтъци, или поне се занижава до минимум.
Повишава се примът на животински мазнини. За около 2 седмици човешкият организъм привиква към мазнините и започва да разчита на тях за енергия.
Като мазнини имаме предвид риба, месо, сланина, мас, краве масло, сметана, колбаси.
Тези храни се съчетават със зеленчуци, но в никакъв случай с боб, леща, картофи, ориз, а със зеленолистни зеленчуци, краставици, домати, пипер, прясно и кисело зеле, тиквички, патладжан, праз лук, чесън, кромид лук, червено цвекло, всички видове ряпа.
Например, приготвяте печено или задушено месо със зеле.
Правите месо или риба с голяма салата, с печени тиквички или с патладжан.
Можете да полеете салата със сметана. Това е добро решение за салата от прясно зеле, праз лук, печени чушки, марули, спанак, червено цвекло.
И по този начин вие вкарвате мазнини в тялото, а то свиква с тях и започва да ги изразходва за енергия.
След като не го зареждате с въглехидрати и тестени изделия, макарони, боб, картофи и други, тялото след 2 седмици започва само да се прочиства от своите излишни мазнини.
Препоръчват кетонната диета за деца, които страдат от епилепсия, и на които вече медикаментите не могат да влияят положително.
Според чуждите диетолози, кетонната диета може да започне по няколко начина.
1. Намалявате постепенно приема на въглехидрати и белтъци. Започвате да приемате повече пресни зеленчуци и след 2-3 дена постепенно включвате мазнините.
2. Трябва да спрете изцяло приема на храна за 3 до 5 дена, през които пиете чай и много вода, а след тези 3 – 5 дена започвате постепенно да се захранвате със зеленчуци и с мазнини.
Хора, които са правили тази кетонна диета предпочитат да преминат на нея по първия вариант, за да не подлагат тялото си на стресиращ глад.
Ако имате болни бъбреци, не правете тази диета.
По време на кетонната диета трябва да следите дали бъбреците няма да ви създадат проблеми или да натрупат камъни.
Ако няма такъв риск, вие ще се чувствате отлично.
Но за всеки случай направете предварителна консултация със специалист.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!