Съдбата на една телевизионна журналистка развълнува цяла Америка
Миналия ноември зрителите на „Добро утро, Америка“ по Ей Би Си станаха свидетели как водещата Ейми Робач се подложи на първия в света преглед за рак на гърдата с мамограф, предаван на живо от площада „Таймс скуеър“ в Ню Йорк. Ейми е 40-годишна, няма роднини с този вид рак и никога не се е подлагала на преглед.
Тя научава тъжната новина за себе си след биопсия
Оперират я два пъти и минава седем курса на химиотерапия.
Тази година тя отново се появи на екран, но с променен външен вид. Обясни на зрителите, че е отрязала косата си и си е направила къса прическа заради започналия косопад в резултат на химиотерапията. Зрителите масово й изказват съпричастност и според говорител на Ей Би Си Ейми е получила десетки хиляди пожелания за оздравяване.
„Нашите зрители очакват да видят гривна на ръката й – знака, че тя се преборва“, каза той. (Гривна, оплетена от нишки парашутно въже, която в САЩ се носи от раковоболни. С нея по спешност се правят турникети, шини и пр. Използва се и в американската армия), пише „Живот без рак“.
Тези дни Ейми направи равносметка на едногодишната си борба с рака и даде следните съвети на хората с диагноза като нейната:
1. Документирайте. Узнаването на диагноза „рак“ е стъписваща изненада. Човек е връхлетян от толкова много и толкова силни емоции, че не може да изплува от тях. Лечението е крайно изтощително – и физически, и психически, и духовно. Мнозина пациенти намират утеха и се зареждат със сили, когато описват преживяванията си ден по ден. Доказано е, че това има терапевтичен ефект. Може да си водите дневник, може и да отворите блог, където близки и приятели ще ви четат.
2. Обсъждайте. Изолацията е пагубна за човек, който се бори с рака. Споделяйте какво ви се случва с близки и приятели, но най-добре е да намерите сродна душа – някой като вас, който е минал по същия път. Той ще ви насърчи и ще ви подейства успокоително. Според изследване на медици от Станфордския университет този вид споделяне дори удължава преживяемостта. При рак на гърдата това удължаване е двойно.
3. Движете се. Ейми разказа в ефир колко изтощена се чувства от химиотерапията. Тежката умора и отпадналост са типични странични ефекти от нея, но почивката далеч не е най-добрият начин за справяне с тях. Умората изчезва именно с леки упражнения, но без претоварване – разходки, йога, плуване и др.
4. Не унивайте. Оптимизмът и борбеността са мощни средства за мобилизация на организма срещу рака. Нормално е да се страхувате, но не забравяйте какъв е залогът за победа във вашата битка.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!