Откриването на първия антибиотик поражда най-голямата еуфория в историята на медицината
На 28 март 1928 г. микробиологът Александър Флеминг се връща в лабораторията си в Лондон след отпуск и вижда плесен по неизмитите съдове с бактериални култури. Около нея бактериите са измрели, Флеминг я изследва, открива пеницилина и печели Нобелова награда през 1945 г.
През Втората световна война това лекарство е използвано до последната капка. След 1939 г. в САЩ пеницилинът се извлича обратно от урината на пациенти, лекувани с него, за да се запази всяка негова молекула. През 1942 г. фирмата „Мерк“ праща на фронта първата си партида – чисти 5,5 г пеницилин и това е половината от цялото му количество в Америка.
След 10 г. антибиотикът се произвежда в цистерни по хиляди литри и цената му пада до 4 цента за доза (тогава литър мляко струва 16 цента).
След войната фармацевтичните открития се леят от рог на изобилието. На най-голяма почит са антибиотиците. Хлорамфе ни колът излиза през 1947 г., следван година по-късно от тетрациклина. През зимата на 1949 г. от бучка плесен в двора на една птицеферма изолират чудодейния стрептомицин. И тогава сп. „Тайм“слага на корицата си заглавие „Лекарствата са в нашия заден двор“.
Следвоенната медицина е в победоносен марш. Строят се болници, хигиенизират се цели градове, обеззаразяват се водоизточниците им. Така се изкореняват болести като коремния тиф, който може за седмица да покоси цял квартал.
За половин век в Западна Европа и САЩ средната продължителност на живота скача от 47 на 67 г. – нещо непостигано в историята на човечеството.
Това поражда убеждение, че всяка болест може да бъде излекувана. Новото поколение хора вярва в чудодейни лекарства и очаква битие без болести – един дълъг и жадно консумиран живот, в който то се впуска да прави деца. През 1957 г. в Западна Европа и САЩ на всеки 4 секунди се ражда по едно бебе. Благоденстващото общество привижда себе си като вечно младо и вечно здраво – едно непобедимо общество.
Всичко това се оказва илюзия, когато става ясно, че бактериите развиват резистентност към антибиотици, пише „Здраве без лекарства“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!