Заболяването започва с главоболие и температура. Най-често две-три седмици след заразяването внезапно по трупа се появява обрив, който бързо се разпространява.
Светлочервените възелчета за няколко часа се превръщат в малки, леко пукащи се мехури. От тях може да потече ясна течност. На пристъпи се появяват нови и нови мехурчета, едно след друго се покриват с корички. Те могат да се появят и по кожата на главата или лигавиците (устни, гениталии).
Телесната температура най-често е леко повишена, рядко се проявяват други признаци на заболяването освен мехурчетата. Обривът сърби много силно.
Причини
Много силно заразно вирусно заболяване. Носи името си от това, че практически се разпространява „от вятъра“. Можеш да се заразиш и на разстояние десет метра от болния.
Риск от заболяване
Най-често във възрастта между две и девет години.
Възможни последици и усложнения
Нормално човек боледува само веднъж в живота си от варицела. Който се разболее от варицела като дете, като възрастен може да получи херпес зостер, ако „спящите“ в организма му вируси „се събудят“ отново. В редки случаи при варицелата се засягат и определени области в мозъка. Тогава детето често страда от смущения в равновесието, които обаче почти винаги изчезват в разстояние на няколко седмици.
Профилактика
Да се избегне заразяване при децата е почти невъзможно.
Това би било целесъобразно само в редки случаи при кърмачета под един месец, при деца, които се лекуват с цитостатици, кортизон или други т.нар. имуносупресивни средства (заради тежък ревматизъм или при ракови заболявания) и при бременни.
Необходимост от лекарска помощ
Детският лекар би трябвало най-напред да бъде попитан по телефона, ако:
- сърбежът не се облекчава
- обривът се възпали. Тогава мехурчетата се зачервяват и отделят жълтеникава течност
Веднага при детския лекар или в болница, ако:
- детето получи главоболие, тилът се вдърви (главата не може да се притисне към гърдите) или се разповръща силно
- детето изглежда безучастно и неразговорливо
Самолечение
Нокти: По възможност ноктите на пръстите да се изрязват дълбоко, за да не може детето да разчесва мехурчетата. Честото миене на ръцете и четкане на ноктите намалява опасността от допълнителна инфекция. Понякога се налага на детето да се надянат памучни ръкавици, за да не се драска.
Облекло: Свободното памучно облекло най-малко дразни обрива.
Плакнене: Ако устата и очите са засегнати от обрива, гаргарата или плакненето на очите със солена вода облекчават сърбежа. Поставете една чаена лъжичка сол в чаша вода.
Къпане: Честото вземане на душ или измиване с хладка вода намаляват сърбежа и предотвратяват възпалението на мехурчетата. Ежедневна хладка вана, в която е разтворена чаша сода за хляб, също помага. Винаги използувайте нова кърпа за бърсане.
Кърмачета: Грижливото почистване на тялото и честата смяна на личното и спалното бельо при тях е особено важно за да се предотврати бактериална инфекция на мехурчетата.
Лечение
За да се намали често непоносимият сърбеж лекарите с удоволствие предписват пудра и лосиони. Тяхната ефективност е съмнителна. Най- вероятно тези средства заместват усещането „сърбеж“ с „топло“ или „студено“. Същият ефект по-лесно и по-евтино се постига с лосион, съдържащ цинкоксид, талк, глицерин и вода (например Lotio alba aquosa). Често децата веднага се усещат по-малко болни, ако всички мехурчета се намажат с такъв лосион и те се превърнат във весела „мухоморка“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!