„Истинският круп“ е признак на дифтерия. Ако се появи, без причината за това да бъде дифтерия, се говори за псевдокруп. Псевдокрупът е пристъпно заболяване: появява се или когато детето е било с признаци на съвсем лека простуда, или без предизвестие „като гръм от ясно небе“. Пристъпът се развива най-често нощем. Започва с лаеща кашлица, детето пресипва. Тъй като гласната цепка се стеснява, дишането става се по-трудно. Чувството, че не получаваш повече въздух, предизвиква страх. Детето става неспокойно, има сърцебиене и изплашено изражение на лицето. След кратко време обикновено пристъпът преминава от само себе си. На следващия ден понякога се развива тежка простуда с кашлица и температура.
Причини
Най-често вируси, много рядко бактерии. Замърсяването допринася най-вероятно за възникването на псевдокрупа. Сериозните научни изследвания потвърждават, че при замърсен въздух повече деца страдат от пристъпи на псевдокруп, отколкото другаде. Едно изследване на федералните здравни власти в Западен Берлин потвърди връзката между високото съдържание на серен двуокис във въздуха и честотата на пристъпите от псевдокруп при децата. В тесни граници замърсяването на въздуха се засилва от пушачите.
Рискът от заболяване нараства
- ако децата растат в задимена атмосфера
- в области с въздух, силно замърсен с вредни вещества, особено през зимните месеци
Възможни последици и усложнения
В тежките случаи може да се стигне до изразен задух и изтощение, така че детето трябва да се лекува в болница.
Профилактика
Тя намалява честотата на пристъпите, ако:
- колкото е възможно по-често пътувате в области с по-чиста атмосфера (планини, езера встрани от големи магистрали и индустриални комини)
- не пушите в жилището си
Необходимост от лекарска помощ
Ако детето вече е имало пристъп от псевдокруп. Веднага в болница (най-добре в детска клиника) ако:
- детето не е пресипнало, но има глух глас
- се прибави висока температура
- въпреки лечението задухът не се подобри за един час
- детето добие синкав цвят на кожата
Самолечение
- вдигнете детето от леглото, облечете го топло и застанете заедно с него на отворения прозорец: хладината, влажният въздух му се отразяват добре. Който има колебания по отношение на външния въздух, може да разположи в стаята влажни кърпи или да седне с детето в банята и да пусне душа
- успокойте детето. Спокойният говор и сигурното действие придават на детето сигурност. Носете го, за да не се чувствува самотно. Напрежението и плачът засилват задуха
- ако става дума за повтарящ се пристъп: дайте на детето една от свещичките, които лекарят ви е изписал за такъв случай
Лечение
Кортизоновите препарати могат да отбъбнат бронхиалната лигавица. Те са високо ефективни, при продължително вземане обаче могат да имат тежки странични действия. Тези медикаменти са на разположение под формата на свещички в различни дозировки (Rectodelf). Детският лекар може да ви изпише съответната на теглото на детето дозировка. Ако трябва да употребявате свещичките повече от половин година, попитайте лекаря дали не се налага нова дозировка. Отбележете датата и дозировката на кутийката, за да имате под ръка в случай на нужда правилната информация. Действието на тези лекарства настъпва след около половин до един час. Понякога се налага на следващия ден да се приемат други медикаменти във висока дозировка за овлажняване на лигавицата.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!