Децата не са „малки възрастни“. Но и не е вярно, че едва тепърва „ще стават хора“. За много неща организмът им реагира по-различно, отколкото този на младежите или възрастните. Всичко, което преживяват, всичко, което им се случва, ангажира и тялото, и ума им – както за добро, така и за лошо.
Периодите на боледуване представляват важни етапи в развитието на детето. Имунната система се упражнява да различава „свое“ от „чуждо“. Болестите в живота на детето често са „паузи за почивка“. За родителите болните деца са предизвикателство да се намери път между изнежването и пренебрегването. Всяко действие и поведение в детството си има своето време. За „нормално“ се счита това, което правят мнозинството от децата в определен период от време при правилно развитие. Това обаче не означава, че отклоненията не са нормални. Телесното развитие лекарят може да контролира редовно по време на профилактичните прегледи. По-трудно се преценява душевното развитие. Някои начини на поведение обаче са толкова тясно свързани с периодите на развитие, че случайните отклонения, които след известно време не преминат от само себе си, трябва да бъдат обсъдени със специалист.
Жалони на развитието
През първата година от живота детето се запознава с най-важните неща в своето обкръжение. То се учи да го „усвоява“, да го усеща, да вижда, да чува, да се движи из него, да се изразява и да реагира. Няма точен пътеводител за това развитие. Наличните способности могат да се развиват различно бързо и в различна последователност. Сравняването с други деца не може да бъде мерило за развитието на собственото дете, но човек трябва внимателно да наблюдава развитието на едно дете. Всяко съмнение за забавено или дори погрешно развитие би трябвало да бъде повод за разговор с детския лекар. Понякога някоя липсваща стъпка в развитието означава забавяне, което лесно може да бъде преодоляно, ако се разпознае навреме.
Редица такива скали за развитието показват, с какви умения се справят обикновено повечето деца в определена възраст. Те са основата за това, което справочниците за родители разпространяват под заглавие „Това би трябвало да умее вашето дете сега“.
До третия месец
детето би трябвало силно да рита, в положение по корем да повдига главата си под 90 градуса, да си играе със собствените пръсти, да задържа за кратко предмет и да го проследява с очи, ако бъде движен пред лицето му. За да открие източника на шум, детето би трябвало да обърне глава. Ако се заговори, би трябвало да се съсредоточи и да може да се смее.
До шестия месец
едно дете би трябвало да може да се обръща от корем по гръб и обратно, да посяга към пръстите на краката си и да си играе с тях, да борави с две кубчета или друга играчка, да може да играе с предмет и да дрънка с дрънкалка. Детето би трябвало да може да издава четири различни звука и да реагира, ако бъде извикано. Ако забележи, че някой се обръща към него, детето би трябвало да може да се протегне към него, за да бъде вдигнато нависоко.
До деветия месец
детето би трябвало да може да се придвижва напред, пълзейки, да се качва и застава върху мебелите, ако може да се хване здраво. Би трябвало вече по-дълго време да седи върху пода и играе, да хвърля предмети и да може да хваща с палец и показалец. Детето би трябвало да може да разтръсква кутия с кубчета и да удря две дръвчета едно в друго, ако някой му покаже това. Би трябвало да различава познати и чужди.
До дванадесетия месец
едно дете би трябвало да може да ходи с чужда помощ, да слиза на по-ниско стъпало, да отвива предмет от къс хартия или да може да открива скрит пред очите му предмет. Би трябвало да може да драска с молив нещо върху хартия, да разпознава собственото си име при повикване, да изговаря ясно три думи и да изпълнява прости молби. Ако до определено време детето ви все още не е достигнало даденото стъпало на развитие, това в никакъв случай не означава, че то е изостанало. В разговор с детския лекар би трябвало да се опитате да установите в какво се състои причината за различното му развитие.
Развитие на сексуалността
Сексуалността „се събужда“ не едва с достигането на „полова зрялост“. Хората се раждат като полови същества. Бебето изживява с наслада сукането от майчината гръд, галенето, приятното чувство на къпането и люлеенето. Откриването на собственото тяло и безгрижната игра с гениталиите са необходима крачка към сексуалното съзряване. Те са предпоставка за това сексуалността да бъде изживявана с удоволствие от годините на детството до напреднала възраст.
Малките деца изучават своето тяло, за тях няма табута. Родители, които сами са били възпитавани със забрани, често реагират на това уплашено: „Това не се прави!“. Особено биват предпазвани от разгадаването на своето тяло момичетата. Който обаче чрез думи или дела или само със своето вътрешно неодобрение ограничава детето, нарушава сексуалното му здраве.
Стриктните правила за чистота на възрастните често почиват на представата, че екскрементите са „мръсни“. Това възпитание може да затормози и сексуалния живот.
Едва във възрастта на детската градина децата откриват „малката разлика“. Игри на доктор и майка-баща-дете им помагат да изучат този, чието тяло се различава от тяхното собствено. По това време те се научават също да възприемат бащата и майката като полови същества. Това как ще изживеят бащата като мъж, а майката като жена, съвсем определено слага отпечатък върху собствената им сексуалност. Заключените бани и тайното суетене осведомяват някъде около десетата година за развитието на чувството на срам. Това е естествената защита на детето пред сексуалността, която все още не съответствува на неговото развитие. Който прекрачи тези граници, наранява детето.
Преди началото на „пубертета“ много младежи си доставят наслада със самозадоволяване. Чесmo възрастните реагират на това с неразбиране и забрана: „Онаниране – никога!“. Така подрастващите трябва да опитат първите докосвания, опипвания тайно при някой от същия или противоположния пол. Предупреждението, което повечето момичета получават при появата на първата менструация: „Само да не ми дойдеш изведнъж с някое дете вкъщи“ се грижи за това удоволствието да се свърже със страха. Потискането обаче не може да притъпи сексуалните потребности, вместо това то създава несигурност. Откритата информация по сексуални въпроси, откритото общуване със собствения сексуален живот позволява на тяхната сексуалност да съзрее.
Сексуални злоупотреби
Домът на родителите би могъл да бъде защитната рамка, в която се проверяват ранните познания и се изучава ролята на половете. За съжаление той също е мястото, където най-често се стига до сексуални злоупотреби, а не както повечето мислят, тъмната улица. Всяко десето момиче в Германия или Австрия се среща със сексуалните нападки на бащата, брата или някой роднина. Момчетата също могат да бъдат изложени на посегателство от възрастните, от които са екзистенциално зависими. Резултатите от едно използувано по този начин отношение на зависимост са опустошителни. При това видимите наранявания на половите органи не болят толкова дълго, колкото душевните рани. Те повлияват всички по-сетнешни партньорски и любовни взаимоотношения.
Носене на кърмачетата
До тялото на човек кърмачетата се чувстват винаги най-добре. В кърпи за завързване или седалки за препасване детето може да се превърже към гърдите, на кръста или на гърба. Така то усеща близостта на човека, който се грижи за него, а той самият усеща потребностите на детето. Непрекъснатото движение успокоява детето. Ако то е будно, може от сигурна позиция да наблюдава света. Възрастният разполага с двете си ръце, за да работи.
Това не уврежда гръбначния стълб на здравото кърмаче. Напротив: от само себе си децата заемат такова положение на краката, каквото ортопедите им препоръчват, ако една от ставите не е безупречно изградена. Непрекъснато променящите се положения са допълнителен стимул за развитие.
Изключение: Деца, които на шест седмици все още не могат да изправят главичката си в положение по корем, не би трябвало да бъдат носени по този начин.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!