Почти всички медицински улеснения на раждането имат последици за детето. Въпреки всичко те не могат да бъдат генерално отречени.
Ако много се страхувате от раждането или повече не можете да понасяте болките, можете без терзания на съвестта да се решите на такава помощ.
Медикаменти
Всички медикаменти, които приемате по време на раждането, попадат през плацентата в бебето. Най-често използваното болкоуспокояващо и спазмолитично средство петидин (напр. в Dolantin, Alodan) може да доведе до слабост на контракциите и дихателни проблеми у кърмачето. Непосредствено преди раждането не би трябвало да получавате вече никакъв петидин, тъй като детето има нужда от четири часа, за да разгради в организма половината от даденото количество.
Методи за притъпяване на болките
Има различни методи за притъпяване на болките по време на раждане или за изключването им. Такива намеси в протичането на раждането евентуално са полезни при отделни случаи, когато натоварването от раждането е по-голямо, отколкото това от медикамента.
По правило обаче те не са целесъобразни: точно фазата, когато детето минава през влагалището и перинеума, от повечето жени се усеща като болезнена, но по-малко натоварваща поради кратката продължителност и активното съдействие при напъването.
Блокада на пудендус
Лекарят инжектира упойващо вещество (локален анестетик) в областта на седалищния хълм. По този начин се прекъсва нервното предаване по срамния нерв (nervus pudendus, нервус пудендус) към външните гениталии и болката се облекчава. Не е целесъобразно тази намеса да се използува при срязване на влагалището или при прилагането на вакуум или форцепс. Упойката на перинеума е също така действена.
Инфилтрация на перинеума В перинеума се инжектира локално упойващо средство на мястото, където би трябвало да се направи срязване на перинеума. Тази намеса се налага само при преждевременно срязване на влагалището и перинеума. Инфилтрацията на перинеума е подходяща и за зашиване на разреза. Намесата е безобидна, страничните действия са редки.
Парацервикална блокада
Болници, които все още използуват този метод, би трябвало да избягвате.
Поради блокада на болкопроводимостта на матката може да бъде увредено детето.
Райски газ
Райският газ предизвиква наркозоподобно, безболково състояние и прави майката неспособна активно да помага при раждането на детето. Този метод отдавна е остарял и не би трябвало да се използува повече.
„Безболезненораждане“ (епидурална анестезия)
Под това подвеждащо име е намерил широко приложение метод, който има големи последици за майката и детето. Лекарят инжектира упойващо вещество в канала на гръбначния стълб и по този начин прави долната част на тялото безчувствена на болка поради пареза:
- раждането трябва да се наблюдава интензивно, тъй като кръвното налягане спада
- често трябва да се включи система за засилване на родовата дейност
- раждащата не усеща напъни и оставя бебето само с родовата дейност. По този начин фазата на изгонване трае два пъти по-дълго
- сравнително по-често се налагат форцепс и вакуум
- не са рядкост продължаващо с дни главоболие и парези на долните крайници
Епидуралната наркоза е целесъобразна само когато много се страхувате от раждането или като замяна на наркозата при цезарово сечение.
Медицински интервенции по време на раждането
Отваряне на околоплодния мехур (спукване на мехура, амниотомия)
Колкото по-дълго време околоплодният мехур остане цял, толкова по-щадящо е раждането. Най-често той се спуква в края на фазата на разкритие от само себе си. Много акушери не могат да изчакат този момент и пробождат околоплодния мехур, още щом маточният вход се отвори едва пет сантиметра. По този начин контракциите се засилват, раждането се ускорява. Резултатът може да бъде разкъсване на маточната шийка и по-силно натоварване на детската главичка. Изкуственото спукване на пикочния мехур се оправдава само когато раждането продължава вече много дълго и майката е изтощена.
Спукване на околоплодния мехур за предизвикване на контракциите би трябвало да се предприема като последна мярка. Най-напред би трябвало да се опита започване на раждането с други средства.
Срязване на влагалището и перинеума (епизиотомия)
Въпреки че срязването на влагалището и перинеума от хирургична гледна точка е незначителна намеса, то твърде затормозява жените. Последствията от него се усещат в продължение на седмици, понякога месеци: оплаквания при сядане, парене при уриниране, болки при полово общуване. Въпреки всичко епизиотомия се прави в много болници, рутинно при почти всички жени. Най-често няма медицинска причина за това. Един разрез не оздравява по-добре от едно разкъсване, а тежките разкъсвания на перинеума са рядкост.
Ако по време на бременността масажирате леко перинеума, входа на влагалището и срамните устни с масло от пшенични кълнове, вашите тъкани могат да се разширят по-добре.
Освен това вашата акушерка би трябвало да знае как се прави добра „защита на перинеума“. Срезът на влагалището и перинеума си струва, когато:
- малко преди излизането от влагалището детето страда от недостиг на кислород
- детето не е износено и поради това по-малко издръжливо
- детето се ражда в тазово предлежание
- перинеумът се разтяга трудно и се очаква голямо нараняване на влагалището
- налага се раждане с вакуум или форцепс
- по медицински причини майката не трябва да се напъва (при сърдечно заболяване, увреждане на очите и др.)
Техники на епизиотомията
Срединният срез на влагалището и перинеума (медианна епизиотомия) за вас е много по-удобен отколкото страничният (латерална епизиотомия). Раната се намира на по-малко чувствителния перинеум, по-малка е и оздравява по-лесно. Въпреки това някои лекари предпочитат латералната епизиотомия, тъй като анусът не може да се нарани така лесно. Тази техника е удачна обаче само при седалищно предлежание, налагане на форцепс или вакуум или ако перинеумът е твърде тесен.
Раждане с форцепс и вакуум
Понякога раждането трябва да бъде приключено бързо, тъй като сърдечните тонове на детето се забавят или тъй като майката е твърде изтощена, за да се напъва. Ако детето се появява на бял свят с неблагоприятно разположение на главата, също се налага помощ отвън. Дали вашият акушер ще реши да използува форцепс или вакуум зависи от това, с кое има повече опит. Научно все още не е изяснено, кой метод е по-добър. Форцепсът може да подведе да бъде наложен твърде рано, тъй като с него детската глава може да се обхване още преди да е застанала на изхода на таза.
Цезарово сечение
Днес в повечето болници се правят много цезарови сечения. Лекарите почти винаги се аргументират със сигурността на детето, в действителност обаче на преден план често стои тяхната собствена сигурност: те са направили „всичко“, каквото са могли. Болниците, в които търпеливи лекари и акушерки проверяват всеки случай, най-често приключват с три до пет процента цезарови сечения.
Цезарово сечение се налага, когато:
- сърдечните тонове на детето внезапно се забавят
- детето е разположено така, че не може да бъде родено през влагалището (анормално черепно предлежание, високо надлъжно положение, дълбоко напречно положение, напречно положение)
- детето на една първескиня е разположено в тазово положение (седалищно) и според ултразвуковото изследване теглото му е повече от 3600 грама
- детето е в тазово положение и се появява на бял свят преди 32 седмица или теглото му се преценява на по-малко от 1500 г
- тазът на майката е необичайно тесен (външен диаметър по-малък от 20 см). Практиката показва, че често се измерва погрешно. Преди решението за цезарово сечение отидете при друг лекар да го измери
- детето има много голяма глава в сравнение с таза на майката
- контракциите са слаби и не се засилват от средства, стимулиращи родовата дейност
- плацентата е разположена в предната част на матката
- плацентата се отлепи преждевременно
- пъпната връв лежи пред главата на детето
- поради силна родова дейност или предхождаща операция съществува опасност от разкъсване на матката
- въпреки силната родова дейност маточният вход не се отваря
Техника на цезаровото сечение
При цезаровото сечение коремът се отваря посредством надлъжен или напречен разрез. Напречният разрез обременява майката много по-малко, тъй като се разполага на горния ръб на окосмяването и по-късно едва се вижда. Аргументът, че при спешни ситуации от гледна точка на сигурността лекарят би трябвало да направи надлъжен разрез, не е основателен. Продължителността на операцията се съкращава само с 30 до 60 секунди. Надлъжният разрез се прави само по изключение (при наличието на стар надлъжен разрез, предхождаща операция в долната част на корема, дебело тяло).
Епидурална анестезия при цезарово сечение
За съжаление този щадящ – в сравнение с общата наркоза – метод за обезболяване, при който долната част на тялото за кратко време се прави нечувствителна за болка, се използува много рядко при цезаровото сечение. При това предимствата са налице:
- майката и детето не се натоварват с обща наркоза
- майката не „проспива“ първия контакт с детето
- чувството за „болестност“ се запазва в определени рамки. Има по-малко усложнения (температура, изтощение, запек), а болките след интервенцията са по-слаби
Какво се разбира под рисково раждане?
Решението за „рисково раждане“ се взема твърде прибързано. „Рисково бременната“, която след това се подготвя и за „рисково раждане“, трябва по принуда да се страхува и със своето негативно очакване често наистина създава риск, който прави медицинската намеса необходима. Страхът и пренапрежението могат да направят от всяко раждане проблем. Всички жени по време на раждане би трябвало да бъдат така добре обгрижени, че акушерката и лекарят в случай на нужда веднага да се намесят.
По този начин разпределянето на родилките в различни категории би могло да се спести. Има обаче жени и деца, които във всички случаи изискват особено внимание.
Преждевременно раждане
Раждащите се преждевременно изискват особено щадящо раждане. Медикаментите по възможност би трябвало да се пестят, тъй като натоварват бебето.
Срез на влагалището и перинеума в тези случаи винаги е необходим. За всеки случай на разположение би трябвало да са детският лекар и място в интензивно отделение за новороденото.
Раждане на близнаци
Близнаците непременно трябва да бъдат обслужени от лекар и акушерка.
Контролирането на сърдечните тонове е по-трудно, най-често децата са малки и нежни.
Резус фактор несъвместимост
Ако майката е резус фактор (Rh-фактор) негативна, това има значение само ако има и резус- антитела в кръвта. В такъв случай детето трябва да бъде наблюдавано и при нужда веднага да му се направи обменно кръвопреливане.
Тежки заболявания на майката
Болните майки (напр. диабетичка, сърдечно болна и т.н.) трябва да бъдат обслужвани особено внимателно, тъй като за тях раждането е голямо натоварване.
Малформации
Ако има признаци за малформации у детето (ултразвук, околоплодна течност), то би трябвало да бъде родено в център за родилна помощ, където са възможни съответните грижи. За всеки случай трябва да е организиран бърз транспорт до отделение по детска хирургия.
Тазово предлежание
Тазовото предлежание всъщност не принадлежи към рисковите раждания, но се обслужва като такова. Многобройни изследвания показват, че седалищното раждане като цяло не заплашва детето, ако се спазват основните правила (вж. Тазово предлежание, по-горе).
Раждане след термина (преносване)
Истинското преносване е рядкост. Според данните до преносване се стига в 2,5 до 5 процента от случаите.
Повече от половината от всички пресмятания на преносването почиват върху заблуди. В основата е поставена официалната средна продължителност на цикъла от 28 дни и не е взето под внимание, че има колебания в цикъла и това е нормално.
Една нормална бременност продължава 280 дни плюс/минус 14 дни. Световната здравна организация обявява за преносване бременност, продължила повече от 293 дни.
При едно истинско преносване съществува опасността детето повече да не се изхранва пълноценно и да не се снабдява достатъчно с кислород. Затова би трябвало, ако срокът за раждане е прескочен с 10 дни, лекарят със съответните изследвания да установи дали не трябва раждането да бъде предизвикано.
Оглед на околоплодната течност (амниоскопия)
През влагалището се вкарва метална тръба във входа на матката, през която лекарят наблюдава околоплодната течност. Затова, разбира се, се налага маточният вход вече да бъде отворен. Според цвета на околоплодните води лекарят може да определи как се чувствува детето.
Ако са зелено оцветени, това може да означава, че детето вече страда от недостиг на кислород. Освен това лекарят може да види дали детето е преносено. Ако детето няма по тялото си мастна обвивка, това е сигурен признак за преносване. Огледът на околоплодните води би трябвало да се прави на всеки два дни. Често това предизвиква родова дейност и раждането започва.
Кардиотокография (уред за записване на сърдечните тонове и контракциите, КТГ)
Чрез половинчасов контрол на всеки втори ден детските сърдечни тонове могат да бъдат точно проверени. При неясноти трябва да се проведе допълнително тест за обременяване с окситоцин.
Естествени мерки за предизвикване на раждането
Ако терминът за раждане е просрочен, вие самите можете да направите нещо за да се появи родова дейност.
Гладуване и жадуване
Една стара акушерска мъдрост препоръчва 48 часа пълно отказване от храна. При много жени този метод има резултат. Не се появяват здравословни увреждания при майката и детето. Ако се появят контракции, непременно би трябвало да хапнете нещо малко, за да не пристъпите обезсилена към раждането.
Дразнене на гръдните зърна
Този метод изисква търпение. Гръдните зърна трябва да бъдат стимулирани многократно всеки ден чрез смукане или търкане с пръстите.
Секс
Мъжката семенна течност съдържа простагландини, които могат да предизвикат родова дейност. Ако имате желание, това е добър метод за включване на раждането в ход. Не съществува опасност от инфекция, докато околоплодният мехур не е спукан.
Клизма
Нервното дразнене чрез клизма може да предизвика родова дейност . Една топла баня подсилва действието.
Медицински мерки за предизвикване на раждането
Изкуственото предизвикване на раждане е масивна намеса в природата и би трябвало да се предприема само в обосновани случаи.
Капкова инфузия
Капковата инфузия е най-честата мярка за предизвикване на раждане. Хормонът окситоцин, който организмът при спонтанно раждане произвежда сам, се инжектира във вената и предизвиква контракции. Изкуствено предизвиканите контракции натоварват матката значително повече. Могат да се появят постродови кръвоизливи, тъй като матката не се свива правилно.
Таблетки с простагландин
Простагландините са хормони, които между другото се съдържат и в мъжката семенна течност и действуват контрахиращо по естествен начин. Предимството на тези хормони се състои в това, че те в същото време омекотяват маточната шийка. Недостатък: поставят се под формата на таблетки или гел във влагалището и не е възможно точно дозиране както при капковата инфузия. В редки случаи можете да предизвикате пристъп от родови контракции, които трябва да успокоявате със спазмолитици.
Спукване на околоплодния мехур
Изкуственото отваряне на околоплодния мехур за предизвикване на раждане е показно само в случай на нужда, когато всички останали мерки не помагат.
„Програмирано раждане“
Програмираното раждане е намеса в природата, която не трябва да се прави без медицинска необходимост. Наистина вие знаете точния термин за раждане, тъй като родовите контракции се предизвикват в определен ден, но затова пък трябва да очаквате евентуални усложнения по време на раждането.
Изкуственото предизвикване на раждане е оправдано, когато:
- предстои „истинско“ преносване
- имате тежка токсикоза на бременността
- плацентата не осигурява достатъчно снабдяване на детето с кислород и хранителни вещества (инсуфициенция на плацентата). Има два начина за проверяване функцията на плацентата. Те обаче дават валиден резултат само в комбинация един с друг. Единият е хормоналното определяне, а другият е тестът за обременяване с окситоцин, при който се инжектира средство, стимулиращо контракциите и едновременно с това се наблюдава сърдечната дейност на детето. Само с ултразвуково изследване не е възможно да се прецени точно функцията на плацентата. Всеки втори случай се преценява погрешно
- майката е физически и психически изтощена. Изтощената, нервна майка е голям риск при предстоящото раждане
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!