След като вдишаният въздух премине през ларинкса, той попада през бронхите в белодробните алвеоли. Бронхите са тръбна система, която се разклонява непрекъснато като клоните на дърво.
Вдишаният въздух се затопля в носнатаи ларингиална кухини, овлажнява се и се почиства. Този процес продължава и в бронхите. За тази цел вътрешните стени на бронхите са облечени с тънък пласт лигавица. Тя непрекъснато произвежда слуз. Слузта заедно с отлаганията от частици прах, тичинков прашец, бактерии и т.н. се транспортира с помощта на малки реснички по посока на дихателната тръба и гръкляна и след това се гълта.
Лигавицата на бронхите реагира болезнено на чести дразнения от тютюнев дим, вредни вещества в атмосферата или инфекции. Те могат да увредят трептящите реснички.
Увредените реснички на лигавицата все по-лошо придвижват прах и слуз нагоре. Секретът се натрупва и организмът се опитва да се освободи чрез кашлица. Раздразнената бронхиална лигавица винаги е по-податлива на инфекции. По тази причина по-често се появяват бронхити и белодробно възпаление.
Както носната лигавица, така и лигавицата на бронхите може да реагира с алергия. Възниква алергична астма, при която бронхите се стесняват и се затруднява дишането.
И накрая, продължителното дразнене на лигавицата може да отключи също и злокачествени разраствания, като например рак на бронхите.
Остър бронхит
Оплаквания
Остър бронхит най-често възниква във връзка с някакво простудно заболяване. Най-често започва два до три дни след изявата на настинката с болезнена кашлица, често свързана с отделянето на бяло-жълти слузести храчки. Температурата също е честа, понякога със затруднения в дишането.
Причини
Причинителите, които предизвикват едно простудно заболяване, могат да инфектират илигавицата на бронхите. Най-често това са вируси, в редки случаи или при предварително увредена бронхиална лигавица бактерии също могат да причинят остър бронхит.
Рискът от заболяване нараства
- при пушачи
- в области със силно замърсена с вредни вещества атмосфера
- при сърдечни заболявания и хора с белодробни страдания (астма, емфизем, бронхиектазии)
- при децата, тъй като те настиват по-често в сравнение с възрастните
Възможни последици и усложнения
При възрастните хора или лицата, чиято защитна система е отслабена, може понякога да се развие възпаление на белия дроб.
Който по-често от един път годишно боледува от бронхит е заплашен честите инфекции на бронхите трайно да увредят бронхиалната лигавица.
Профилактика
Необременяващ начин на живот; избягване на атмосфера, натоварена с вредни вещества; преди всичко: никакво пушене. За подобравяне на състоянието на дихателните пътища може да ползвате Лулата инхалатор с хималайска сол>>.
Необходимост от лекарска помощ
- ако бронхитът не отзвучи след два до три дни
- ако е съпроводен от температура над 39°С
- ако изкашляте кръв
- ако се появят затруднения в дишането
Самолечение
Да се избягва дразнене на дихателните пътища от задимен въздух, изгорели газове, кухненски пари и т.н.
По възможност да се остане в топло, но не прегрято помещение и да се осигури почивка за организма. За да не се дразни допълнително бронхиалната лигавица, стайният въздух може да се овлажнява: закачете влажни кърпи над отоплителните тела.
Който няма апетит, не бива да се принуждава да яде. Той обаче трябва обезателно да пие доста- тъчно чай или минерална вода. При температура организмът има нужда от особено много течности.
Компресите на прасците могат да смъкнат високата температура.
Различни чайове против кашлица могат да подпомогнат лечението.
Чайове против кашлица
Мащерка
Мащерката действа спазмолитично и отхрачващо.
Приготвяне:
- залива се една чаена лъжичка мащерка с една средно голяма чаша гореща вода
- оставя се да престои десет минути, след което се прецежда
Употреба: Няколко пъти през деня да се изпива по една чаша прясно приготвен чай.
Живовляк
Приготвяне и употреба: Както мащерката, но се запарват две лъжички живовляк.
Комбиниран чай против кашлица
30 г мащерка, 15 г живовляк, 10 г лечебен копър, 10 г сладко коренче, 10 г исландски мъх
Приготвяне и употреба. Както мащерката.
Лечение
Неусложненият бронхит не изисква кой знае какво лечение. Най-често не са необходими медикаменти. Който иска да облекчи болките и непременно да смъкне температурата с медикамент, може да вземе обикновено болкоуспокояващо.
Евентуално се препоръчва: медикаменти отключващи отделянето на слуз: Ambroxol с името на Muco-Sanigen производителя, Mucophlogat, Mucosolfan, Mucomyst, Bromhexin с името на Fluimucil производителя, Mucret, Muco-Tablinen, Transbronchin, Bisolfon.
Най-важни странични действия: Стомашни оплаквания с гадене и повръщане, диария и главоболие. При инхалиране: дразнеща кашлица.
Противокашлични средства
Много противокашлични средства съдържат потискащи кашлицата вещества, преди всичко кодеин. Химическото потискане на кашлицата най-често обаче не е полезно. По този начин се потиска откашлянето на слузта, оздравителният процес се забавя.
Други противокашлични средства съдържат вещества, които втечняват бронхиалния секрет и по този начин улесняват отхрачването. Действиeтo на тези средства досега обаче не е безспорно доказано.
Антибиотици
В редките случаи, в които острият бронхит е причинен от бактерии (признаци: задържащо се по-дълго заболяване, зеленикаво оцветени храчки) и лекарят е установил тази причина еднозначно, може да се окаже полезно да се приемат антибиотици или да се правят инжекции.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!