В едно голямо изследване на Световната здравна организация, в което взеха участие повече от 5000 жени, запитаните назоваха като най-често оплакване по време на мензис болката. Спастично придърпваща или тъпа болка, която може да се разпространи по бедрото, горната част на корема или гърба. Болките („спазмите“) могат да започнат два-три дни преди кървенето. Най-често изчезват на втория или третия ден след началото на менструацията.
Причини
Опитите на медицината да ги обяснят са многобройни. Във всеки отделен случай решаваща роля играе моментното телесно и душевно състояние. Колкото по-свободен и сигурен се чувствуваше в своята кожа, толкова по-малко ще усещате болката. Съществува тясна зависимост между безболковата менструация и стабилното самочувствие.
Условията за живот и техните психически последици могат така да повлияят хормоналното състояние, че матката да се свива по-силно.
Органични причини
Те са по-скоро редки. При редовното гинекологично изследване вашият лекар може да провери например за следното:
- спиралата
- възпалителни заболявания в малкия таз
- ендометриоза
- малки, доброкачествени разраствания или разязвявания могат да доведат до болки, ако затрудняват оттока на менструационната кръв разраствания или малформации на външните полови органи
- стеснения на маточния вход
- разрехавявания на тазовия пръстен в резултат на хормонални промени могат да доведат до оплаквания от страна на поддържащия апарат и да засилят оплакванията по време на мензис
- карцином на матката
Риск от заболяване
Ако се изключат органичните причини, менструационните болки трябва да се причислят към областта на вегетативните или психосо- матични оплаквания. „Рискът от смущения“ съответно е висок, тъй като много жени – преди всичко поради противоречащи си задачи в професията, семейството и партньорството – живеят в неосъзнат траен конфликт.
Възможни последици и усложнения
Жените, които редовно всеки месец приемат значителни количества обезболяващи средства, могат с това да застрашат черния дроб и бъбреците си.
Профилактика
Профилактично действие има всичко, което уравновесява телесното, психическото и социалното положение. Основната профилактика, разбира се, започва по-рано: ако момичетата биват подкрепяни и стимулирани в тяхното усещане за самостойност, в радостта от движението и стремежа към преживявания; ако получат възможността свободно да откриват своето тяло, своята сексуалност, своите желания и своя пол.
Необходимост от лекарска помощ
- ако до този момент не сте имали оплаквания и неочаквано започнете да страдате от болки
- ако спазмите станат необичайно силни
- ако имате чувството, че видът на болките се променя
- ако болките и кървенето се задържат необичайно дълго
- ако имате необичайно силно кървене
Самолечение
Двигение: Движението може да действа разтоварващо, ако избягвате извънмерни напрежения. Опитайте с разходки, плуване, танци или гимнастика.
Почивка: Осигурете си достатъчно сън, по време на мензиса си не планувайте напрегнати или скъпо струващи занимания, а опитайте преди всичко да се поглезите. Не се срамувайте и на работното си място да сте „тихи“ и да работите по-бавно.
Топлина: Всеки вид топлина отпуска: топла баня, топла бутилка на корема или на гърба
Сексуалност: Скъсайте с едно от основните табута, забрана за полово сношение по време на менструация. Ако имате желание за това: полов акт и самозадоволяване могат да ви отпуснат. Важното е да сте здрави.
Пушене: Никакви цигари при менструационни болки. Някои съставки на дима стимулират матката и могат да засилят болките.
Алкохол: В умерени граници той също може да действува разтоварващо и по този начин болкоуспокояващо.
Да говорим за това: Силно могат да наранят забележки, които намекват за повишената сантименталност по време на мензис. Има многобройни примери: „критични“, „хистерични“ или „хленчещи“ дни. В разговори би трябвало да дадете да се разбере, че в никакъв случай не сте по-малко нормална, а имате право на спокойствие и внимание.
Лечение
При органични причини лекарят трябва да лекува основното заболяване или увреждане.
При вегетативни (функционални) оплаквания:
- масажи на съединителната тъкан или акупунктура
- да се избират болкоуспокояващи само с едно действуващо вещество
- който започне да пие хапчета против забременяване, често повече няма менструационни болки.
- Хормоналните препарати обаче навлизат интензивно в телесните течности. Променя се собственият цикъл, възниква рискът от странични действия. По-добре не използвайте хапчетата за лечение на болките
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!