Като болест на Бехтерев се обозначават възпалителни изменения на гръбначния стълб. Евентуално могат да бъдат засегнати и други стави.
Оплаквания
- болки в кръста и долната част на гърба, които в легнало положение така се засилват, че човек се събужда. При раздвижване болките намаляват. Те лесно могат да се объркат с болките при ишиас, но са по-скоро продължителни и изтощителни, отколкото на пристъпи. Трудно може да се вдигне нещо от пода
- ставни болки, които преминават, често обаче се възобновяват
- усещане за стягане в гърдите при поемане на въздух, кашляне или кихане
- ирит
- болки в колянната става или по петата. При една трета от юношите, засегнати от болестта на Бехтерев, този симптом предхожда типичните оплаквания от гърба
Причини
Предразположеността за развитие на това заболяване вероятно е наследствена. Признак за това могат да бъдат доказаните в кръвта HLA- В27-маркери. Както при много други ревматични заболявания и при болестта на Бехтерев определена роля играе имунната система, която атакува собствените клетки на организма.
Риск от заболяване
Мъжете се разболяват четири пъти повече от жените. Особено често болестта започва между 20-та и 30-та година. Ако близък роднина страда от това заболяване, това е признак за по-голям риск.
Възможни последици и усложнения
Болестта протича на пристъпи с понякога продължителни интервали без оплаквания. Прешлените прогресивно се схващат отдолу нагоре. Образува се типичен изгърбен гръб. Огънатият гръбначен стълб притиска тялото напред и надолу. Скованият гръден кош пречи на дишането.
Само при една трета до една пета от болните болестта напредва до такава степен. При повечето от тях, въпреки десетилетното протичане, тя затихва преди тази крайна степен. Общо взето при жените болестта протича по-умерено.
Наследственост: Данните дали децата на болни от болестта на Бехтерев също ще се разболеят от това заболяване, са твърде нееднозначни. Вероятността нараства, когато двама души, болни от болестта на Бехтерев, решават да създадат семейство. В общи линии е безсмислено децата на болни от болестта на Бехтерев да се изследват за наличието на HLA- В27-маркери. Резултатът може да предизвика страх, но нищо не може да се направи за предпазване.
Бременност: По време на бременност в общи линии оплакванията не намаляват. Цезаровото сечение е наложително само когато тазобедрената става и костите на таза са твърде неподвижни.
Профилактика
Не е възможна.
Нужда от лекарска помощ
Когато почувствате описаните по-горе болестни признаци. Рентгеновите снимки показват възпалението на кръстно-хълбочната става едва четири до 12 месеца след появата на първите оплаквания. Най-показателна картина осигурява компютърната томография. Тъй като в началото типичните признаци на болестта на Бехтерев могат да липсват, много заболели дълго време се лекуват неправилно, често дори им се правят ненужни операции на меж- дупрешленните дискове. Лекарят може да постави правилната диагноза по-лесно, ако изследва кръвта на пациента за HLA-B27-мapkepu. Но това изследване е скъпо и се провежда в специални лаборатории. Около 75% от болните от болестта на Бехтерев са HLA-В27 позитивни. Това означава, че белите им кръвни телца съдържат този тъканен признак. Всъщност и около 10% от здравите хора притежават този отличителен белег, без да са болни от болестта на Бехтерев.
Самолечение
- поне един час дневно да се лежи по корем. Това предпазва от едностранно изкривяване на гръбначния стълб. Ако трудно понасяте лежането по корем, можете да разделите времето на „порции“. Може би малко ще ви помогне и една възглавница под гърдите
- да се лежи колкото е възможно по-равно на твърда основа. При пътувания по-добре слагайте матрака на пода, вместо да прекарате нощта в провиснало легло
- да се избягва тежка физическа работа
- подходящи видове спорт: плуване по гръб, кроул, волейбол, ски-бягане на дълги разстояния, каране на колело
- по време на работа и при продължителни пътувания с автомобил да се правят паузи с разпускащи и дихателни упражнения, които са заучени по време на лечебната гимнастика. Полезно е и да си полегнете, най-добре по корем
- при занимания в седнало положение често да се става и да се изпъва ханшът
- пеенето и свиренето с уста са дихателна гимнастика
- обувките с еластична подметка улавят сътресенията при ходене по твърд асфалт
Лечение
Най-важният момент при лечението е да се запази подвижността на гръбначния стълб. Схващанията не могат повече да бъдат преодолени и възстановени в първоначалното положение. Лечебните гимнастически упражнения, които се изпълняват два пъти дневно по 30 минути, трябва да станат толкова самопонятни, както и измиването на зъбите.
Физиотерапия
Подходящи са: лечебна гимнастика, масаж, топлолечение за облекчаване на болките, но не и когато ставите са остро възпалени. Болните от Бехтерев често се ползват от облагата да провеждат лечение в специализирани заведения, като например някоя ревматологична клиника.
Лечение с медикаменти
Нестероидни противоревматични средства за облекчаване на болките и изпълняване на упражненията. Кортизонът се назначава само по изключение при много тежко засегнати стави.
Операции
Подмяната на схванатите тазобедрени стави може да се окаже много целесъобразна особено при по-младите пациенти.
Много силно изкривеният гръбначен стълб принудително насочва погледа надолу.
В подобен случай чрез операция гръбначният стълб може да се изправи поне дотолкова, че засегнатият отново да може да вижда напред.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!