Първоначално зачервяване, подуване и загрубяване на кожата по местата, които продължително време са били изложени на натиск, например при дълго залежаване на легло, инвалиден стол, превръзки, шини. По-късно разлагане на кожната и мускулната тъкан, разрушаване на костите и отравяне на кръвта.
Причини
Продължителен натиск, който е достатъчно силен, за да пречи на циркулацията на кръвта. Това довежда до недостиг на кислород в тъканите, разлагане на кожата и на мускулната тъкан под нея.
Риск от заболяване
При хора, които продължително време са приковани на легло и са с намалени способности за възприемане и усещане на болката, при което за тях „пролежаването“ става проблем. Затова допринасят и триенето и дразненето от груби подложки, гънки в спалното бельо или облеклото. Влагата от изпотяване, неволните изпускания по малка и по голяма нужда при пациенти, продължително лежащи на легло, за кратко време могат да предизвикат декубитус.
Възможни последици и усложнения
Когато декубитусът не се лекува своевременно, могат да се получат трайни увреждания на мускулите и костите.
Профилактика
Пациентите, приковани към леглото, трябва да променят положението си поне на всеки два часа. Тези, които сами не могат да се обърнат, трябва да бъдат „преместени“. Специалните водни матраци или матраци със силиконов гел разпределят тежестта. Като подложка се препоръчва овча кожа. Пациентите на инвалидна количка, дори когато използват възглавница за намаляване на натиска, трябва да могат да променят положението си на всеки пет или десет минути. Кожата на пациента трябва да се поддържа чиста и суха, спалното бельо да се подменя често. Разтривките с ракия поощряват прилива на кръв както и всякакъв вид активност – също и при легнало положение. Важно е кожата да се оглежда внимателно поне веднъж дневно, защото за кратко време могат да се получат тежки увреждания на тъканите.
Нужда от лекарска помощ
Колкото е възможно по-скоро.
Самолечение
При навременно лечение декубитусът може много бързо да се излекува. Засегнатите места трябва да са сухи, непревързани и освободени от натиск. За тази цел в санитарните магазини се продават надуваеми гумени пръстени и други помощни средства. Лекият масаж може да стимулира циркулацията на кръвта.
Лечение
Лекарят трябва да почиства язвите и при необходимост оперативно да отстрани разрушените тъкани.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!