Черни точки по кожата (открити комедони); белезникави възелчета с големината на глава на карфица (закрити комедони). Когато комедоните се възпалят, възникват червените гнойни пъпки на акнето.
При тежките случаи възлести възпалени натрупвания в кожата; пространни абсцеси с образуване на масивни белези.
Причини
Приема се, че за възникването на акнето важна роля играе увеличеното производство на хормона тестостерон през пубертета. Той стимулира мастните жлези да отделят повече масти. При изхода на жлезите увеличената продукция на рогов слой препятства изтичането на мастите. Мастната торбичка се увеличава, докато под засилващото се налягане мастите излизат навън и в резултат на химическа реакция стават видими като черни точки. Тази смес от масти и рогов слой може да се възпали. Образуват се познатите пъпки. При изстискването им съдържащите се в мастите свободни възпалителни мастни киселини проникват в околната кожа. Така акнето се влошава. Медикаменти като кортизон, йод, бром, антиепилептични лекарства, барбитурати, литиум, витамин Вб, В12 и D също така могат да предизвикат акне. Типични за това медикаментозно акне са внезапното започване, пространно засягане на необичайни места (тялото, ръцете, краката) както и появяването му извън пубертета. Също така отравянето с полихлорирани въглеводороди (напр. диоксин) може да доведе до акне. Акне, което възниква в резултат на продължителен контакт на кожата с катран, смола или масла, по правило се появява на местата на директен контакт (напр. по бедрата от пропити с масла панталони). Подхранващите кремове с много мазна мехлемна основа също могат да предизвикат акне.
Риск от заболяване
Пациентите са предимно юноши между 12 и 20- годишна възраст. През този период от живота почти всички малко или повече са засегнати от акне. Това е свързано с променящия се състав на телесните хормони. Обикновено при жените акнето се влошава през втората половина на цикъла.
Обикновено през лятото акнето се подобрява – по всяка вероятност заради благоприятното въздействие на ултравиолетовите лъчи – и се влошава през зимата.
Възможни последици и усложнения
За юношите акнето е преди всичко психическо бреме и при несъобразено лечение може да остави не само белези по кожата, но и на душата.
Профилактика
Не е възможна. Но все пак съответстващото лечение може силно да намали оплакванията.
Нужда от лекарска помощ
Когато мерките да си помогнем сами се окажат безполезни.
Самолечение
- грижи за кожата: засегнатите участъци на кожата да се измиват два пъти дневно с меко почистващо мляко. Да не се използват вода за лице, кремове или лосиони, които не са предписани или препоръчани от лекаря. Почти всички тези препарати са неефикасни и дори самите те дразнят кожата
- да не се изстискват пъпките. Обикновено по този начин се влошава състоянието на кожата. Който все пак се опитва да го прави, трябва да постъпва по следния начин: първо се поставят горещи компреси. След това внимателно се опитва да се изстиска пъпката с инструмент за изстискване на комедони. В никакъв случай не бива да се обелват коричките на малки кожни наранявания. Това отлага оздравяването за седмици напред и може да причини дупчести белези. Най-добре е пъпките да се изстискват от обучен персонал в козметичен салон.
- облъчване със слънчеви лъчи. Всъщност прекаленото излагане на слънце трябва да се избягва, тъй като слънчевото изгаряне уврежда кожата и увеличава опасността от рак на кожата в перспектива изгаряне
- по възможност да се избягва гримирането. Ако все пак използвате грим, по-късно трябва основно да почиствате кожата си
- според съвременното състояние на науката не съществува зависимост между определени хранителни продукти и влошаването на акнето. Ако все пак предполагате, че кожата ви реагира на определени храни, бихте могли да се откажете от тях в продължение на няколко седмици, а непосредствено след това да ги приемате в обилни количества, за да можете да констатирате дали настъпва някаква промяна
Лечение
В зряла възраст акнето почти винаги се излекува от само себе си. Всъщност това е слаба утеха за младежите. Ако не се примирявате с тази благоприятна перспектива, може да се обърнете към кожен лекар за търсене и прилагане на ефикасно лечение.
Целесъобразно е външното приложение на витамин А-киселина (с рецепта) под формата на тинктури или мехлеми – не бива да се обърква и замества с витамин А. Първоначално акнето може да се влоши. Но най-късно след два месеца резултатът се забелязва.
Вътрешно лечение
Всяко вътрешно лечение на акне би трябвало да започне едва след като външното третиране не е дало желания резултат. Тогава двата вида мерки следва да се комбинират.
- приемане на антибиотик тетрациклин в комбинация с външни методи на лечение. Според специалистите приемането на тетрациклин в продължение на месеци и дори на години е допустимо. Бременните жени не бива да вземат тетрациклин
- при особено силно акне, което не може да се лекува по друг начин, с доказан ефект са действащите субстанции изотретинион (Roaccuta) и етретинат (Tigason). При тях обаче могат да се появят значителни странични въздействия по кожата и лигавиците. Тъй като по време на бременност тези медикаменти могат да предизвикат особено тежки аномалии на детето, преди началото на лечението трябва със сигурност да бъде изключена всякаква вероятност за бременност и по време на лечението да се вземат сигурни мерки за предпазване от забременяване. При изотретиноина антиконцеп- тивните мерки трябва да продължат един месец след края на лечението, а при етретината – дори две години
- жени, които и без това вземат противозачатъчни таблетки, биха могли да изберат препарати като Eunomin или Diane. Те съдържат хормон, който може да подобри състоянието на акнето. Но положителните резултати могат да се очакват едва след три до шест цикъла на приемане.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!