Надигнати, твърди, пигментирани възли с грапава повърхност, които могат да се появят навсякъде по тялото. Самите брадавици са безболезнени, но могат да предизвикат болки, ако например се появят по стъпалата на краката.
Причини
За възникването на брадавиците са необходими две условия:
- брадавичен вирус (Humanes Papillomvirus)
- място, през което вирусът да проникне в кожата
Брадавиците могат да се пренасят посредством директен контакт с кожата, но също така и в плувни басейни и гимнастически зали. Обикновено времето от заразяването до видимата проява на брадавицата (инкубационният период) трае три до четири месеца.
Риск от заболяване
Брадавиците могат да се появят във всяка възраст, но се срещат предимно при деца и младежи и по-рядко при възрастни хора.
Възможни последици и усложнения
Брадавиците са безобидни. Тъй като са прихватчиви, могат да се разпространят по цялото тяло. В такъв случай те могат да засегнат външния вид и да навредят на общото добро състояние.
Профилактика
Теоретически е възможна, като се избягва директен контакт с кожата на носител на брадавици.
Нужда от лекарска помощ
- при разсейване на брадавиците
- когато брадавиците засегнат външния вид
- при брадавици по пениса или срамните устни
- когато засегнатият е по-възрастен от 45 години, за да се направи проверка за рак на кожата
- когато мерките за самолечение не дадат резултат.
Самолечение
Много са народните средства, действащи против брадавици, като се започне от баенето и се стигне до тайнствени билкови тинктури. Между другото изследователите предполагат, че при баенето против брадавици мозъкът така подтиква имунната система, че тя да победи брадавиците. Голяма част от брадавиците изчезват от само себе си след около шест месеца, без да се предприема каквото и да било. Американската здравна организация препоръчва залепването на т.нар. противобрадавични пластири, които съдържат салицилова киселина. Размекнатият рогов слой постоянно се отстранява с ножица, пила или изтривалка за кожа. Пластирът се сменя през три дни, докато брадавицата стане бяла. Това може да продължи до три месеца. Това лечение всъщност не предотвратява повторната поява на брадавиците.
Лечение
То зависи от вида, броя и мястото, на което се появяват брадавиците. Обикновено първо се прави опит брадавиците да се отстранят посредством разтвори и пластири със салицилова киселина, подофилин, бензое, третиноин и др.
Медикаменти
- кокошите тръни и т.нар. обикновени брадавици обикновено се лекуват с разтвори на салицилова киселина или пластири със салицилова киселина. В по-упоритите случаи лекарят може да инжектира малки количества цитостатикус блеомицин в брадавицата. След две до три седмици изсъхналата тъкан на брадавиците се отделя. Този метод помага в почти всички случаи. По време на бременност не бива да се прилага блеомицин
- плоските брадавици по лицето и гърба на дланите могат ежедневно да се намазват с третиноин. Този препарат се използва за лекуване на акне и в много случаи предизвиква залющване и отделяне на брадавицата
Операции
В случай че медикаментозното лечение не помогне, брадавицата може да бъде отстранена по оперативен път:
- замразяване на брадавицата с течен азот. Несе налага местна упойка. След няколко часа се образува мехур, който се отрязва и се лекува с антибиотици. Обикновените брадавици в повечето случаи се нуждаят от няколко процедури
изстъргване с електрически ток: при местна упойка брадавицата се изгаря с високочестотен ток и се изтръгва с една остра лопатка. Недостатъкът на този метод е, че често се образуват болезнени белези, и при близо една трета от операциите
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!