Болестта на Крон е хронично възпаление на чревната лигавица и чревната стена, което предизвиква ръбци и с това лесно образува фистули. Често заболява последната бримка на тънкото черво, често са засегнати ограничени участъци от тънкото, дебелото и правото черво. Възпалението обаче може да се появи по отдели из целия храносмилателен тракт – от устата до ануса.
Оплаквания
Намаление на теглото, непрекъснато подновяваща се температура, болки по ставите, кожни болести, заболявания на устната лигавица и възпаления на очите, както и „възпаление на сляпото черво“ могат да представляват началото на болестта на Крон. Типични са болезнени цепнатини по лигавицата и фистули на ануса. Непрекъснато се появяват силни спастични коремни болки, общо усещане за болест и чести воднисти диарии, понякога примесени с кръв. Заболяването се развива много бавно в продължение на години и протича на пристъпи. Помежду тях има периоди на спокойствие, които могат да продължат месеци и години.
Причини
Кои са причините за болестта на Крон, защо тя се появява по-често в някои семейства и зачестява през последните години, досега не е изяснено. Допуска се връзка с психосоциалния стрес. Склонността към алергии и богатата на захар храна я улесняват. Дали във възникването на тази болест участвуват и бактерии, все още не е ясно.
Риск от заболяване
Болестта най-често започва в ранните години на зрелостта и засяга в еднаква степен мъжете и жените.
Възможни последици и усложнения
Малокръвие в резултат на тежки кръвоизливи. В напредналите стадии могат да се образуват фистули, чиито гнойни ходове могат да се освобождават в здрави чревни бримки, в пикочния мехур, във влагалището или в областта на ануса. Съществува опасност от стеснение на червото и пробив на болните участъци от червото. Рискът в областта на червата да се развие рак е леко завишен.
Две трети от болните от болестта на Крон могат да водят нормален начин на живот, всеки трети, въпреки лечението страда, от трайни оплаквания.
Профилактика
Освен храна, богата на целулоза, не е възможна никаква друга профилактика.
Необходимост от лекарска помощ
Ако се появят гореописаните оплаквания. Трябва веднага да потърсите лекар, ако забележите промени по ануса и слузно-кървави диарии.
Самолечение
Храна, богата на целулоза, почивка за организма и уравновесен живот могат благоприятно да повлияят протичането на болестта.
Лечение
Често заболяването се разпознава случайно при операция на сляпото черво. Колкото по-рано се открие, толкова по-големи са шансовете за лечение. Лекарят трябва да установи разпространението на болестта и евентуалните усложнения. За целта той трябва подробно да изследва ендоскопски целия храносмилателен тракт отгоре и отдолу и да вземе тъканна проба. Често се налага и снимка на тънкото черво.
Медикаменти
Острите пристъпи могат да бъдат облекчени медикаментозно, но не и предотвратени. При остър пристъп трябва да се взема кортизон във високи дози. Ако кортизонът трябва да бъде спестен, може да се комбинира с азатиоприн (Imurec). Тези средства могат да удължат спокойните периоди до новото възпламеняване на заболяването. Ако е заболяло и дебелото черво, помагат сулфасалазин (Azulfidine, Соlо Pleon, Salazopyrm), както и месалазин (Claversal, Salofalk). Тъй като лекарствените средства – според протичането на заболяването – трябва да бъдат приемани много дълго, могат да предизвикат значителни странични действия. Не е възможно излекуване.
Операция
В хода на заболяването най-често се налагат много операции, например поради това, че червото се стеснява или се образуват фистули. Някои болни трябва непрекъснато да бъдат оперирани. Качеството на техния живот в резултат на непрекъснатите оплаквания и многото операции е силно нарушено.
Диета
Алтернатива на дългогодишното приемане на медикаменти, която обаче се прилага много рядко, е храненето по време на периодите на обостряне с „диета на космонавтите“. Хранителният разтвор се всмуква изцяло от тънките черва, диариите и коремните болки престават, температурата отзвучава, малокръвието се подобрява. Тъй като хранителният разтвор е много неприятен на вкус, се вкарва със сонда през носа директно в стомаха. Инфузионна помпа дозира диетата по часове. Това лечение е възможно и извън болницата: разтворът може да се приготви от всеки; инфузионната торбичка и помпата могат да се носят като раница. В редки случаи, например след чревна операция, при която е била отстранена голяма част от червата, хранителният разтвор трябва да се въвежда венозно. В болницата се учи как хранителният разтвор правилно да се включи към катетъра. След няколко дни това може да се прави самостоятелно вкъщи, например през нощта. През деня катетърът се защипва и човек може да се движи без съществени ограничения.
Психотерапия
Ако заболяването повлиява живота ви, явно се влошава и е твърде обременяващо, може да се окаже целесъобразно да се обърнете към психотерапевт. Това се препоръчва и защото често се оказва, че обществото като такова и с живота, който предопределя, е допринесло за възникването на заболяването.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!