Изпражненията са твърди, изхождането затруднено, възниква усещането за недостатъчно освобождаване.
За нормално се смята три пъти седмично отделяне на изпражненията. За запек се говори едва когато повече от три дни не е настъпило изхождане.
Причини
- хроничният запек се среща много често. И много често не представлява нищо друго освен заблуда: много хора „страдат“ от това, тъй като смятат, че „би трябвало“ да се изхождат ежедневно или изпражненията би трябвало да са по-меки и някак си повече. Който стриктно обръща внимание на това, че организмът се освобождава от „нечистите“ отпадъци, рискува да завърже дяволски кръг между очакването и усещането за засечка, ако отново „не стане“. Особено някои „хора на действието“ сами си причиняват запек, като мислят, че нямат време за ежедневни неща, а ходенето в тоалетна е наистина ежедневно нещо
- остър запек: Ако изпражненията се задържат необичайно дълго – съобразно личните навици, причината може да се корени в страх или психическо страдание. Запекът след пътуване на новото място се приема като нормална приспособителна реакция
- различни заболявания на червата или нервните пътища
- следствие от операции
- странично действие на медикаменти: средства срещу психически разстройства, алкализиращи средства, съдържащи алуминий, сънотворни, успокояващи средства, съдържащи кодеин, противокашлични и болкоуспокояващи средства
Риск от заболяване
Грешки в храненето като например твърде много захар, твърде малко баластни вещества и твърде малко течности подпомагат развитието на запек.
Възможни последици и усложнения
Възпалението на дивертикула и ракът на червата могат да бъдат последица от хроничния запек.
Профилактика
Най-важната профилактика е храна, богата на влакнеста тъкан с пълнозърнест хляб, сурови зеленчуци и плодове както и много течности. Тези хранителни продукти изпълват червото и подпомагат изхождането. Чаша минерална вода или пресен плодов сок всяка сутрин регулират храносмилането също както пшенични трици или ленено семе (два до пет грама дневно, но не раздробено).
Редовното движение също помага за перисталтиката на червата.
При позив за голяма нужда би трябвало да отлагате отиването до „онова място“. Може да се окаже полезно да привикнете към изхождане в точно определено време на деня.
Упражненията за разтоварване и йога могат да допринесат за безупречно храносмилане.
Ако ви се налага да вземате медикаменти, предизвикващи запек, консултирайте се с лекар.
Необходимост от лекарска помощ
При продължителен запек. Ако честотата на храносмилането се променя внезапно, лекарят би трябвало да направи изследване във връзка с евентуално заболяване.
Самолечение
При първите признаци за запек би трябвало да включите в менюто си сурови зеленчуци, плодове и олио и много да пиете. Прокарващо действат кисело зеле, сливи, ревен, смокини и пъпеши.
По възможност не вземайте слабителни средства. Всички слабителни средства – също и растителните – нарушават водното равновесие и при продължително вземане увреждат мускулатурата на червата. Те стават още по-лениви. Приемането им има смисъл за кратко време само за изпразване във връзка с операции и рентгенова снимка и при болезнени страдания в областта на ануса.
Ако ви се наложи за много кратко време да раздвижите червата си, можете да го направите с чайове. Клизмите могат да помогнат, но не трябва да се привиква към тях, тъй като увреждат собствената активност на червата.
Слабителни чайове
Майчин лист
Приготвяне:
- равна чаена лъжичка майчин лист се залива с 1 средно голяма чаша гореща (не вряща) вода
- запарва се десет минути, прецежда се
Употреба: Сутрин и/или вечер по една чаша прясно приготвен чай. Действието се проявява след 10 до 15 мин.
Плодове от майчин лист
Имат по-меко действие от листата.
Приготвяне: Както листата, но се използува половин лъжичка от плодовете.
Комбиниран слабителен чай
Рецепта: 60 г майчин лист, 10 г копър, 10 г лайка, 20 г листа от мента
Приготвяне:
- една-две лъжички от сместа се заливат с една средно голяма чаша гореща вода
- запарва се 10 минути, след това се прецежда
Употреба: Както чая от майчин лист
Най-важните странични действия на всички слабителни чайове: Коликообразни коремни болки при предозиране; рядкотечни изпражнения.
Внимание: Да не се използват по време на бременност или кърмене. Действащите субстанции преминават в майчиното мляко и при нормална дозировка могат да причинят диария у кърмачето.
Лечение
Ако запекът продължи повече от една седмица, лекарят понякога трябва да отстранява втвърдените изпражнения от ануса с ръка.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!