Ранен предупредителен сигнал за хепатит са болките в дясното подребрие. Началото на хепатита наподобява грип: умора, главоболие, понякога болки по ставите, често гадене и позиви за повръщане с непоносимост към мазнини, месо, алкохол и никотин. Следват запек, диария, газообразуване. Тъй като черният дроб се уголемява, в дясното подребрие се усещат болки. Често се появява температура и сърбящ обрив по кожата, който наподобява ухапване от пчела. През втората фаза на заболяването кожата и бялото на очите се оцветяват в червеникаво жълто, а урината потъмнява. Температурата отново се понижава. Изпражненията се обезцветяват. понякога лимфните възли в областта на шията се подуват, слезката е увеличена. Най-често жълтеницата се засилва през първите три седмици. В редки случаи хепатитът може да протече без жълтеница. Ако не се разпознае, опасността от разпространение на заразата е висока.
Причини
Вируси, бактерии, паразити, медикаменти. Често причините са неизвестни.
Инфекция с вируса на хепатита: има три вида вируси, които могат да предизвикат хепатит. Те се означават с А, В и нито-А-нито-В. Хепатитните вируси се нуждаят от дълго време, за да се „загнездят“ и предизвикат признаци на заболяване:
- вирусът от тип А (пътен хепатит, НАV—хепатит) – около 6 до 50 дни
- вирусът от тип В (инфекциозна жълтеница, серумен хепатит, HBV-xenaтит) – до половин година
- вирусът от тип нито-А-нито-В все още не е достатъчно проучен. Други вируси като този на епидемичния паротит, инфекциозната мононуклеоза, херпес симплекс, варицелата могат да отключат хепатит.
Има два различни пътя за заразяване:
Хепатит А: През устата с вода, питиета или хранителни вещества, особено морски продукти, които са замърсени с инфектирана урина или изпражнения; чрез тесен контакт (прибори за хранене, съдове, тоалет) с инфектиран човек. Епидемии се причиняват често от мухи, които пренасят причинителя на болестта.
Хепатит В и нито-А-нито-В: По кръвен път. Като входна врата са достатъчни микроскопични наранявания на кожата, в които попадат инфектирана слюнка, урина, изпражнения, вагинален секрет, семенна течност, кръв или кръвна плазма. Опасността от пренасяне е особено висока по време на полов акт. По-рядко инфекцията настъпва при лекарски манипулации, зъболечение, от недезинфекцирани игли при татуировки и акупунктура или при маникюр и педикюр. Кръвните банки се проверяват за хепатитен вирус, но за нито-А-нито-В хепатит все още няма доказателствена методика.
Преди да забележат болестта, инфектираните могат да предадат хепатита на други лица. Понякога до три месеца след излекуването в кръвта все още се намират заразни частички.
Риск от заболяване
Застрашени са лекари, сестри, лаборанти, когато трябва да боравят с инфектирана кръв. кръвни продукти или изпражнения. Рискът е по- висок в диализните и раковите отделения на болниците. Хората, на които често се прелива кръв (напр. хемофилици), вече не са така застрашени, откакто има методи за откриване на вируса. Наркоманите и хомосексуалистите носят относително висок риск.
В Югоизточна Азия, в страните на юг от Сахара и в региона на Аризона е много разпространен хепатит В.
Възможни последици и усложнения
Остър хепатит: В редки случаи острото възпаление на черния дроб може драматично да се влоши: след тежка сънливост идва душевно умопомрачение, след това безсъзнание. В разстояние на няколко дни настъпва смърт. Причините още не са изяснени. Алкохолиците се засягат по- често. Острият хепатит В може да хронифицира в 10 go 15 процента, а нито-А-нито-В хепатитът във всеки трети случай. Най-често това се случва при възрастните хора и такива в реконвалесцентен период.
Хроничен хепатит: Хроничното възпаление на черния дроб често протича без жълтеница и може да продължи с години. Ако е предизвикано от медикаменти, може да отзвучи от само себе си, след като се преустанови приемането им. Онези форми, които се дължат на HBV инфекция или нито-А-нито-В инфекция, могат да напреднат до чернодробна цироза (вж. по-долу). Дефекти на имунната система са причина за агресивната форма на хроничния хепатит, при който отново и отново се появява жълтеница и който рядко се излекува, а най-често води до чернодробна недостатъчност и/или чернодробна цироза.
Профилактика
Хепатит А: Чистота на храната и напитките и лична хигиена. Срещу този вид хепатит е възможна пасивна имунизация с гамаглобулин.
Хепатит В: Има имунизация.
Необходимост от лекарска помощ
Когато общото ви състояние е засегнато и ви направи впечатление оцветяване на урината, кожата и очите.
Самолечение
Веднага след като заболяването бъде разпознато, трябва заради опасността от зараза да избягвате контакти с други хора и стриктно да обръщате внимание на чистотата: урина, изпражнения, слюнка и кръв могат да пренасят болестта. Кесета, кърпи за ръце, спално бельо и съдове трябва да се изваряват.
Лечение
Хепатитът трябва да се докаже с изследване на кръвта. Още в началото на заболяването е възможно да се различат отделните хепатитни форми една от друга.
Няма лечение срещу причинителя. В повечето случаи за четири до шест седмици острото заболяване преминава от само себе си. Не е необходимо лежане на легло. Дайте си почивка, докато отзвучи температурата и лекарят установи, че кръвните стойности са се подобрили. След това можете да подновите обичайната си работа.
При девет от десет случая след три до четири месеца чернодробното възпаление се излекува напълно, а хепатит А почти винаги.
Кръвните стойности обаче трябва да се проконтролират до пълното им нормализиране.
Диета
Безапетитието в началото на заболяването след няколко дни преминава, не се налага ограничителна диета. Протичането на втората фаза от заболяването – противоположно на по-ранните схващания – се скъсява с употребата на богата на мазнини и белтъчини храна.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!