Едва ли съществува идеално съзъбие. Малките дефекти и изкривявания на зъбите са често срещано явление и могат да придават личностна окраска, дори особен чар на даден човек. С приключване на процеса на развитие на челюстта, лечението е целесъобразно само когато са засегнати дъвкането, говоренето и здравето на пародонциума (поддържащите зъба тъкани и връзки). Често то се налага, защото е пропуснато ранното челюстно-ортопедично осигуряване или не е проведено правилно. Например силната предна или задна захапка налагат често хирургическа намеса. Решението за това се взима от челюстния ортопед и хирург заедно с пациента.
Недостатъци: Обикновено се налага цялостно челюстно-ортопедично лечение, което може да продължи с години. Това означава голямо психическо натоварване. Фиксиращите апаратчета са видими и могат да навредят на професионалния живот и на отношенията с партньора. Същевременно предварително трябва да се излекуват съществуващите заболявания на пародонциума. Относно дългосрочния успех на подобни лечения при възрастни не са правени изследвания. Голяма е опасността от кариес и отлепване на емайла. Ако преди терапията е имало говорни проблеми, то те не изчезват автоматично. В повечето случаи се налага допълнителна терапия с логопед (говорен терапевт). Всичко това подсказва, че внимателно трябва да се претеглят предимствата и рисковете, преди да се вземе решение за пристъпване към лечение. Мъдреците често създават проблеми. Те например израстват на една страна, в резултат на което могат да се образуват зъбни джобчета и да се възпалят. Или не излизат напълно от челюстта. След което многократно трябва да бъдат изтегляни. Често при това силно изкривените корени създават усложнения.
АКО ЗЪБЪТ НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ СПАСЕН
Изваждането на зъба следва винаги да бъде последното лечебно средство. Един умъртвен зъб следва да бъде изваден, когато:
- каналите на корена му са силно изкривени и непропускливи и заболяването на върха на корена не може да бъде лекувано чрез резекция на коренния връх
- зъбът се клати поради възпаление на пародонциума (поддържащите зъба тъкани и връзки) и са налице хронични заболявания като ревматизъм, възпаление на бъбреците, сърдечни болести, възпаление на ириса на окото
- кариесът е достигнал до корена на зъба и той се е разрушил
- зъбът се е обърнал или много е израснал навън, респективно стои накриво и е причина за чести възпаления (напр. при мъдреците)
Вадене на зъби
Най-напред лекарят поставя местна упойка за обезболяване на мястото. След това отделя венеца от зъбната шийка и с клещи и лостове отделя зъба от зъбната трапчинка. И при добра работа може да се случи да се отчупят части от коронката и корените. Зъболекарят внимателно трябва да отстрани парченцата и прецизно да изчисти възпалената тъкан. Първото силно кървене след изваждането на зъба се спира посредством захапване на марлен тампон. Но за оздравяването е важно отворът в челюстта да се запълва от прясна кръв.
Обикновено след изваждане на зъб не е необходимо да се вземат болкоуспокояващи лекарства. Упойката продължава да действа още известно време след това. Многократното поставяне през деня на студен компрес отвън на оперираното място облекчава болката.
В никакъв случай не бива да се вземат обезболяващи средства с действащата субстанция ASS, тъй като тя стимулира кървенето. За предпочитане са лекарства, съдържащи парацетамол.
Много зъболекари предписват приемането на антибиотици, въпреки че локалното третиране е напълно достатъчно. Ако зъболекарят ви предпише антибиотици, попитайте го за причината. Това е оправдано, когато:
- съществува опасност от разпространяване на местно ограничените инфекции, например продължаващо подуване, също и на лимфните възли, температура
- защитните сили на организма са отслабени
- при пресни наранявания в областта на челюстта трябва да бъдат предотвратени инфекциите
Не бива да се прилагат антибиотици за намазване на лигавицата, например под формата на мехлеми. Те намаляват съпротивителната сила срещу болестотворни зародиши.
КАКВО ДА ПРАВИМ СЛЕД ХИРУРГИЧЕСКА ИНТЕРВЕНЦИЯ
Трябва да почивате. Дръжте езика далеч от раната. Говорете малко, яжте само каши. Избягвайте дразнещи субстанции като кола, пушек, кафе.
Не се препоръчват промивки с разтвори за гаргара и чайове. Те пречат на оздравителния процес.
Ако отново кървите, трябва да се изплакнете и да захапете чиста нагъната кърпа. Ако кървенето не спре по този начин до един час, трябва да отидете на зъболекар
Ако 2-3 дни след махането на зъба възникнат силни болки и отворът е запълнен вместо с кръвни съсиреци със сиво жълт, лошо миришещ налеп, лекарят отново трябва да дезинфектира раната, да я освободи от евентуални остатъци, забравени в нея, и да я почисти.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!