Стомахът е мускулен сак с вместимост един литър, който събира храната и я подготвя за храносмилането. Въглехидратите остават около час в стомаха, белтъците малко по-дълго, а мазнините – най-дълго. Чрез пилорния мускул стомахът предава храната по-нататък на дванадесетопръстника. Мускулните движения, чрез които стомахът добре измесва храната, се регулират от вегетативната нервна система. Тя е отговорна и за производството на стомашен сок и хормоните хистамин, простагландин и гастрин, които от своя страна направляват храносмилането. Тъй като настроенията и душевните състояния чувствително повлияват вегетативната нервна система, стомахът се нарича още „ветропоказател на душата“. Който има стомашни оплаквания, би трябвало да потърси причините основно в душевната област и да поговори за това с лекуващия го лекар.
Стомашните оплаквания са чести. Всеки десети пациент, който посещава практикуващия лекар, страда от това. От друга страна, много хора, които имат стомашни оплаквания, не търсят лекар.
Функционална диспепсия – нервен стомах
Оплаквания
Оплакванията се появяват периодично или от- време навреме, поотделно или в комбинация, често по време или след ядене. Затова мнозина, които страдат от тях, погрешно смятат, че са причинени от храната:
- парещи, спастични болки в горната част на корема
- гадене, повръщане
- киселини, оригване
- чувство за натиск, чувство за пълнота, газове
- безапетитие
- сухота в устата, парене по езика и/или затруднено гълтане
Често оплакванията са съпроводени от депресивно настроение, страх, неспокойствие, безсъние, чувство за неудовлетвореност, мравучкане в устата, затруднено дишане, сърдечни оплаквания или треперене на крайниците.
Причини
- кризи в живота (пубертет, женитба, раждане на деца, средата на живота, смяна на професията и т.н.
- тежка загуба (на партньор, на работа, на родина)
- работа на конвейр, тежка физическа работа и работа на смени
- горещината и нередовното хранене могат „да ударят в стомаха“ и да причинят смущения в перисталтиката
- страхови ситуации или свързани с разочарование, могат да отключат гадене и повръщане. Организмът изхвърля от себе си това, което е „за коша“, например напрежения или конфликти в училище, които са непоносими за ученика
- погнусата също е „културна придобивка“ – човек „се учи“ да се гнуси от определени неща
Риск от заболяване
Стресът и душевното натоварване повишават риска от стомашни оплаквания.
Възможни последици и усложнения
Ако оплакванията се повтарят, съществува опасност да се увреди стомашната лигавица и да възникват стомашни язви. Това се случва при всеки трети случай.
Профилактика
- помъчете се да отвикнете от пушенето
- винаги, когато сте в състояние, избягвайте стресовите ситуации
- съзнателното разтоварване може своевременно да отстрани оплакванията
- акупунктурата може да помогне стресът, ако не бъде преодолян, да бъде преживян по-леко
Необходимост от лекарска помощ
Когато оплакванията се повтарят. Тъй като оплакванията при язва на стомаха и дванадесетопръстника са много сходни, ако и след четири седмици не са изчезнали, лекарят би трябвало да огледа стомашната лигавица с ендоскоп. Така може да бъде изключена и често погрешно поставяната диагноза „гастрит“.
Самолечение
Направете сами „нещо добро за себе си“:
- би трябвало да се откъснете и да отпочинете в спокойна обстановка; с разтоварващата техника по Фукс това става по-лесно
- ако е възможно, би трябвало да избягвате всеки стрес, вълнение, яд и страх
- термофорът, топлите влажни или студени компреси могат да намалят болките
- алкохол и цигари би трябвало да употребявате с мярка, при която ви е добре, да ги избягвате на гладен стомах. След разговор с лекаря преустановете вземането на всякакви увреждащи стомаха медикаменти
- не е необходима специална диета. Яжте това, което ви харесва, и избягвайте това, което не ви понася. Би трябвало да изключите от менюто си трудно смилаеми, горещи и студени ястия. Не яжте късно вечер. За предпочитане са храни, съдържащи баластни вещества с много зеленчуци, плодове и пълнозърнести продукти
- само с церемонията по приготвянето им и пиенето им на глътки чайовете могат да облекчат оплакванията
- акупресура. Можете и сами да практикувате този масаж чрез натиск, най-добре е обаче, ако го прави друг човек
Лечение
- акупунктура
- хомеопатично лечение
- масажи. Те действуват общо отпускащо; особено ползотворни са масажите на съединителната тъкан
- определени дихателни техники могат да разтоварват и да подпомагат оздравителния процес
Медикаменти
- при гадене: еднократно приемане на средства, съдържащи хистамин. Те действуват общо потискащо, затова след приема им би трябвало да не шофирате и да не обслужвате машини. Други самостоятелни или комбинирани средства са по-малко полезни.
- подуване и чувство за пълнота в стомашно- чревния тракт се предизвикват от прекомерно газообразуване. Действието на предлаганите срещу това средства се оспорва от Американските лекарствени власти. Ако все пак имате впечатлението, че тези средства ви носят облекчение, спокойно можете да ги вземате за кратко време
- ползата от лекарства против безапетитие е спорна
- често на стомашноболните се изписват успокояващи средства. Те обаче имат много странични действия и могат да доведат до зависимост. Има смисъл в еднократното вземане на бетаблокер при остър стрес. Не би трябвало да приемате невролептици при остри стомашни болки
Успокояващите средства премахват само симптомите, а не причините за оплакванията. Ако искате да се справите с по-дълбоките причини, имате нужда от помощ.
Успокояващи стомаха чайове
Листа от мента
Приготвяне: Една супена лъжица листа от мента се заливат с чаша гореща вода; запарват се 5-10 минути, след това се прецеждат. Приложение: Три-четири пъти дневно да се изпива по една чаша горещ, прясно приготвен чай между храненията.
Цветове от лайка
Приготвяне: Една супена лъжица цвят от лайка се залива с една чаша вряща вода; запарва се десет минути, след което се прецежда. Приложение: Три-четири пъти дневно да се изпива по една чаша прясно приготвен, топъл чай между храненията.
Бял равнец
Приготвяне: Както лайката, но се използуват две чаени лъжички равнец.
Възбуждащи стомашни чайове Те възбуждат секрецията на стомашен сок, подпомагат храносмилането и помагат при оплаквания, свързани с недостатъчна секреция на стомашен сок. Готовите чайове най- често са приятно горчиви или много горчиви. Странични действия: Отвреме навреме главоболие при хора, които са чувствителни към горчивите вещества.
Червен кантарион
Приготвяне: Една-две лъжички червен кантарион се заливат с една чаша кипяща гореща вода; запарват се 15 мин, след което се прецеждат.
Приложение: Прясно приготвената, умерено топла настойка се пие половин час преди ядене бавно и на глътки.
Комбиниран чай
Рецепта: 25 г червен кантарион, 25 г пелин, 20 г корени от тинтява, 20 г кори от портокал, 2 г канела
Приготвяне: Две чаени лъжички от сместа се заливат с една чаша кипяща вода; оставят се да престоят 10-15 мин, след което се прецеждат.
Приложение: Прясно приготвената, умерено топла настойка се пие половин час преди хранене.
Внимание: Да не се прилага при язви на стомаха и дванадесетопръстника.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!