Днес раждането на деца не се възприема вече като естествен елемент на „осъществения“ живот. Бащинството или майчинството вече не представляват единствената житейска перспектива на всеки. В противовес на това „обществото“, околните все още очакват от двойката да има деца или да иска да има деца. Все още макар и не в такава степен, както по-рано – те изискват от жените да „докажат“ своята женственост и оплодителните способности на мъжете си чрез майчинството. Обществото е все още твърде далеч от акцептиране на желаното или нежеланото бездетство.
Желанието за деца се изявява повече или по-малко в живота или през различните етапи от живота на всеки човек, често е амбивалентно и зависи от актуалното състояние на дадена връзка, социалната среда и културния кръг, в който той живее. По принцип всеки човек е убеден в невредимата си способност да опложда, респективно тя да ражда деца. В тази връзка констатацията, че са безплодни, поражда у повечето хора остра житейска криза – дори при тези, които не са изградили своята житейска концепция и идентичност върху представата да бъдат родители.
При това все повече нарастват опасенията, че драстично намалява възможността родител- ството да се избира съзнателно или решението да се предоставя на случайността: през последните 25 години безплодието се е увеличило повече от два пъти.
Ако в началото на 60-те години само осем процента от новобрачните семейства, желаещи деца, са били безплодни, то днес всяка шеста, дори пета двойка е бездетна, без да желае това. Една двойка се счита за безплодна, ако след една или две години съвместен живот с редовни полови сношения без използване на противозачатъчни средства не се е сдобила с дете. За причините за разрастването на проблема може само да се предполага. Все още няма достатъчно изследвания в тази насока. Всъщност изследователите на причините в световен мащаб са склонни да застъпват гледището, че вредните
вещества и психосоциалното натоварване от заобикалящата среда пречат на оплождането и дори на развитието на ембриона.
Само една трета от проблемите биха могли да се обяснят с това, че днес много хора планират твърде късно да имат деца – след професионалното си осигуряване: с напредване на възрастта плодовитостта намалява по биологични причини.
Работното място като рисков фактор
Въздействието на отровите в околната среда е значително. Показателен за това е броят на прекомерно засегнатите професионални групи. Безплодните хора в посочените по-долу професионални групи са повече, отколкото в други професии:
- селскостопански работници, лозари, горски работници и градинари, които работят с препарати за унищожаване на плевелите и вредителите
- лаборанти и работници от химическата промишленост
- лекари и сестри анестезиолози
- медицински сестри, които работят незащитени с ракови препарати
- работници от текстилната и кожарската промишленост
- бояджии
- работници от оловно-медните заводи
Изследвания, проведени върху мъже от Швеция, показват, че през последния четвърт век делът на функционално годните сперматозоиди е намалял наполовина. Тази тенденция е застъпена повече в градовете, отколкото сред селското население. Тя се потвърждава и от съобщения от Съединените щати. Сигурно е, че вездесъщите и широко разпространени във веществата на труда хлорирани въглеводороди убиват мъжките полови клетки. Тежките метали като живак, кадмий, олово, препаратите за унищожаване на плевелите и вредителите, особено дибромхлорпропанът увеличават опасността. Йонизиращите лъчи със сигурност могат да увредят половите жлези у жената.
Отровите на околната среда погубват и бъдещото дете. Една до две трети от всички бременности завършват преждевременно, а много от тях още през първия месец от бременността. Според преценки на учените вредните вещества причиняват 20 до 30% от всички изхвърляния на плода. Във връзка с преждевременните раждания в кръвта на майката и на фетуса са открити линдан, алдрин, ДДТ и РСВ – всички от групата на CKW.
Повишен е рискът от абортиране при:
- медицинските сестри от онкологичните заведения
- жените от анестезиологичните екипи
- работничките от обувната промишленост, които влизат в съприкосновение с много разтворители и лепила: мъртвите раждания при тях са подчертано по-чести, отколкото в други професии
Рискови фактори навици, стрес, напрежение
При всяка четвърта двойка, която се ориентира към медицинско лечение заради неосъществено желание за деца, виновник за безплодието са душевни причини. Често шансовете за плодовитост намаляват по банални причини: например начинът на сексуалното сливане, незнание за благоприятното време за зачатие. Нерядко половото съжителство е затормозено от сексуални смущения като преждевременна еякулация, ерекционни и оргазмени смущения. Или обратно, незадоволително изживените полови контакти стават база за развитие на сексуални смущения посредством „поведението на избягване“. В такъв случай „изучените“ начини на реагиране на партньорите поддържат смущението. Стресът може да разруши пряко или косвено чувствителния регулаторен кръг между хормони и сексуални функции: професионалното напрежение, прекомерното физическо натоварване, злоупотребата с напитки, подправки, тютюн и лекарства, както и стресът от желанието за деца. Изтощението може да убие сексуалното желание. Подобно въздействие могат да окажат конфликтите с партньора, подсъзнателното отхвърляне на евентуална бременност. Едно изследване, проведено в Берлин, показва какво значение могат да имат подобни неизмерими фактори и как тяхното въздействие може да е преходно: от хиляда жени, посетили кабинета по стерилитет, почти половината забременели след първите разговори без лечение, една четвърт – по време на поставяне на диагнозата. Лечението било наложително само при 28%.
Медиците изобщо имат за цел да лекуват „страданията“ на тялото и виждат в сексуалността предимно размножителната функция. От своята гледна точка те свеждат „житейския проблем безплодие“ до органично заболяване. Продължителното време и скъпоструващите усилия на различните изследвания и лечения засилва у засегнатите чувството за инвалидност.
Скръбта заради „негодността“
В съвсем обикновеното желание за деца се крият изисквания към собствената личност. Диагнозата „стерилност“ се изживява от засегнатите като дълбоко накърняване на чувството им за собствена пълноценност. Тя се възприема като загуба на едно жадувано отношение, загуба на възможността да можеш да изживееш собственото си майчинство или бащинство, загуба на семейната непрекъснатост или на продължаването на собственото аз, загуба на мечтите и надеждите. Както всяка раздяла това носи скръб. Процес, който може да продължи месеци и години.
След първия шок човек прави опит да отрече действителността. Много бездетни двойки често сменят лекарите с надежда за „по-благоприятна“ диагноза или „по-успешни“ лечебни методи.
Неделикатността на хората от близкото обкръжение допринася за упоритото изживяване на чувства на ярост, завист и вина. Разпространената представа, че жената е истинска жена само когато роди дете, че който не може да създаде дете е „неексплодирала граната“, като давление отвън или отвътре постоянно подхранва усещането за негодност и малоценност.
Често в хода на лечението на стерилитета любовният живот става все по-мъчителен. Партньорите избягват секса, защото са загубили желанието си за него. Кризата засяга все повече житейски сфери. Всяко развитие в „репродуктивната медицина“, което се възприема като обещание за безнадеждните случаи, подхранва нови надежди и насажда още по-дълбоко разочарование.
Едва когато двойката се акцептира като безплодна и намери други пътища да изгради живота си плодоносно, скръбта е свършила своята работа.
Но дори когато жадуваното дете един ден се появи, не покълва надеждата, че вече е дошъл краят на мъките. Още през 1980 година в едно изследване от Берлин се констатира, че при жени, които са забременели след лечение на стерилитет, по време на бременността са възникнали много повече усложнения. Абортите и оперативните намеси при раждането са били много повече.
Пет пъти повече, отколкото при другите бременни, са били силните повръщания, а при всяка пета жена те са продължавали и след раждането. Тези жени са можели да кърмят децата си по-кратко време, отколкото другите. Те обграждат децата си с прекомерни грижи и предпазливост. Проблемите с партньора не са намерили разрешение. Напротив: цифрата на разводите при тази група се оказала три пъти по-висока, отколкото при другите майки.
За ролята, която имат отношението към детето и бездетството, е показателно повторното изследване на жени, които окончателно се отказват от усилията да забременеят след неуспешни опити за изкуствено оплождане: 15 месеца след прекъсване на лечението 39% от тях вече са били бременни. Отказването от „фантазиите за постижимост на желаното“ било по- плодовито от медицинските опити. По подобен начин въздейства и решението да се осинови дете. Често след това жените забременяват. Отдавна е преодоляна представата, че в повечето случаи жените са виновни за безплодието на дадено съжителство. Днес се приема, че различ- но тежките смущения в плодовитостта се разпределят равномерно между двата пола. При приблизително всяка трета двойка причината за безплодие остава медицински неизяснена. Тъй като плодовитостта на дадена двойка зависи от потенциала на двамата партньори и тъй като намалената плодовитост на единия партньор може да се уравновесява от високата плодовитост на другия, едва ли е възможно да се направят заключения за плодовитостта на индивида. При определени обстоятелства всяка жена и всеки мъж могат да станат „плодовити“ хора с друг партньор, респективно партньорка. Ето защо, когато желаното дете не се появява, от самото начало трябва да бъде изследвана не само жената, но и мъжът. Тъй като медицината доскоро също така поставяше табу върху мъжкото безплодие, както правеха и самите мъже, все още има твърде малко андрологични кабинети, които се занимават с тези въпроси. Готов- ността на мъжа да се подложи на андрологично изследване може да се окаже онази стъпка в отношенията между партньорите, която до такава степен намалява напрежението между тях, че в много случаи спонтанно се стига до забременяване.
Когато опитите за забременяване останат неуспешни, в повечето случаи жената излага проблема първо пред доверения си гинеколог.
При уролога или в андрологичния кабинет мъжете ще намерят специалисти, които могат да изследват и лекуват мъжкото безплодие. По-целесъобразно е все пак заедно да поемете по пътя и да се обърнете за консултация към специалисти, които се занимават с въпросите на плодовитостта. Това от своя страна съществено може да скъси времето за необходимите . Изследвания и лечебни процедури и да ограничи обусловените от тях физически и душевни страдания.
Във всички случаи трябва да се подготвите за три до шест месеца, през които жената ежедневно трябва да измерва температурата си, необходимо е многократно да отивате на прегледи и проверки. Предписаният „секс по команда“ – в определени дни, по определено време – може за охлади сексуалното ви изживяване и да предизвика депресии. Постоянното уповаване на лекаря, че сега той е поел отговорността за „техническия успех“, може да доведе до проблеми във взаимоотношенията с партньора.
Как да си помогнем сами, когато желаното забременяване не настъпва
За двамата партньори
- избягвайте медикаменти, които пречат на плодовитостта, ограничавайте консумацията на алкохол и цигари
- по възможност спете заедно през три дни, особено по време на плодоносните дни. По-късите паузи намаляват шанса за успех. След коитуса жената трябва да остане да лежи по гръб още десет минути (евентуално с възглавница под ханша)
- отделете време за себе си и един за друг. Помислете как можете да освободите трудовото си ежедневие от стрес и превъзбуж дане
- още по-добре е да излезете в отпуск „със смяна на тапетите“. Така можете да се откъснете и да правите това, което ви доставя радост
- смяната на климата стимулира виталността, слънчевата светлина подобрява настроението. Едно пътуване на юг ще пробуди жизнените сили
- усвоявайте техники за отпускане
- масажите и калните бани отпускат. Изживявайте тези процедури не като „лечение“, а като „приятни милувки“ за тялото
- поддържайте се във форма с възстановителен спорт (не спортуване за постижения)
- навярно отдавна е трябвало да промените навиците си на хранене. Пълноценната храна с много пресни зеленчуци и плодове може да бъде един добър стимул
За жената:
- престанете с диетите за отслабване. Те могат да навредят на циркулацията на хормоните. Хранете се разнообразно, но не твърде обилно
- много растения стимулират хормоналния регулаторен кръг. Тук спадат здравецът, розовият храст, семената на нара и лютичето. Те трябва да се пият като чай в продължение на няколко месеца
За мъжа:
- не носете твърде тесни слипове или панталони. Предпочитайте долно бельо и панталони от естествени влакна. Не спете под пухени завивки. Избягвайте посещения в сауна или минерална баня. След три до шест месеца лошите страни от твърде силното въздействие на топлината (намаляване качеството на сперматозоидите) ще бъдат преодолени
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!