Оплакванията първоначално не се вземат насериозно и често прогресират бавно. Първи признак за настъпваща бъбречна слабост е по-честото нощно уриниране, отколкото досега. Урината се състои главно от вода, докато отпадните продукти прогресивно се задържат в организма. В резултат на това се усеща нарастваща умора и летаргия. Може да се появи задух. В по-нататъшното протичане се отбелязва гадене, повръщане, безапетитие и неприятен вкус в устата. Жълтокафяво оцветяване на кожата, сърбеж.
Последният стадий на бъбречната недостатъчност (уремията) може да доведе до възпаления на сърдечната торбичка, едем на белия дроб, парези и накрая кома.
Причини
Тежки, повтарящи се инфекции на бъбреците (напр. хроничен пиелонефрит или гломерулонефрит) увреждат бъбречната тъкан и водят до ръбцообразуване. В резултат на това бъбрекът може да изпълнява все по-слабо своята функция.
Други причини могат да бъдат: дългогодишна злоупотреба с обезболяващи средства; повишено с години кръвно налягане; увреждания в резултат на диабет. В редки случаи някои наследствени заболявания на бъбреците (напр. цистиноза) могат да доведат до хронич- на бъбречна недостатъчност.
Риск от заболяване
Всички възрастови групи могат да бъдат засегнати от бъбречна слабост или бъбречна недостатъчност. Застрашени са преди всичко лица, които в продължение на години непрекъснато приемат обезболяващи средства.
Възможни последици и усложнения
Като последица на хроничната бъбречна недостатъчност могат да възникнат повишено кръвно налягане, намалени концентрационни възможности, състояния на изтощение, невротично държание, загуба на тегло, увреждания на скелетната система, мъчителен сърбеж, загуба на сексуално влечение, импотентност, нарушена защита срещу инфекциите, склонност към кръвоизливи, малокръвие, увреждания на сърцето и други здравословни проблеми.
В последния стадий на болестта е възможен тотален отказ на бъбреците.
Профилактика
Избягване злоупотребата с обезболяващи средства. Лекарските прегледи през определени интервали също са своеобразна профилактика.
Необходимост от лекарска помощ
- ако ви се налага да уринирате по-често от обикновено
- при необяснима загуба на тегло
- при продължително гадене; особено ако’то се проявява по-силно сутрин
- при често, необяснимо повръщане
- при необяснима умора и отпадналост
Самолечение
Пийте много вода. Не вземайте на своя глава каквито и да било медикаменти, докато не се консултирате с лекар.
Лечение
Обратима е само острата бъбречна недостатъчност. Хронично напредващата бъбречна недостатъчност рано или късно неизбежно води до заместителна терапия: хемодиализа (промиване на кръвта), перитонеална диализа или бъбречна трансплантация.
Хемодиализа (промиване на кръвта)
Когато бъбреците започнат да изпълняват по- малко от пет процента от нормалната си функция, вредните вещества трябва да се филтрират посредством изкуствено пречистване на кръвта (диализа). Това се осъществява с помощта на уред, който се включва към кръвообращението и извлича повечето вещества, които могат да бъдат отровни за организма. Кръвта обтича филтрите в диализатора и накрая отново се влива в кръвообращението. Диализата нормално се провежда три пъти в седмицата и продължава от четири до пет часа.
Отвеждането на кръвта става най-често от дясната или лява предлакътница посредством съдов достъп, наречен шънт. Този шънт се изработва оперативно: чрез него вената се свързва с артерия или двата съда се свързват един с друг с пластична протеза под кожата. Диализи се провеждат не само в болницата, но след съответно обучение могат да се извършват и вкъщи. За целта член на семейството трябва да усвои за няколко седмици техническото провеждане и наблюдението по време на диализа. Като придружаващо лечение пациентите на диализа трябва да спазват относително строга, бедна на белтък диета, да се хранят безсолно и да пият малко.
С помощта на диализата много пациенти остават работоспособни и често имат – без времето на диализата – нормално ежедневие. При хемодиализа три пъти седмично пациентите трябва да прибягват до машината, в останалото време външно не се различават от здравите. Редица оплаквания при хроничната бъбречна недостатъчност бързо се подобряват с диализата. Очакваната продължителност на живота зависи от основното заболяване. Днес вече много пациенти се диализират в продължение на десет и повече години.
Перитонеална диализа
При този метод перитонеумът, който обвива коремната кухина, се използува като филтър, заместващ бъбреците: под наркоза в коремната кухина на бъбречноболния пациент се въвежда тънък изкуствен маркуч. Краят му остава видим на корема, докато трае диализата – в продължение на месеци или години.
На този край се закача торбичка, в която се намират два до три литра стерилен воден разтвор. Под действие на тежестта течността изтича от поставената нависоко торбичка за 15 до 20 мин в коремната кухина. Там тя се задържа. Маркучът и празната торбичка остават прикачени и се носят незабележимо под дрехите. Съставът на разтвора действува така, че от множеството фини кръвоносни съдове по перитонеума се извличат вода, а с нея и отровни вещества, които иначе се отделят през бъбреците.
След около четири до осем часа празната торбичка се поставя на земята и под действие на тежестта течността съдържаща отровните вещества за 15 до 20 минути изтича от коремната кухина обратно в торбичката. Тогава се прекача нова торбичка с плакнеща течност и коремната кухина се напълва отново. Така се осъществява – почти както при работата на бъбреците – постоянна дезинтоксикация на организма.
Предимства: За разлика от хемодиализирания, болният на перитонеална диализа не разчита на помощта на друг човек.
При постоянната дезинтоксикация кръвното налягане се поддава по-добре на регулиране отколкото при машинната диализа, общото състояние и кръвната картина най-често са по-добри. Освен това не се налага спазването на диета, бедна на белтъчини.
Недостатъци: Съществува опасност от бактериална инфекция на перитонеума. Този риск разбира се е незначителен, ако смяната на течността се осъществява с голямо старание и чистота.
Друг недостатък е постоянното носене на празната торбичка под дрехите. При новите системи за перитонеална диализа това вече не е необходимо.
Бъбречна трансплантация
При хроничната бъбречна недостатъчност трансплантацията на бъбрек почти винаги е най-добрият вариант за лечение, тъй като позволява пълноценно възстановяване (при жените дори бременност) и в перспектива независимост от болницата, както и от диализата. Бъбречните трансплантации често не са възможни при пациенти с тежки допълнителни заболявания (хронични инфекции, сърдечно-съдо- ви заболявания) и при по-възрастни хора. Подготовката за трансплантация изисква поредица от редовни контролни изследвания. Операцията сама по себе си се извършва само в специално изградени за тази цел центрове. При трансплантацията бъбрекът се присажда в долната част на корема на пациента, а нефункциониращите бъбреци остават в тялото. Приемателите на бъбреци много години на списък, докато се появи съответен трансплантант. Като дарителски органи най-често се използуват бъбреци от пострадали при злополука или млади жертви на апоплектичен удар. Продължителността на чакането зависи преди всичко от кръвната група и различните тъканни маркери.
В избрани случаи съществува също възможността да се пренесе орган от жив дарител, например от родителите или братята и сестрите, ако е осигурена имунологична поносимост. Трансплантацията удължава живота на болния и не крие почти никакви рискове. Но:
- могат да се появят – разбира се рядко – усложнения по време на операцията
- докато чуждият бъбрек е в организма непрекъснато трябва да се приемат медикаменти, които потискат действието на защитната система на организма, тъй като в противен случай организмът би го отхвърлил. Колкото по-голяма е имунологичната съвместимост между донора и реципиента, толкова по-малки са тези рискове.
Въпреки медикаментите, потискащи имунната реакция, все пак има вероятност организмът да отхвърли бъбрека след неопределено време. В такива случаи отново се налага хемодиализа, перитонеална диализа или нова трансплантация.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!