Внезапно настъпващо втрисане, температура, силни болки точно над хълбока, гадене и повръщане (бъбречна колика). По-често и по-трудно уриниране. Урината може да бъде мътна или в резултат на примеси от кръв дори леко червена на цвят.
Причини
Най-често възходяща инфекция на пикочните пътища, причинена от бактерии. Катетри, малформации, уголемена простата и т.н. стесняват пикочните пътища, затрудняват оттока на урината и така благоприятствуват инфекцията.
Честа причина при децата е т.нар. рефлукс: с това понятие медиците означават връщане на урина от пикочния мехур нагоре по уретера на базата на вродено увреждане на неговата клапа. В редки случаи възпалението на бъбречното легенче може да бъде предизвикано от микроорганизми от кръвта.
Рискът от заболяване нараства
- при пациенти с чести възпаления на пикочните пътища
- при пациенти с рефлукс
- при жени по време на бременност
- при пациенти с катетър
- при камъни в бъбрека и пикочния мехур
- при уголемяване на простата
Възможни последици и усложнения
При своевременно лечение усложненията са редки. При деца, диабетици или немощни хора инфекцията може да премине в кръвта и да доведе до отравянето й (уросепсис).
Профилактика при жените
„Правилен“ тоалет: почистване „отпред“ (откъм перинеума) „назад“ (към ануса). За да се избегнат нови инфекции на пикочните пътища, а с това и покачващата се опасност от хронично възпаление на бъбреците, Комисията по лекарствените средства на Немското лекарско общество препоръчва следните мерки:
- да се избягват интимни шпрейове, бани с пяна и дезинфекциращи разтвори, както и по-лютиви сапуни, тъй като те увреждат кожата и лигавицата и с това осигуряват по-добра почва за бактериите
- при наличие на течение винаги да се потърси съветът на лекар, тъй като то повишава опасността от инфекция
- поемането на много течности („изплакване“) потиска поселяването на пикочните канали с бактерии
- да не се задържа дълго урината, тъй като голямото и прекомерно изпълване на мехура намалява защитата му срещу бактерии
- преди полов акт изпивайте чаша вода и освобождавайте мехура си непосредствено след това
Профилактика при мъжете – виж Уголемяване на простатата
Необходимост от лекарска помощ
Веднага.
Самолечение
Не е целесъобразно. Тук диуретичните чайове не помагат.
Лечение
Обикновено антибиотици. След едно- или двудневно лечение оплакванията чувствително се подобряват. Въпреки всичко може да се наложи приемане на антибиотици 14 дни и по-дълго. При лица, които често страдат от възпаление на бъбреците, след оздравяването лекарят назначава различни изследвания, за да установи евентуалните причини, лежащи в основата им: кръвни и уринарни тестове, рентгенови снимки на бъбреците, ехографско изследване на бъбреците, изследване за рефлукс и др.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!