Неконтролируемо освобождаване на урина през деня и нощта. Неволево отделяне на урина при кашлица, натиск, кихане, повдигане и други телесни натоварвания.
Причини
- психосоциален стрес
- инфекция на пикочните пътища
- слабост на мускула, който затваря пикочния мехур (най-често проява на възрастта). При по-възрастните жени се благоприятства от хормонални промени
- Вродени деформации и аномалии на пикочните пътища
- неврогенни причини (заболявания или наранявания на гръбначния или главния мозък)
При жените: Отслабване на мускулатурата на тазовото дъно в резултат на бременност или наднормено тегло. Този вид слабост на пикочния мехур лекарите означават като стресова инконтиненция.
При мъжете: Заболявания на простатата.
Риск от заболяване
Мехурната слабост се среща много често и с напредване на възрастта става още по-честа.
Възможни последици и усложнения
Причините за инконтиненция на урината най-често са безобидни, проявите й обаче са неприятни. Типичният мирис издава „нечистоплътност“, създава несигурност и се стига дотам, човек почти да не се решава да излезе от къщи.
Профилактика
Срещу проявите на възрастта като причина почти няма възможност за профилактика. При заболявания специализираното лечение най-често може да предотврати оплакванията.
Необходимост от лекарска помощ
При поява на оплакванията.
Самолечение
Редовно изпразване на урината, за да се изпреварва неволевото отделяне и да се „възпитава“ мехурът. През деня би трябвало да се пие не по- малко от преди, но вечер течностите да се ограничават.
Трениране на мускулатурата при жените:
- По време на уриниране в тоалетната отвреме навреме волево да се прекъсва струята на урината. Това тренира затварящия мускул и мускулатурата на тазовото дъно
- по същия начин мускулатурата на тазовото
- дъно може да се тренира и без уриниране – седейки, незабележимо от останалите
- напрягане на мускулатурата на тазовото дъно и задържане така толкова дълго и силно, колкото е възможно
Тази мускулна тренировка да се провежда толкова често през деня, колкото пъти се сетите за нея, най-малко обаче десет до двадесет пъти. Ако причината за мехурното увреждане не може да се лекува, остават следните възможности:
- специално бельо или приспособления, които да попиват урината и да неутрализират миризмата
- за мъжете има вид кондоми, които се надяват върху пениса и отвеждат урината по един маркуч в торбичка. Торбичката се носи до тялото под облеклото и отвреме навреме трябва да се изпразва
- катетър, който през уретрата се въвежда в пикочния мехур. През катетъра урината изтича в една торбичка.
Тези помощни средства можете да получите във всеки санитарен магазин или аптека, където може дискретно да бъдете осведомен за тях. Инконтиненцията е дискретен проблем.
Лечение
Изследванията (уринни тестове, рентгеново изследване) трябва най-напред да открият причината за мехурната слабост. Мехурна слабост, която има анатомични причини (напр. вродени малформации, заболяване на простатата, наранявания, фистули), се лекува най-често с хирургични мерки.
При така наречената мехурна слабост в резултат на наранявания или болестни процеси В мозъка, в гръбначния мозък или на нервните клончета, инервиращи мехура, лечението едва може да повлияе, но оплакванията се подобряват. Провежда се лечение с медикаменти, действащи отпускащо (антихолинергични), мехурен катетър и различни хирургични мероприятия (напр. изкуствен изход за урината и т.н.).
Стресова инконтиненция
По-леките оплаквания могат да бъдат повлияни с трениране на мускулатурата на тазовото дъно. Ако като причина за инконтиненцията се установи атрофия на лигавицата на базата на естрогенен недоимък, може да е целесъобразно приемането на хормона естрадиол. Тежките оплаквания изискват според обстоятелствата хирургични мерки.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!