При обмяната на веществата в организма приетата храна се преработва. При това възникват отпадни продукти, които трябва отново да бъдат освободени. Без бъбреците за кратко време организмът би бил смъртоносно отровен.
Бъбреците са като водни филтри, които филтрират неупотребимите вещества и заедно с ненужната вода ги отделят като урина.
Освен това бъбреците имат задачата да регулират съдържанието на соли и вода. Те са включени в продукцията на хормони и витамини и повлияват образуването на кръв, обмяната на веществата в костите и регулацията на кръвното налягане.
Всеки човек притежава два бъбрека и всеки бъбрек се състои от повече от един милион съставни части (нефрони), които филтрират кръвта (гломерули) и концентрират урината (тубули). Урината се стича от бъбречното легенче по пи- кочопровода (уретер) до пикочния мехур и когато се събере в количество от 0,4 до 1 л по пикочния канал се освобождава от организма. Най-честите заболявания на пикочните пътища са инфекциите. Те възникват от това, че более- тотворни микроорганизми проникват през пикочния канал (уретра) в пикочния мехур и в пикочопровода. В редки случаи болестотворните причинители могат да попаднат в бъбреците от кръвообращението. Половината от всички бъбречни инфекции не предизвикват никакви оплаквания. Най-често от инфекции на пикочните пътища като мехурен катар или възпаление се засягат жените, мъжете под 50 години почти не страдат от това.
Мехурен катар, възпаление на пикочния мехур
Оплаквания
Непрекъснати позиви за уриниране, при които се отделят само малки количества урина; уринирането може да е съпроводено от парене или бодежи; в някои случаи урината е кървава и мирише много силно.
Диуретични чайове
Тези чайове могат, преминавайки през пикочните пътища, да осъществяват допълнително изплакване и така да бъдат полезни. Такива чайове не трябва да се използуват при възпаления.
Внимание:
В никакъв случай не трябва да пиете чайове за пикочния мехур, ако страдате от отоци, възникнали в резултат на увредени сърце или бъбреци. В тези случаи поемането на големи количества течности е опасноза здравето.
Брезови листа
Приготвяне:
- една-две лъжици брезови листа се заливате чаша гореща вода
- престояват 15 минути, след което се прецеждат
Приложение:
Три-четири пъти на ден по една чаша прясно приготвен чай.
Листа от хвощ
Приготвяне:
- две-три чаени лъжички листа от хвощ се заливат с чаша кипяща вода
- врат пет-десет минути
- престояват 15 минути, след което се прецеждат
Приложение:
Няколко пъти дневно по една чаша прясно приготвен чай между храненията.
Комбиниран диуретичен чай
Рецепта:
- 20 г листа от бреза, 20 г корени от троскот, 20 г листа от енчец, 20 г корени от гръмотрън, 20 г сладко коренче Приготвяне:
- една лъжица от сместа се залива с една чаша гореща вода
- запарва се 10 мин, след което се прецежда
Приложение:
Няколко пъти дневно по една чаша прясно приготвен чай между храненията.
Причини
Инфекция на урината с болестотворни микроорганизми. Най-често става дума за бактерии. При мъжете оплакванията се появяват най-често във връзка с уголемяване на простатата.
Рискът от заболяване нараства
- при аномалии на пикочните пътища
- при бъбречни камъни или камъни в мехура
- при душевни натоварвания
- при поставянето на траен катетър
При жените
Жените страдат значително по-често от възпаление на пикочния мехур от мъжете. Това вероятно е така, защото отворът на пикочопровода при жените е разположен относително по- близо до влагалището и ануса и при това е по- къс отколкото при мъжа. Така болестотворните микроорганизми могат по-лесно да попаднат по пикочопровода в мехура. Други рискови фактори са:
- бременност
- болестно течение от влагалището
- интимни шпрейове -използуване на диафрагми
- спадане на матката и пикочния мехур
При мъжете
При уголемяване на простатата.
Възможни последици и усложнения
Възпаленията на пикочния мехур са неприятни, но най-често не са опасни. Ако останат нелекувани, в редки случаи могат да възникнат остри и хронични възпаления на бъбречното легенче.
Профилактика
При жените
„Правилна“ хигиена: почистване „отпред“ (перинеума) „назад“ (ануса).
За да се избегне повтаряща се инфекция на пикочните пътища и с това покачващата се опасност отхронично възпаление на бъбреците, Комисията по лекарствените средства на Немското лекарско общество препоръчва следните мерки:
- да се избягват интимни шпрейове, бани с пяна и дезинфекционни разтвори, както и по-люти сапуни, тъй като те увреждат кожата и лигавицата в областта на половите органи и с това осигуряват най-добра почва за развитие на бактериите
- при течение винаги да се потърси съвет от лекар, тъй като течението повишава опасността от инфекции
- пиенето на течности (изплакването) възпрепятства поселяването на пикочните пътища с бактерии
- преди полово сношение изпивайте чаша вода и непосредствено след него изпразвайте пикочния си мехур
При мъжете – вижте статията Уголемяване на простатата.
Необходимост от лекарска помощ
Ако страдате от описаните оплаквания. Лекарят ще направи изследване на урината. При съмнение за друго заболяване (напр. на простатата, бъбречни камъни и т.н.) според обстоятелствата са необходими други изследвания.
Самолечение
Пийте много, например чайове. Избягвайте алкохол, кафе и ястия със силни подправки.
Лечение
Срещу инфекцията лекарят ще ви предпише антибиотик. Дори и да изчезнат оплакванията след кратковременно лечение, би трябвало да вземате медикаментите толкова дълго, колкото е предписал лекарят. В противен случай съществува опасност възпалението да възникне отново. Честите инфекции на пикочните пътища са указание за тежки органични изменения. При жените възпаления, предизвикани не от бактерии, в напреднала възраст могат да бъдат лекувани с естрогени.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!