Познавате ли ритъма на биоритмите?

Това, че биоритмите съществуват, не е новина

 

биоритъм

Интересното е, че те са еднакви и за „совите“, и за „чучулигите“.

Започвайки от 6 сутринта, организмът на човека изработва хормона на пробуждането – кортизол. Ранното събуждане е отлична гаранция за чудесно настроение и самочувствие през целия ден.

Времето от 7 до 8 сутринта е идеално за ранна закуска. Метаболизмът се повишава, хранителните вещества лесно се усвоя ват, а червата се стремят да се изчистят от резултатите от нощната дейност.

От 9 ч. организмът изработва ендоморфини. Ако сте любител на по-дългото поспиване, разчитайте на главоболие и лошо настроение през целия ден – ен-доморфините осигуряват дълбок сън и тежко пробуждане.

Между 9 и 10 сутринта чувствителността на болка е намалена, затова пък е повишена сексуалната.

От 10 до 12 ч. преди обяд интелектът се намира в най-доброто си състояние. Ендоморфините са напуснали организма и ако сте се събудили навреме, сте в оптимална форма.

От 12 до 13 ч. организмът започва да изпитва глюкозен глад -най-подходящото време за похапване. Висока е вероятността дори обилният обяд, погълнат в този период, а не по-късно, да се усвои чудесно и да не провокира натрупване на излишни мастни отлагания.

От 13 до 14 ч. се наблюдава снижаване на активността. Нивото на адреналина в кръвта спада, появява се желание да поспите или да си почивате в тишина. За възстановяване на силите са достатъчни 20 – 30 минути, желателно е в това време да полегнете и да затворите очи.

От 15 до 16 ч, интелектуалните възможности на човека се намират в най-ниската точка, физическата форма, обратното, се подобрява. Заниманията със спорт по това време могат да дадат най-добрите резултати. Периодът завършва с пристъп на глад, който е най-добре да бъде задоволен с белтъчни продукти или плодове.

От 18 до 19 ч. организмът се изчиства. В този период не е желателно да се яде, можете само да пиете чай.

В 19 ч. следва вечеря. Освен това тогава се повишава чувствителността към алкохола. Дори малка чаша вино може да предизвика опиянение.

От 20 часа започват пристъпите на сънливост и следват по-нататък в 22 ч., в 24 ч. и в 2 ч. през нощта. Най-добре е да се заспива в 22 часа, тъй като, ако си легнете в 23 ч., все едно – ще заспите дълбоко едва в 24 ч. Колкото и да е странно, но във времето от 20 до 22 ч. е полезно да направите малка гимнастика – ефективността от заниманията със спорт около 21 часа е много висока именно за отслабване.

Сънят в периода от 22 до 1 часа през нощта се смята за лечебен за целия организъм. Старайте са ди лягате по-рано поне два пъти седмично, пише вестник „Феномен“.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *