Със сколиоза се обозначава страничното изкривяване на гръбначния стълб с едновременно усукване около надлъжната ос.
Обикновено другите хора забелязват изкривяването, например при покупка на дрехи. Едва в напредналия стадий на болестта страничното изкривяване на гръбначния стълб става видимо:
-едната половина на ханша изпъква по-силно
-едното рамо (обикновено дясното) стои по-високо. Плешката стърчи.
-когато засегнатият се наведе напред, отзад се вижда как едната половина на гърба изпъква куполообразно назад (гърбица на ребрата или поясна издутина).
Причини
Повечето сколиози възникват по неустановени причини. Само в редки случаи причините са парези или вродени деформации.
Риск от заболяване
Двама до четирима от сто души имат странич- но изкривяване на гръбначния стълб, но само при двама до четирима на хиляда това изкривяване трябва да се разглежда като сколиоза. Обикновено сколиозата настъпва към 13-та – 14-та година от живота на човека. Момичетата са около четири пъти повече засегнати отколкото момчетата. Когато растежът е приключил, изкривяването на гръбначния стълб се забавя. Понякога то дори замира.
Наследственост: За деца, в чиито семейства има сколиозно болен, рискът да се разболеят от тази болест е по-голям.
Възможни последици и усложнения
-болки
-гръдният кош може да се изкриви и да засегне дейността на сърцето и белите дробове
-засегнатите страдат много заради деформираното си тяло (гърбицата). Почти половината от жените и една трета от мъжете не могат да създадат семейство. Безработицата и инвалидността засяга болните от сколиоза значително по-често, отколкото здравите
Профилактика
Навременното разпознаване е най-добрата профилактика. Деца с лека форма на сколиоза трябва през половин година да се проверяват от ортопед за евентуално влошаване на състоянието им.
Нужда от лекар
Когато забележите описаните по-горе признаци.
Рентгеновите снимки могат да заблудят по- малко опитния лекар за наличието на сколиоза. Особено при деца, които по време на снимките не са стояли изцяло неподвижно, снимките могат да покажат мнимо изкривен гръбначен стълб. Но в подобни случаи винаги липсва усукването около надлъжната ос.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Напредващата сколиоза не може да бъде спряна единствено чрез гимнастика. Това е възможно само с помощта на поддържащ корсет (ортеза). Той трябва да бъде точно нагласен и да насочва гръбначния стълб в необходимата посока посредством притискане и изтегляне. Това лечение се подкрепя с изправителна гимнастика.
Продължителност на носене на корсета: Тя се определя в зависимост от тежестта на заболяването и от това в каква възраст е започнало лечението. Обикновено дневната продължителност на носенето е между 14 и 23 часа. Лечението продължава до приключването на растежа. При момичетата това е към 15-годишна възраст, при момчетата – две години по-късно.
Проблеми: Много е трудно да се накара един активен, млад човек да носи подобна броня. Той няма оплаквания и трудно може да си представи и прецени какво може да го сполети, ако не се лекува.
Ортезите стискат, пречат и трудно могат да се скрият под модното облекло.
Резултатите: В повечето случаи се предотвратява влошаването, а с това и операциите.
Операция
Оперативното коригиране на сколиозата е „голяма“ операция и се провежда само при силни, обезобразяващи изкривявания на гръбначния стълб. В засегнатата част на гръбначния стълб се промушват две пръчици. След това гръбначният стълб се принуждава така да срасне, че на това място да остане неподвижен.
След операцията пациентът трябва да носи в продължение на една година гипсов или синтетичен корсет, за да може оперираното място безпрепятствено да се втвърди. При по-новите оперативни техники понякога корсетът е излишен.
Резултат: Изкривяването на гръбначния стълб се намалява средно наполовина.
Рискове: Освен обичайните оперативни рискове от наркозата, преливането на кръв и инфекциите, се добавя и опасността от двустранна парализа на крайниците (при 0.3 до 0.8% от оперираните).
Особено при засукване на поясната част на гръбначния стълб може да се оперира и отпред – т.е. през коремната област. Корекционните резултати са по-добри, но операцията е още по-тежка. Двустранните парализи са по-редки.
По време на лечението със специалните корсети и след операцията засегнатите имат право да бъдат признати като ограничено трудоспособни, докато възстановят съответстващата си способност за натоварване.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!