Когато се запознаваме с някой човек, ние го гледаме в очите.
Очите са „огледало на душата“ и нашият „прозорец към света“. Окото функционира в съзвучие и в зависимост от човека като една цялост.
Претоварване на очите
Очите винаги са настроени за максимална ефективност, без да се повреждат. При стрес и преумора обаче зрителната годност намалява. Когато човек се чувства напрегнат, той може да се отпусне и по този начин да даде почивка и на очите си или да ги облекчи с упражнения за разтоварване. Оплакванията от сухота и парене в очите или неясно виждане, предизвикани от пренатоварване, отшумяват, ако си позволите достатъчно почивка. Полегнете за четвърт час с топъл компрес върху затворените очи. Хората, които носят очила, си отпочиват, като свалят очилата и четат от подходящо разстояние.
Разтоварване на очите
Упражненията за очи не са „гимнастика за очните мускули“. Също така те не представляват ефикасен лечебен метод при аметропия. Упражненията за очи помагат да се възприемат зрителните дразнители и в периферията на зрителното поле. Това може да противодейства на напрегнатостта и да укрепи общото добро състояние.
Най-добре е упражненията за очи да се усвояват в група и да се изпълняват в отпуснато положение.
Закриване на очите с ръце
Върху затворените очи прихлупете затоплените си длани и съзнателно се наслаждавайте на този покой в продължение на няколко дълбоки вдишвания и издишвания. След това свалете ръцете си от лицето, премигнете и съзнателно възприемете това, което виждате.
Люлеене на главата и описване на окръжности
Затворете очи и си представете, че едно голямо махало започва да се люлее бавно и на големи амплитуди. Следвайте с върха на носа това въображаемо движение и оставете главата свободно да се поклаща. Можете да изписвате с глава и една голяма въображаема осмица. Тези упражнения отпускат схващанията в тилната област. Силно късогледи хора не бива да ги изпълняват поради опасност от изменение на ретината.
Плъзгайте погледа си бавно около някой много отдалечен предмет, който все пак сте в състояние да виждате. Главата участва в движението на очите. Мигайте от време на време. Затворете очи и си припомнете детайлите. Отворете очи и сравнете.
Упражнение за конвергенция
Протегнете работната си ръка напред, постепенно придвижвайте показалеца в посока към очите, като го фиксирате възможно най-дълго. Повторете упражнението многократно. В промеждутъците и накрая закривайте очите си с ръце.
Покрийте едното си око с ръка. Второто фиксира един от пръстите на другата ръка, която движите възможно най-бързо в различни посоки и отстояния. Това упражнение е за напрягане на очните мускули. Всяко око следва да се тренира не повече от пет минути. След това закрийте очите с ръце.
Масаж за разтоварване на очите
Седнете и се отпуснете. С меката част на върха на пръстите масажирайте с кръгообразни движения челото, бузите и слепоочията от средата на челото навън. Поставете трите пръста под веждите и натискайте нагоре срещу ръба на костта на очната кухина. Положете пръстите върху затворените очи и масажирайте леко в кръг.
Натискането на акупресурните точки до гърба на носа с палец и показалец отпуска също така.
Замърсен въздух
Сред многото отрови на околната среда, които промишлеността и транспортните средства издухват във въздуха, който дишаме, особено агресивен е серният двуокис. Той дразни очите продължително. Въглеводородите и тежките метали засягат зрителната способност.
В жилищната среда наред с другите отрови от цигарения дим очите се дразнят преди всичко от формалдехида и от химикалите от аерозолни опаковки. Хората, които боравят с препарати за почистване, измиване и поддържане, следва да пазят очите си от изпаренията им и от контакт с ръцете. Окото винаги трябва да се плакне в слъзна течност. Доброто състояние и зрителната острота (визуса) зависят още и от притока на сълзи. Сухите очи, които сърбят, парят и болят, днес се възприемат като ново заболяване на цивилизацията. За това допринасят претоплените помещения, дразнещи вещества като тютюнев дим, парфюм, аерозоли и прах. Вдухващите автомобилни вентилатори, централното отопление и климатичните инсталации допълнително разпръсват навсякъде в помещенията прах, газове и бактерии.
Очилата могат да отклонят въздушното течение от очите. За кратко време „изкуствените сълзи“ облекчават оплакванията. Но при по-продължително приложение консервиращите средства в тях също така могат да дразнят очите.
Целесъобразно за краткосрочно приложение: Медикаменти, заместващи сълзите – Isopto—Fluid; Okuzell; Isopto-Naturale; Protagent; Liquifilm.
Недостатъчно осветление
Достатъчното осветление е предпоставка за добро виждане. То е важно най-вече при прецизна работа и при четене: когато на окото му липсва контраст, то се стреми да компенсира постоянната неяснота със засилено нагаждане (акомодация). В такъв случай след време могат да се почувстват болки в очите.
С възрастта нарастват потребността от светлина и чувствителността спрямо заслепяване.
Правилно осветление
-източникът на светлина трябва да е разположен малко зад погледа при хората, които работят с дясната ръка, отляво и обратно;
-по възможност да се работи на дневна светлина. От изкуственото осветление за предпочитане е нормалната бяла светлина. Трепкащото луминисцентно осветление може да предизвика главоболие и вегетативни смущения;
-при гледане на телевизия помещението следва да бъде така осветено, че светлината да не се отразява в екрана и да не заслепява очите.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!