В момента на злополуката настъпва загуба на съзнание. То може да продължи секунди или няколко минути. След това най-често следва време, през което съзнанието остава помътнено. Този период често се съпровожда от повръщане, главоболие и/или усещане за световъртеж.
За времето непосредствено преди злополуката често съществува празнота в паметта, която понякога обхваща само части от секундата.
Ако безсъзнанието продължи повече от четвърт час или последващото затормозяване на съзнанието повече от един час, съществува сериозно съмнение, че увреждането надхвърля едно обикновено сътресение на мозъка.
Причина
Действие на сила върху главата. Сътресение на мозъка настъпва най-често, когато при бързо движение на главата, например при бързо падане или пътуване, настъпи внезапно спиране. Мо- зъчното сътресение е знак за това, че е настъпило обратимо увреждане на функцията на нервните клетки, но без трайни промени на тъканите.
Възможни последици и усложнения
Главоболие, световъртеж и слабост в концентрацията могат да създават трудности още месеци наред.
Рядко – най-често при по-възрастни хора – след две до четири седмици настъпва кръвоизлив между мозъка и твърдата мозъчна обвивка. Главоболието в тези случаи се засилва, възможни са и парализи.
Профилактика
Каските например имат за задача, да удължат времето за спиране в случай на злополука. Всичко, което забавя рязкото спиране на главата при бързо движение, предпазва от мозъчно сътресение.
Необходимост от лекарска помощ
Веднага в болница, ако някой в случай на злополука със засягане на главата изпадне в безсъзнание или започне да повръща. Според степента на оплакванията черепът трябва да се снима на рентген или да се направи компютърна томография .
Самолечение
Ако е сигурно, че няма други увреждания, освен мозъчното сътресение, 12 часа до два дни лежане в леглото са достатъчни.
Лечение
При по-продължителна загуба или помрачаване на съзнанието или непрекъснато подновяващо се повръщане би трябвало болният да се отведе няколко дни за наблюдение в болница.
разкъсвания на кръвоносни съдове. Контузията, която на крака се проявява като „синьо петно“, в мозъка представлява кръвоизлив, често с тежки последици. Натискът на излелите се кръв и тъканна течност може да увреди мозъка.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!