Зимните спортове – красиви, но опасни!
Зимата вече е на прага ни. Чистият въздух и прекрасните гледки, които откриват заснежените върхове карат любителите на белия спорт да се отправят час по-скоро към зимните курорти. Но красивите, заснежени писти крият и много опасности. Дори при едно наивно „пробване“ може да си навехнете или да си счупите някой крайник. Затова преди да започнете някакъв зимен спорт – без значение дали са ски или сноуборд, приемете няколко съвета.
Когато правите „първите си стъпки“, е препоръчително да си наемете ски или сноуборд учител, който да ви покаже и да ви обясни някои основни положения – те ще ви помогнат да избегнете нежелани травми и евентуални контузии. Добрият инструктор трябва да започне урока с цялостно загряване на организма. Започва се от глава, шия, рамене, китки, кръст, колене и т.н. Загрявката се изпълнява бавно и последователно. Така, ако сте добре разгрели, дори да паднете, процентът на травмите е по-нисък. В случай, че нямате възможност да си наемете учител, направете сами няколко упражнения, за да подготвите организма за предстоящото натоварване. Ако не сте сигурни в уменията си, не се качвайте на големи наклони и не се доверявайте на ваши приятели, тъй като те не могат да преценят способностите ви.
Когато не знаете на коя писта да се спуснете, попитайте някой инструктор или си вземете карта на пистите. Там всяка писта е номерирана и оцветена с различен цвят. Зеленият цвят означава, че това е ски път или писта с лек наклон. Подходяща е за начинаещи. Синият цвят е с по- голям наклон, те са за по-напреднали скиори. Червените писти са трудни и опасни, ако не сте добри скиори, по-добре ги избягвайте. Черните писти са най-стръмни. Те са за много добри, професионални скиори.
Не пренебрегвайте екипировката и протекторите. Каската напоследък стана неразделна част от зимната екипировка. Тя може да ви предпази при сблъсък, при челен удар и при по-опасни падания. Наколенките, накитниците и налакътниците могат да ви предпазят от навяхване или дори от счупване. Това се отнася както за скиорите, така и за сноубордистите. Но при сноубордистите паданията са предимно на ръце и колене. При тях вероятността от контузии на тези части на тялото е по-голяма. Вече се продават ръкавици с внедрени протектори за китките. Някои скиори използват „бек-протектор“, за да предпазят гърба /гръбначният стълб/ от евентуални удари. При различните атмосферни условия е добре да се използва маска. Избягвайте слънчеви очила, защото при падане те могат да се счупят и да ви наранят. При мъгливо време е добре да използвате маска с жълта плака. Ако времето е ясно и слънчево, плаката трябва да е тъмна.
Това са неща, които на пръв поглед изглеждат незначителни, но те са много важна част, която оказва влияние върху вашето обучение и каране – било то със ски или със сноуборд. За децата, екипировката и аксесоарите също не трябва да се пренебрегват. За тях каската и маската са най- важни. Ако имате по-малки деца, които още не могат или не искат да карат ски, не се притеснявайте. В Банско вече има почасова детска градина. Там може да си оставите децата, докато вие се наслаждавате на красивите писти.
Неочаквани съвети: как да се стоплим в студа?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!