Лекарят вероятно ще ви назначи някои от следните изследвания, за да потвърди диагнозата хепатит:
Кръвни изследвания – проверяват се определени показатели, които показват дали сте прекарали хепатит в миналото, или имате остра или хронична инфекция в момента.
Тестове за функционалното състояние на черния дроб – потвърждават повишеното ниво на билирубин в кръвта, което е причина за жълтеницата. Тези тестове са част от рутинните изследвания. Лекарят може да ги назначи, ако при вас са налице рискови фактори за хепатит.
Компютърна томография – чрез нея се получава компютърен образ на органите в коремната кухина и черния дроб.
Биопсия на черен дроб – процедура, при която се взема частица тъкан от черния дроб и се изследва под микроскоп. Биопсията се извършва, като се постави местна упойка, след което чрез специална игла се взема проба от тъканта за изследване.
Как се лекува?
Няма специфично лечение за вирусния хепатит. Имунната система сама трябва да се справи с това заболяване. В случаите, когато причината не е вирусна инфекция, лекарят ще ви препоръча да избягвате веществото причинител, за да ускорите възстановяването си. Вероятно ще ви бъдат назначени изследвания за други възможни причини и съответно лечение. Няколко месеца след поставянето на диагнозата се налагат редовни кръвни изследвания, за да се следи функционалното състояние на черния дроб. Лекарят може също така да ви посъветва да направите някои промени в начина си на живот и да приемате определени лекарства.
ПРОМЕНИ В НАЧИНА НА ЖИВОТ
Приемайте много течности, почивайте си и забавете темпото, докато не се почувствате по-добре. Не консумирайте алкохол и не приемайте парацетамол, докато не се възстановите напълно. Спазвайте изрядна хигиена и използвайте предпазни средства при секс, за да не заразите другите.
ЛЕКАРСТВА
Терапията с високи дози интерферон и рибавирин (ребетол) е помогнала на някои пациенти с хепатит С. Лекарят може да ви препоръча този вид лечение, ако прецени, че е подходящо за вас.
ФАКТ
Хепатитът е най-честа- та причина за транс- плантация на черен дроб – 30% от всички случаи.
БЕЗОПАСНА ЛИ Е КРЪВТА ОТ КРЪВНАТА БАНКА?
След 1991 г. опасността от заразяване от хепатит С при кръвопреливане значително намаля. Днес този риск е едва 0,001%. Преди 1991 г. кръвта, използвана за кръвопреливане, не се е изследвала за хепатит В и С. Ако са ви правили кръвопреливане преди тази година, трябва да се подложите на тестове за функцията на черния дроб.
Внимание! Хепатит С „обича” летния сезон
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!