Съществуват данни, че ако се придържате към хранителен режим с високо съдържание на непреработени храни – плодове, зеленчуци и пълнозърнести продукти, понижавате риска от ревматоиден артрит.
От друга страна се смята, че ако вече страдате от заболяването, е възможно да облекчите болката, като преминете към хранителен режим изцяло на растителна основа. Счита се, че ако понижите и общия прием на мазнини и калории, това ще помогне допълнително.
Приемът на големи количества витамини и минерали, най-вече витамините С и Е, съдейства за предпазване от или справяне с ревматоидния артрит. Селенът може да подсили антиоксидантните свойства на витамин Е, а освен това подпомага действието и на един много важен противовъзпалителен ензим – глутати- он пероксидаза. Ниските нива на селен, цинк и бета-каротин в организма вероятно допринасят за ревматоидния артрит.
Според някои проучвания цинкът може да облекчи симптомите. Освен че има собствени антиоксидантни свойства, той е и съществен елемент, повишаващ способността на организма да атакува свободните радикали.
Тъй като някои медикаменти, предписвани при ревматоиден артрит, понижават стойностите на важния витамин от групата В – фолат, лекарите препоръчват консумацията на храни, които са богати негови източници.
Няколко изследвания свързват лошата наличност на антиоксидантни вещества в организма с повишения риск от развитие на това заболяване. Ето защо хранителен режим, богат на антиоксидантни флавоноиди, включително на съдържащите се в зеления чай, може да е от голяма полза. Някои епидемиологични данни свързват повишената консумация на зелен чай с намалената заболеваемост от ревматоиден артрит, а предварителните изследвания с животни, при които се приемали по 4 чаши зелен чай, предоставят доказателства в подкрепа на това твърдение. Предпазващите свойства на зеления чай се дължат на съдържащите се в него мощни полифеноли.
Съществуват доказателства, според които силните антиоксиданти в куркумата (подправката, на която се дължи светложълтият цвят на кърито) отслабват действието на възпалителните съединения и активират противовъзпалителната защита на организма.
Противовъзпалителното действие на бромелаина, омега-3 мастните киселини и джинджифила също може да помогне за облекчаване на това състояние. Учените смятат, че омега-3 възпрепятстват производството на възпалителните съединения, наречени простагландини и левкотриени, които допринасят за възпалението на ставите. Според резултатите от едно малко клинично изследване приемът на 5 г пресен джинджифил на ден може сериозно да облекчи симптомите на ревматоиден артрит.
Бърза помощ при болки в кръста и гърба
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!